este v rebríčku príčin úmrtí. Odborníci predpovedajú, že do roku 2020 sa vyšplhá už na tretiu priečku tohto smutného rebríčka. Ak ste odpovedali aspoň na tri z uvedených otázok „áno", mali by ste navštíviť lekára a požiadať o vyšetrenie a prípadnú diagnostiku CHOCHP. Majte na pamäti, že včasné zistenie ochorenia je cestou k tomu, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodzovaniu pľúc.
Reč je o Chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP). Týmto ochorením trpí na celom svete okolo 600 miliónov ľudí a každý rok ich umierajú asi tri milióny. Sú to varujúce čísla. „CHOCHP zabíja každoročne viac ľudí ako rakovina pľúc a prsníka dohromady," uviedla profesorka MUDr. Eva Rozborilová, CSc., hlavná odborníčka MZ SR pre pneumológiu a ftizeológiu. Problémom je aj to, že ide o chronické ochorenie, ktoré nezriedka vedie k invalidizácii pacienta. Aj preto je veľmi dôležitá včasná diagnostika. Mnohí pacienti dlho nevedia, že týmto ochorením trpia, prípadne sa môže zamieňať s astmou a pod. Podmieňuje to aj absencia príznakov zvlášť na začiatku ochorenia. A hoci CHOCHP postihuje skôr staršie ročníky, odborníci zaznamenávajú nárast jeho výskytu v čoraz mladšom veku, nezriedka aj u pacientov okolo 45 rokov. CHOCHP sa nedá vyliečiť, ale včasná diagnostika môže pomôcť zastaviť zhoršovanie prejavov ochorenia, ktoré pacientovi výrazne komplikujú a sťažujú život. Ľudia s týmto ochorením často trpia depresiami, únavou, liečba býva nákladná a pod., čo má negatívny dopad nielen na samotného pacienta, ale aj na jeho rodinu.
Dôležité je ochorenie včas zachytiť
Že je veľmi dôležité včas zachytiť toto ochorenie, zdôrazňuje aj MUDr. Peter Mráz z Kliniky anesteziógie a intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Na Slovensku trpí ochorením CHOCHP asi 350 000 pacientov a máme 147 pneumologických ambulancií. Vo veľmi ťažkých prípadoch často pomôže jedine transplantácia pľúc, ktorá sa u nás zatiaľ nerobí. Takíto pacienti sa podrobujú operácii vo Viedni. U nás ich v súčasnosti máme 19 s úspešnou transplantáciou pľúc a na prvom mieste sú to pacienti s CHOCHP.
Chronická obštrukčná choroba pľúc je zápalovým ochorením, pri ktorom dochádza k obmedzeniu prietoku vzduchu v dýchacích cestách. Obvykle má progresívny charakter a spája sa so zápalovou reakciou pľúc. Na vzniku zápalu sa podieľa dlhodobejšie vdychovanie škodlivín - chemikálií, vírusov, baktérií či plynov vo vzduchu a postihuje nielen priedušky, ale aj pľúcne tkanivo a cievy. Zmenšuje sa tak aktívna plocha pľúc, takže následne dochádza aj k zníženému prívodu kyslíka do celého tela. CHOCHP vplýva, resp. môže podmieňovať aj iné ochorenia, napríklad osteoporózu.
Dýchavičnosť - hlavný príznak
Chronická obštrukčná choroba pľúc je ochorením, ktoré vyvoláva viacero faktorov, ale za najzávažnejší sa jednoznačne považuje fajčenie. Na svete je v súčasnosti viac ako miliarda fajčiarov a na choroby, ktoré súvisia s fajčením umiera každý rok priemerne 5,5 milióna osôb. Treba upozorniť, že medzi rizikové faktory odborníci zaraďujú aj pasívne fajčenie. K ďalším najčastejším príčinám vzniku CHOCHP patrí napríklad aj dlhodobý pobyt v prašnom prostredí, či v prostredí, kde je zvýšená koncentrácia jedovatých plynov. Škodlivý je tak napríklad prach z cementu, uhoľný prach, smog, chlór, sírovodík, ale aj rôzne baktérie, plesne a pod. „Vzniku tohto ochorenia prospievajú aj chronické a nedoliečené zápaly dýchacích ciest a pľúc najmä u pacientov fajčiarov," povedal predseda Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti doc. MUDr. Ivan Majer, CSc. Klasickým príznakom tohto ochorenia je ťažká dýchavičnosť. Spočiatku sa môže objaviť ranný kašeľ alebo rýchle zadýchanie pri chôdzi po schodoch. Týmto príznakom však mnohí nepripisujú veľkú dôležitosť a nezriedka prídu k lekárovi až niekoľko rokov od vzniku ochorenia.
Choroba sa postupne zhoršuje a vo vyšších štádiách dochádza k nedokysličovaniu životne dôležitých orgánov, takže pacienti sú odkázaní na kyslíkový prístroj, ku ktorému môžu byť pripojení 15 - 18 hodín denne. V štvrtom štádiu ochorenia sa pacient často ocitne na tzv. neinvazívnej alebo invazívnej ventilácii, pričom závažnou komplikáciou môže byť obojstranný zápal pľúc, na čo upozornila aj profesorka MUDr. Eva Rozborilová, CSc.
Chronická obštrukčná choroba pľúc môže byť stabilizovaná na dlhú dobu. Veľa záleží od pacienta - ako spolupracuje s lekárom a dodržiava jeho pokyny.
Diagnostika a liečba
K základným diagnostickým metódam patrí okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia aj vyšetrenie spirometrom (diagnostický prístroj pľúcnych funkcií), ktoré je vhodné podstúpiť aj v rámci prevencie. Na základe výsledkov lekár určí nielen závažnosť ochorenia, ale aj individuálnu liečbu. CHOCHP možno liečiť farmakologicky aj nefarmakologicky. Najdôležitejším krokom liečby je, aby pacient prestal fajčiť. Pri farmakologickej liečbe sa využívajú bronchodilatačné lieky, ktoré pomáhajú rozširovať priedušky a zlepšovať výdych. Ak je ochorenie rozvinuté do vyšších štádií, pacientovi je potrebné podávať aj spomínanú kyslíkovú liečbu. Dôležitou súčasťou komplexnej liečby je aj rehabilitácia.
Máte problémy s kašľom a strácate dych? Otestujte sa.
Odpovedzte na nasledujúce otázky áno alebo nie:
Kašlete niekoľkokrát denne?
Máte často problémy so zahlienenými dýchacími cestami alebo vykašliavate hlieny?
Rýchlo sa zadýchate?
Fajčíte alebo ste v minulosti fajčili?
Máte viac ako 40 rokov?
CHOCHP a chrípka
Mnohé ochorenia môžu byť v kombinácii s chrípkou nebezpečné, zvlášť u starších pacientov. Platí to aj pre Chronickú obštrukčnú chorobu pľúc.
Ľudia s týmto ochorením určite patria do rizikovej skupiny, a preto odborníci zvlášť u takýchto pacientov odporúčajú očkovanie proti chrípke, ktorá môže priebeh ochorenia výrazne zhoršiť.
Pre pacienta s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc je nielen chrípka, ale aj akákoľvek infekcia, ktorá postihne jeho dýchacie cesty nebezpečná. Tzv. rinovírusov, ktoré infekcie dýchacích ciest spôsobujú, je až okolo stovky. Akútne ochorenia dýchacích ciest môžu mať podobné príznaky ako chrípka. Je teda veľmi dôležité, aby sa pacienti s CHOCHP dôsledne chránili pred nákazou, a to nielen v prípade spomínanej chrípky. „Veľmi dôležitou súčasťou protiepidemických opatrení je dodržiavanie hygieny, časté umývanie rúk mydlom - aspoň 20 sekúnd a opláchnuť ich pod tečúcou vodou. Sú to veľmi dôležité opatrenia, ktoré naozaj môžu v 50 - 70 percentách pomôcť predísť nákaze," hovorí epidemiologička MUDr. Jarmila Pertináčová z Regionálneho úrade verejného zdravotníctva.
Vzduch je univerzálny, dýchame ho všetci rovnako, a preto je veľmi ťažké zabrániť prenosu respiračných ochorení, ktoré sa často prenášajú kvapôčkovou infekciou alebo hoci podaním ruky. Aj preto odborníci poukazujú na to, aké dôležité je dôsledné dodržiavanie hygienických zásad. „Ľudia, ktorí trpia CHOCHP, by sa nemali približovať k tým, ktorí kýchajú, kašlú - nemusí to byť chrípka, môže to byť parachrípka, rinoviróza a podobne. Treba dodržiavať aspoň metrovú vzdialenosť, nevstupovať do osobnej zóny a pod. Treba sa aj vhodne správať - používať vreckovky aj pri kašľaní a kýchaní, nepodávať ruku, ktorou sme si zakryli ústa pri kašľaní a pod.," zdôraznila epidemiologička MUDr. Jarmila Pertináčová.