BRUSEL. Informujú o tom dnes belgické médiá.
Hráči prvoligového tímu RSC Anderlecht podstúpili očkovanie počas víkendu a hráči FC Bruggy boli zaočkovaní dnes, hoci nepatria medzi rizikové skupiny, ktoré sa očkujú prednostne. V obidvoch prípadoch išlo o očkovanie na dobrovoľnej báze, akceptovali ho však všetci hráči.
Vakcíny získali tímy od lekárov, hoci oficiálne je momentálne možné očkovať len rizikové skupiny obyvateľstva, medzi ktoré patria zdravotníci, deti, tehotné ženy, chronicky choré osoby, či rodičia detí mladších ako šesť mesiacov.
Komisár poverený belgickou vládou riadením aktivít súvisiacich s chrípkou Marc Van Ranst považuje tento postup za neprijateľný. Zatiaľ čo mnohých vysokorizikových pacientov ešte stále nezaočkovali, futbalisti Anderlechtu sa dokázali dostať k vakcínam už na druhý deň po začatí očkovania obyvateľstva. To odštartovalo v sobotu po tom, ako sa očkovaniu podrobil zdravotnícky personál.
"Futbalisti chcú mať prednosť pred tehotnými ženami a deťmi s cystickou fibrózou. Dúfam, že ich očkujú dlhou ihlou, aby to cítili ešte aj vtedy, keď budú hrať," neskrýval svoj hnev Van Ranst.
Futbalový klub FC Bruggy však argumentuje tvrdením, že očkovanie futbalistov odporúčala Európska futbalová únia (UEFA) na základe konzultácií so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Vedenie RSC Anderlecht zase uviedlo, že v jeho tíme sú aj hráči, ktorí pôsobia súčasne aj v národných mužstvách a dostávajú sa do kontaktu s hráčmi z rozličných častí sveta, čo by mohlo viesť k urýchleniu rozširovania vírusu.
Van Ranst však tvrdí, že podľa jeho zistení UEFA nikdy nekontaktovala WHO. Podporu má aj zo strany ministerky zdravotníctva Laurette Onkelinxovej, podľa ktorej ide o etický problém.