Pri výbere očkovacej látky na prasaciu chrípku sme boli konzervatívni. Riskujeme viac vedľajších účinkov.
BRATISLAVA. Slovensko sa mesiace rozhodovalo, akú vakcínu proti prasacej chrípke kúpi. Odborníci na očkovanie teraz po uzavretí dohody náš výber spochybňujú. Rozhodli sme sa totiž pre slabšiu z dvoch možných vakcín.
Rozdiel je v špeciálnej látke, adjuvante. Víťazná francúzska firma SanofiPasteur nám podľa jej hovorkyne Beáty Kujanovej ponúkala vakcínu Humanza s adjuvantom a Panenza bez neho. U nás vyhrala Panenza, hoci vyvolávacia cena oboch bola rovnaká.
Slabšie s vedlajšími účinkami Vakcína nová chrípka u nás už zabila dvoch ľudí, nakazení boli aj ďalší dvaja mŕtvi; objednávka vakcíny sa naťahovala takmer tri mesiace; objednali sme milión kusov, pre pol milióna ľudí; cena jednej dávky je 7,60 eura; prvá dodávka 50tisíc kusov má prísť do konca roka.
Špeciálny prídavok podľa virologičky Tatiany Betákovej stimuluje imunitný systém. Takáto vakcína preto lepšie chráni proti chrípke, hovorí Lenka Hobzová, vedúca lekárka Centra očkovania a cestovnej medicíny v Hradci Králové. Adjuvant zvyšuje účinnosť očkovania aj podľa odborníka na očkovanie Ivana Bakoša.
Virologička Betáková je presvedčená, že účinnejšia látka je obzvlášť vhodná pre starších ľudí a deti, u ktorých sa po očkovaní horšie vytvára imunita proti chrípke. Vakcína s adjuvantom navyše podľa českej odborníčky Hobzovej spôsobuje menej nežiaducich alergických reakcií.
Správa štátnych hmotných rezerv, ktorá o nákupe vakcín za Slovensko vyjednávala, argumenty virológov spochybňuje. „Na to, ktorá vakcína je účinnejšia, sa názory odborníkov rôznia,“ reagoval riaditeľ kancelárie správy Ľubomír Urban na otázku, prečo Slovensko vybralo slabšiu vakcínu. Na otázku, o názory ktorých odborníkov sa opreli, však Urban neodpovedal.
Riaditeľ divízie SanofiPasteur na Slovensku Vladimír Oleár tvrdí, že obe vakcíny majú porovnateľný účinok.
Naša vakcína vydrží dlhšie v sklade Výber slabšej Panenzy Urban odôvodnil tým, že má jednoduchšie použitie ako silnejšia Humanza. Panenzu totiž netreba riediť. Okrem toho má „sedemkrát dlhší čas použiteľnosti,“ hovorí Urban.
Slovensko sa podľa neho spoľahlo aj na „rokmi overenú technológiu“ prípravy neadjuvantnej vakcíny.
Virologička Betáková hovorí, že obavy zo silnejšieho druhu vakcín sú neopodstatnené.
Vakcína, ktorej prvé dávky majú na Slovensko priviesť do konca roka, nemá európsku registráciu. Odobrili ju však viaceré vyspelé krajiny Európy ako Nemecko či Luxembursko. Silnejšia látka Humanza má európsku registráciu získať tento mesiac.
Česko aj Maďarsko rizikové skupiny obyvateľstva už očkujú. Na rozdiel od Slovenska kupovali skôr a adjuvantné vakcíny.