NEUROLÓGIA: Pri mozgových príhodách treba začať liečbu do 3 hodín
NITRA 12. apríla (SITA) – Cievne mozgové príhody, ich liečba a diagnostika boli hlavnou témou Nitrianskych neurovaskulárnych dní, na ktorých odznelo 46 odborných prednášok. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda Sekcie pre cievne choroby mozgu v Slovenske
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
j neurologickej spoločnosti Miroslav Brozman, hovorilo sa aj o problematike akútnej liečby pri mozgových príhodách, ktorú by mal pacient dostať v priebehu prvých troch až piatich hodín. V súvislosti s ňou sa pripravuje legislatíva, pričom niektoré kroky je potrebné urobiť aj zo strany lekárov. Dúfame však, že legislatívny proces sa aj vďaka skúsenostiam z nitrianskeho pracoviska podarí úspešne zvládnuť a liečba sa stane dostupnou pre našich pacientov, skonštatoval Brozman.
Akútna liečba mozgových príhod vychádza z určenia si špecializovaných pracovísk, na ktorých sa liečba mozgových príhod skúša. Pracoviská musia spĺňať veľmi prísne kritériá, pretože liečba má riziká a je ich potrebné stanoviť. Brozman pritom dúfa, že podklady od 50 pacientov, ktorí boli liečení na nitrianskom pracovisku k tomu pomôžu.
Na Slovensku je v súčasnosti len po organizačnej stránke vytvorená materiálna základňa na to, aby sa mohlo v akútnej liečbe mozgových príhod postupovať. Systém zatiaľ nedovoľuje dosiahnuť všetkým nemocniciam akútnu liečbu a diagnostiku. "Väčšina nemocníc je vybavená počítačovou tomografiou (CT), ktorá je rozhodujúcou diagnostickou metódou. No vo všetkých nemocniciach nefunguje režim akútneho CT. Nie každý pacient absolvuje CT v časovom okne tri až päť hodín, v ktorom by liečbu mohol dostať. Vtedy už má CT iba diagnostickú hodnotu, uviedol Brozman.
Neurológovia tiež hovorili o stabilizačných operáciách chrbtice, s ktorými sa na Slovensku iba začína. Ako skonštatoval Brozman, je to nielen problematika neurochirurgie, ale aj ortopédie. Okrem odbornej stránky problému je dôležitá otázka dostupnosti materiálov, ktoré sa pri operáciách používajú. Kolektívy neurochirurgov a ortopédov sa musia naučiť postupy, aby boli operácie bezpečné pre pacientov. Až čas ukáže, či bude táto liečba prospešná pre širší okruh pacientov. Viac ako 90 percent ochorení chrbtice je totiž možné vyliečiť dobrou rehabilitáciou, a k operačným výkonom treba pristúpiť iba v prípadoch, ak hrozí poškodenie miechy,“ dodal Brozman