Cukrovka, ako sa ľudovo ochorenie diabetes mellitus nazýva, trápi čoraz viac ľudí nielen na Slovensku. Určite sa nedá hovoriť o sezónnom výskyte cukrovky, objavuje sa počas celého roka. Postihuje ktorúkoľvek vekovú skupinu. Na Slovensku trpí týmto ochorením asi 300-tisíc pacientov a ich počet neustále narastá. Aj preto je dôležité, aby ľudia o cukrovke vedeli čo najviac. Disciplinovaným prístupom k liečbe dokážu priebeh svojho ochorenia výrazne sami ovplyvniť. MUDr. Vladimír Uličiansky, podpredseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti zdôrazňuje dôležitosť spolupráce pacienta a jeho informovanosť. „Diabetik je z osemdesiatich percent sám sebe lekárom," povedal. Aj preto je veľmi dôležité, aby o tomto ochorení vedeli či najviac nielen samotní pacienti, ale aj zdravá populácia. Diabetes sa môže objaviť u kohokoľvek. Ing. Jozef Borovka, prezident Zväzu Diabetikov Slovenska, tiež poukazuje na dôležitosť poznatkov o tomto ochorení. Zväz, ktorý na budúci rok oslávi už 20 rokov svojej existencie, sa takisto podieľa na vzdelávaní pacientov. Táto organizácia ako prvá a jediná na svete zriadila študijný odbor zameraný na vzdelávanie diabetikov a sociálnu prácu s takýmito pacientmi.
Čo je cukrovka?
Je to chronické ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku problémov s tvorbou a dodávkou inzulínu v organizme. Hormón inzulín produkujú beta bunky pankreasu a pomáha, aby sa cukor - glukóza, dostal z krvi do buniek nášho tela, ktoré ho využívajú ako „palivo". Odlišujeme dva hlavné typy cukrovky - diabetes 1. a 2. typu.
Abnormálne vysokú hladinu glukózy v krvi označujeme ako hyperglykémiu, je určujúcim znakom ochorenia diabetes mellitus. V prípade, že sa nekontroluje, môže viesť k závažným komplikáciám. Ak je hladina glukózy v krvi abnormálne nízka, hovoríme o hypoglykémii. Môže sa objaviť v prípade, že si pacient s diabetom podá príliš mnoho inzulínu, užije priveľa sulfónamidov, nezje dostatočné množstvo potravy, alebo cvičí bez zvláštnej dávky potravy. Ako odpoveď na hypoglykémiu sa vylučuje hormón glukagón. Podporuje produkciu glukózy a uvoľňuje sa a pôsobí v tandeme s inzulínom.
Pri diabete 1. typu pankreas nevytvára buď žiaden inzulín alebo iba jeho nedostatočné množstvo. Aj preto sa tento typ ochorenia zvykol označovať ako závislý od inzulínu. Ide o autoimunitné ochorenie, keď imunitný systém útočí na bunky produkujúce inzulín. Príčinu lekári nevedia presne objasniť. Tento typ cukrovky postihuje ľudí v akomkoľvek veku, obvykle však najviac deti alebo mladých ľudí. Takto chorí nevyhnutne potrebujú dennú dávku inzulínu, ktorý si podávajú formou inzulínových injekcií. Potrebujú mať kontrolu nad hladinou glukózy v krvi. Bez prístupu k inzulínu by takí pacienti umreli.
Diabetes 1. typu postihuje najmä malé deti alebo mladých ľudí.
„Sme prvou krajinou sveta, kde bol vytvorený celopopulačný register. Máme evidovaných všetkých detských pacientov do 14. roku života, je to 100-percentné pokrytie pacientov v tomto registri," povedal MUDr. Ľubomír Barák, primár Detského diabetologického centra SR.
Pri diabete 2. typu, ktorý je aj najbežnejším typom, telo, naopak, nie je schopné efektívne využívať inzulín, ktorý si vytvorilo. Takíto pacienti obvykle nepotrebujú inzulínové injekcie. Pre tých, ktorí inzulín k liečbe potrebujú, existuje viacero jeho typov. Vďaka tomu možno pacientovi ušiť liečbu na mieru. Diabetes 2. typu sa najčastejšie vyskytuje u obéznych ľudí nad 45 rokov. Vďaka narastajúcej obezite u detí však tento typ cukrovky posúva vekovú hranicu stále nižšie. Na svete je veľký počet chorých na diabetes 2. typu, ktorí o svojom ochorení nevedia. Ak tento typ cukrovky nie je včas odhalený a nelieči sa, môžu u takto chorých vzniknúť vážne komplikácie, ktoré často vedú k predčasnej smrti. Vznik ochorenia podmieňujú genetické faktory, nebezpečná je obezita, stres, nedostatok fyzickej aktivity a nezdravá výživa, ako aj fajčenie či nadmerná konzumácia alkoholu. Svoje ochorenie však môžu mať chorí pod kontrolou. Mali by si prísne strážiť diétu, dbať na dostatok pohybu (vhodný je napríklad tanec či plávanie) a užívať lekárom predpísané lieky.
Menej často sa vyskytuje aj zriedkavejší typ diabetu, tzv. gestačný, ktorý vzniká u niektorých žien počas tehotenstva. Na túto "tehotenskú cukrovku" ochorie asi 2 - 5 % tehotných žien, po ukončení tehotenstva však ochorenie zvyčajne odoznie. Takéto ženy sú však rizikové, vo vyššom veku môžu ochorieť na diabetes 2. typu.
14. november je stanovený ako Svetový deň diabetu na počesť kanadského lekára Fredericka Bantinga, ktorý sa v tento deň narodil. Banting spolu s Charlesom Bestom objavili v roku 1921 inzulín. Za objav bol Banting spolu s ďalším kolegom v roku 1923 ocenený Nobelovou cenou za fyziológiu alebo medicínu.
Nebezpečné komplikácie
Cukrovka pacienta oslabuje a často má aj dramatické dôsledky v podobe rôznych komplikácií, v najhoršom prípade smrti pacienta. Z vážnych komplikácií spomeňme napríklad ochorenia ďasien a zubov, vysoký krvný tlak a s ním spojené riziko srdcového infarktu či náhlej cievnej mozgovej príhody, poškodenie sietnice oka, ktoré môže viesť k oslepnutiu, zlyhanie obličiek, amputácia dolnej končatiny... „Väčšina pacientov stále nevie, ako zvládať toto ochorenie, čo vedie k zbytočným komplikáciám, ale aj skoršej úmrtnosti ľudí s diabetom," povedala MUDr. Darina Sedláková, MPH, riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku. Cukrovka je náročným ochorením - pacienti si napríklad musia kontrolovať hladinu cukru v krvi, naučiť sa podávať si injekčne inzulín, užívať lieky a prispôsobiť tomuto ochoreniu nielen životosprávu, ale celý spôsob života. Ochorenie ovplyvňuje nielen kvalitu ich života, ale prináša komplikácie aj rodinám pacientov. Na druhej strane, ak sa cukrovkár k svojmu ochoreniu stavia zodpovedne, môže mu to výrazne pomôcť predchádzať komplikáciám, prípadne ich odsúvať do čo najneskoršieho obdobia.
Dôležitou skupinou pre primárnu prevenciu sú aj ľudia s poruchou glukózovej tolerancie (PGT), u ktorých je veľké riziko, že ochorejú na diabetes 2. typu. Ľudia s PGT majú vyššiu hladinu glukózy v porovnaní s normálnymi hodnotami, avšak nižšiu, ako je úroveň, pri ktorej sa už diagnostikuje diabetes. Preto je dôležité, aby zásadne upravili svoju životosprávu, čím môžu zabrániť vzniku ochorenia, alebo aspoň oddialiť jeho nástup.
Varovné signály
Ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov, môže ísť o diabetes 1. typu, mali by ste preto čo najskôr podstúpiť odborné vyšetrenie.
- časté močenie (vyššia hladina cukru spôsobuje aj odvádzanie väčšieho množstva vody)
- zvýšený smäd a pocit sucha v ústach
- únava, malátnosť
- náhla strata hmotnosti
- pomalé hojenie rán
- časté infekcie
Podobné príznaky sa môžu objaviť aj u chorých na diabetes 2. typu, avšak obvykle bývajú menej výrazné. U niektorých pacientov sa v počiatočnej fáze ochorenia nemusia objaviť žiadne príznaky a o chorobe sa dozvedia až po dlhšom čase, keď sa objavia komplikácie.
Cukrovka v číslach
- Každých 10 sekúnd umrie niekto v dôsledku komplikácií súvisiacich s cukrovkou.
- Každých 10 sekúnd sa objaví diabetes u dvoch ľudí vo svete.
- Na diabetes alebo komplikácie s ním spojené umrie každý rok vo svete 3,8 milióna ľudí.
- Len o niečo menej ako polovica všetkých pacientov s diabetom je vo veku 40 až 59 rokov. Viac ako 70 % z nich žije v rozvojových krajinách.
- Diabetes 1. typu postihuje najmä mladých a jeho výskyt rastie o 3 % ročne.
- Každý rok sa tento typ diabetu objaví asi u 70 000 detí vo veku do 14 rokov.
- Viac ako 50 % pacientov, ktorí trpia na diabetes 2. typu, mohlo tomuto ochoreniu predísť.
- Diabetes 2. typu zaznamenali už aj udetí, ktoré majú len osem rokov.
- Diabetes sa objavuje ustále väčšieho počtu detí tak vrozvinutých, ako aj vrozvojových krajinách.
Zdroj Diabetes Atlas, 3. vydanie, International Federation 2006