BRATISLAVA. Príčinou smrti štyridsaťosemročnej Bratislavčanky z Karlovej Vsi, ktorá zomrela minulý štvrtok, nebol nový vírus chrípky. Výsledky súdnej pitvy včera potvrdili, že jej zlyhalo srdce. Lekári však prítomnosť vírusu v jej tele nevylúčili. Ďalšie výsledky zverejnia do dvoch dní.
Ženu podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej priviezli do nemocnice „v šokovom stave“, zakrátko ju museli oživovať. Okrem zlyhania srdca je podľa Čižmárikovej podozrenie aj na závažné „ochorenie krvotvorných orgánov, ktoré bezprostredne súvisí s narušením obranyschopnosti organizmu“. Lekár Peter Lipták vysvetľuje, že príčinou smrti by tak nemal byť nový vírus chrípky.
Aj napriek pomerne miernemu šíreniu vírusu na Slovensku sa ľudia na príchod novej chrípky pripravujú. U nás vakcíny stále nie sú, preto si ich viacerí kupujú v Maďarsku.
Vakcínová turistika
Maďarský internetový portál rtlhirek.hu informoval, že obyvatelia Slovenska kupujú vakcínu najmä v lekárňach v prihraničných mestách Györ, Mosonmagyaróvár a Komárom
Chrípka zabíja len zriedka
- akútne respiračné ochorenia (ARO) v roku 2008 – 1 862 119
- z toho chrípka a podobné
- komplikované prípady
- posledné úmrtie na chrípku
sezóna 2003/2004
- počet obetí novej chrípky na Slovensku – 0
- počet obetí novej chrípky vo svete – vyše 5700 prípadov
Zdroj: ÚVZ SR, WHO a virologička Tatiana Betáková
Lekárnik v Komárome potvrdil denníku Új Szó, že za jeden deň predal asi dvadsať očkovacích látok, z toho na slovenský recept desať.
Muž z Galanty podľa maďarského portálu zase kúpil vakcíny pre celú rodinu. Recept mu vraj predpísal jeho rodinný lekár.
„Nie je to legálne,“ tvrdí Čižmáriková. Ani jeden lekár na Slovensku podľa nej nemôže predpisovať ani očkovať neregistrovaný liek. Vakcína proti novej chrípke je nateraz registrovaná len v Maďarsku. Používať by sa tak nemala v žiadnej inej krajine Európskej únie.
Maďarským lekárnikom však nič nezakazuje vydávať očkovaciu látku aj na slovenský recept. Jedna dávka maďarskej vakcíny proti chrípke typu A (H1N1) stojí asi dvetisíc forintov, teda približne 7,33 eura.
Na vlastné riziko
„Treba si uvedomiť, že pacient preberá na seba plnú zodpovednosť za nežiaduce účinky,“ varuje Čižmáriková pred nákupom vakcíny v Maďarsku.
Slovensko stále vlastné očkovacie látky nekúpilo. Minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru cez víkend vyhlásil, že zmluvu s farmaceutickou firmou podpíšeme v najbližších dňoch. To však ministerstvo aj Správa štátnych hmotných rezerv tvrdia už niekoľko mesiacov.