BRATISLAVA.
Ako pre TASR uviedla predsedníčka Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) Mária Štubňová, monitoring je súčasťou dvojročného projektu spoločnosti, výsledkom ktorého by mali byť návrhy na systémové opatrenia. "Sme polovici tohto projektu, zisťovali sme, aký je stav na Slovensku a zároveň sme robili analýzu tohto stavu," skonštatovala.
Výsledky monitoringu podľa jej slov ukázali, že autistické deti často ostávajú po ukončení povinnej školskej dochádzky, resp. praktickej školy v domácom prostredí alebo v ústave. Závisí to však aj od toho, do akej miery je dieťa postihnuté a od konkrétnych podmienok v jednotlivých regiónoch. "Toto sú problémy, ktoré túto komunitu trápia. Je pred nami úloha, nájsť za ten druhý rok projektu nejaké opatrenia," dodala Štubňová.
Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom je občianske združenie, ktoré zastupuje záujmy detí, mládeže a dospelých ľudí postihnutých autistickým syndrómom. Cieľom združenia je presadzovanie a podpora opatrení na zlepšenie podmienok a kvality života osôb postihnutých autizmom a ich rodín. Združenie vzniklo v roku 1994 a dnes má celoslovenskú pôsobnosť. SPOSA Bratislava je členom medzinárodnej organizácie Autism-Europe so sídlom v Bruseli v Belgicku.