BRATISLAVA. Dvoj až trojnásobne vyššie riziko zápalu pľúc pri ochorení na chrípku ako u bežnej populácie. Tehotné ženy, ktoré sa nedajú zaočkovať proti bežnej či pandemickej chrípke, patria medzi najohrozenejšie.
Svetová zdravotnícka organizácia a na jej popud aj naše ministerstvo zdravotníctva ich radí do prvej trojky prioritných skupín, ktoré majú byť vakcínou proti novej chrípke zaočkované. Obavy z vedľajších účinkov očkovania epidemiologička Jarmila Pertináčová označuje za neopodstatnené a popiera rozšírený mýtus, že tehotné ženy sa proti bežnej chrípke neočkujú.
„Obavy, že by mohla vakcína vyvolať nežiaduce účinky, sú minimálne,“ tvrdí epidemiologička. Najčastejšími vedľajšími účinkami očkovania, ktoré sa môžu prejaviť asi pri dvadsiatich percentách očkovaných, sú bolesti v mieste vpichu, mierny opuch a mierne teploty. Pertináčová hovorí, že pominú v priebehu dvanástich hodín.
„Ak tehotná žena trpí respiračnými ťažkosťami, chronickým alebo kardiovaskulárnym ochorením, tak pre ňu vakcinácia môže znamenať zdravotnú poistku,“ hovorí virológ František Kostelanský. Pertináčová upozorňuje, že aj u zdravých tehotných žien je pri nakazení vírusom chrípky „dva až trikrát vyššie riziko zápalu pľúc ako u negravidných žien“. Očkovanie odporúča aj dojčiacim matkám.
Zápal pľúc podľa epidemiologičky môže prerásť až do bakteriálneho zápalu pľúc. Ten je spolu s vírusovým zápalom pľúc podľa virologičky Tatiany Betákovej najobávanejšou formou chrípky. „Je tam deväťdesiatpercentná úmrtnosť, veľmi malá šanca prežiť.“
Počet chorých na chrípku na Ukrajine už prevýšil milión, na chrípku H1N1 zomrelo 174 ľudí. Najhoršia situácia ostáva na západe krajiny najmä vo Ľvovskej oblasti neďaleko poľských a slovenských hraníc. Podľa prognózy ukrajinských expertov by mohla na chrípku ochorieť viac ako polovica obyvateľstva.
Autor: rek