Washington 12. apríla (TASR) - Slnečné svetlo okrem toho, že nás zbavuje zimných depresií z krátkych dní, dokáže oveľa viac - napr. zabrániť vzniku určitých druhov rakoviny.
Príčinou tohto javu môže byť vitamín D, ktorý získavame vystavením sa slnečnému žiareniu. Vedci však varujú, že pričasté opaľovanie stále predstavuje riziko vzniku rakoviny kože.
Vedci z National Cancer Institute skúmali úmrtné listy ľudí trpiacich na rakovinu a hodnotili vplyv slnečného svetla na pravdepodobnosť ich úmrtia. Neprekvapilo ich, že najvyšší počet úmrtí na rakovinu kože je práve v slnečných oblastiach. Zaujímavé vak bolo zistenie, že ostatné druhy rakoviny - napr. prsníka, vaječníkov, hrubého čreva, či prostaty - sa tam vyskytovali oveľa menej. Navyše práca pod holým slnečným nebom priamo súvisí so zníženým rizikom rakoviny prsníka a hrubého čreva.
Predchádzajúce výskumy potvrdili, že vitamín D získavaný zo slnečného svetla, ale aj z mlieka, obilnín, morských rýb, dokáže retardovať rakovinové bujnenie - najmä v prípadoch rakoviny prsníka a hrubého čreva.
Najnovšie zistenia však neznamenajú, že by sa ľudia mali okamžite vystavovať slnečným lúčom bez náležitej ochrany. Vedci upozornili, že výsledky štúdie sú predbežné a "je potrebné ešte veľa vysvetliť o biológii slnka a rakoviny".
Štúdiu publikovali v aprílovom vydaní časopisu Occupational a Environmental Medicine.