BRATISLAVA. Súčasná epidemiologická situácia v Maďarsku, podobne ako v Rakúsku, si nevyžaduje na Slovensku prijatie mimoriadnych opatrení. "Sme v pandémii, vo všetkých okolitých krajinách sú potvrdené prípady pandemickej chrípky A(H1N1) 2009, takže sa predpokladá ďalšie šírenie ochorení bez ohľadu na vývoj v Rakúsku či Maďarsku," uviedla pre TASR v tejto súvislosti hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková.
Zo susedného Maďarska v stredu (18.11.) prišla správa, že počet ochorení na novú chrípku typu A(H1N1) dosiahol úroveň epidémie. Podľa tamojších zdravotníckych orgánov sa s chrípkovými príznakmi obrátilo v 46. týždni na lekárov 22.000 pacientov, hranica epidémie je v Maďarsku stanovená na úroveň 20.000 nových ochorení týždenne. Z Maďarska prichádzajú naďalej informácie o lokálnom dočasnom uzatváraní predškolských a školských zariadení či o dočasnom zákaze návštev v nemocniciach, najnovšie v Nyíregyháze a Szekszárde.
"Chorobnosť na chrípkové ochorenia v Maďarsku sa postupne zvyšovala ešte pred začiatkom chrípkovej sezóny. Po znížení v 45. kalendárnom týždni došlo v 46. týždni k výraznejšiemu zvýšeniu chorobnosti. Tak ako dochádzalo k zvyšovaniu chorobnosti, zvyšoval sa aj záchyt izolácií vírusu pandemickej chrípky A(H1N1) 2009. Podobná situácia je však aj v mnohých ďalších krajinách," skonštatovala Šramková.
Podľa ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho je situácia na Slovensku približne na úrovni minulých rokov. "Čiže, zatiaľ u nás epidémia nie je. Monitorujeme to práve preto, aby sme aj zabránili prieniku epidémie napríklad z Ukrajiny. Stále tie obmedzenia na hraniciach sú a nemeníme ich. Naozaj situácia momentálne nie je iná, ako bývala pominulé roky v rámci SR," skonštatoval pre TASR. Ako ďalej dodal, o aktuálnej situácii v susednom Maďarsku bude hovoriť aj na budúcotýždňovom stretnutí s maďarským ministrom zdravotníctva.
Slovensko by malo v rámci prevencie proti novej chrípke nakúpiť očkovacie látky pre 20 percent populácie, teda vyše milión ľudí. Ako dnes pre TASR objasnil riaditeľ Kancelárie úradu Správy štátnych hmotných rezerv SR Ľubomír Urban, výzvy na dodávku vakcín v rámci ich verejného obstarávania si prevzali dve farmaceutické spoločnosti. "Predpokladáme, že po vyhodnotení ponúk bude zmluva podpísaná tak, ako sme už dávnejšie uviedli, do konca novembra. Podľa zákona o verejnom obstarávaní musíme totiž rešpektovať jednotlivé časové lehoty," zhrnul.
Vláda SR odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Tie budú prednostne určené na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu. Minister Raši sa neobáva prípadného nedostatku vakcín, lebo ako poznamenal, pravdepodobne sa mnohí z tých, ktorým sa vakcinácia odporučí, rozhodnú podobne ako v Európe nezaočkovať.
ÚVZ SR sleduje vývoj pandemickej chrípky v Európe aj vo svete, denne sleduje webovú stránku ECDC (Európske centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení) s aktuálnymi informáciami počtu hospitalizovaných prípadov a úmrtí a tiež webové stránky ministerstiev zdravotníctva európskych krajín.
Iba v minulom týždni sa potvrdilo na Slovensku 72 prípadov pandemickej chrípky A(H1N1). Celkovo bolo v Slovenskej republike od začiatku pandémie potvrdených viac ako 270 ochorení vyvolaných pandemickým vírusom A(H1N1). Hlásené bolo jedno úmrtie osoby z Bratislavy, u ktorej laboratórne vyšetrenia potvrdili vírus A(H1N1). Bezprostrednou príčinou smrti však bolo zlyhanie srdca, čo potvrdil aj pitevný nález.
Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia nahlásili lekári v 46. kalendárnom týždni na Slovensku 20.722 ochorení, čo predstavuje 19,5 percenta z počtu všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). Tých nahlásili celkom 106.419.