Bratislava. Bez dychu, ale nie bez pomoci!, pod týmto názvom vyhlásili slovenskí špecialisti v oblasti pneumológie pri príležitosti Svetového dňa chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) 18. novembra druhý ročník otvorených dverí.
V tento deň budú môcť návštevníci v takmer 150 špecializovaných pneumologických ambulanciách na celom Slovensku požiadať o zmeranie pľúcnych funkcií. Pomerne jednoduchou diagnostikou budú vedieť odborníci na pľúcne ochorenia zistiť, či človeku hrozí chronická obštrukčná choroba pľúc.
CHOCHP je zápalové ochorenie, charakterizované obmedzením prietoku vzduchu v dýchacích cestách, ktoré je spôsobené ich zúžením. Najčastejšou príčinou CHOCHP je cigaretový dym a taktiež pobyt v prašnom prostredí či v takom, kde je zvýšená koncentrácia toxických plynov. Fajčiari a ľudia najmä po 40. roku života pohybujúci sa v škodlivom pracovnom prostredí sú najohrozenejšou skupinou. Vzniku prospievajú aj chronické a nedoliečené zápaly dýchacích ciest a pľúc najmä opäť u fajčiarov.
Na Slovensku trpí ochorením CHOCHP približne 350 000 ľudí, avšak údaje o chorobnosti a úmrtnosti sú podhodnotené. Evidovaných a liečených je 108 000 pacientov. Dôležité je včasné diagnostikovanie, pretože často sa CHOCHP určí ako astma a zostáva tak nediagnostikovaná počas svojich počiatočných štádií. "Chceme získať presnejšie epidemiologické údaje, zistiť včasnú diagnózu, lepšie informovať verejnosť, zabezpečiť preventívne prehliadky najmä u fajčiarov vo veku nad 40 rokov, ktorých súčasťou by bolo spirometrické vyšetrenie pľúc," informovala na stretnutí novinárov Eva Rozborilová, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu.
V pokročilých štádiách sú nedostatočne okysličované životne dôležité orgány a pacienti sú odkázaní na kyslíkový prístroj.
"Pri ochorení CHOCHP sa zhoršuje aj kvalita života, u pacienta vznikajú depresívne a úzkostné stavy, trpí únavou a slabosťou, čo má za dôsledok asocializáciu," uviedol Ivan Majer, predseda Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti.
Viera Chalková z neštátnej ambulancie pneumológie a ftizeológie nazvala ochorenie CHOCHP zabijakom tretieho tisícročia. "Pacienti k nám často prichádzajú neskoro, podceňujú dráždivý pocit na kašlanie, hlienovitosť kašľa či dýchavičnosť, ktorú nesprávne pripisujú veku či kondícii," informovala Chalková. CHOCHP je v súčasnej dobe druhou najrozšírenejšou neinfekčnou chorobou na svete, na ktorú zomrú ročne tri milióny ľudí. Dnes je toto ochorenie celosvetovo na piatom mieste v poradí príčin smrti. Svojou morbiditou a mortalitou sa zaradilo medzi závažné chronické ochorenia a jeho výskyt je na vzostupe.