BRATISLAVA.
"Na našej Otorinolaringologickej (ORL) klinike v Bratislave bol pred a po vakcinácii rozdiel v tom, že ťažké zápaly stredného ucha, ktoré boli necitlivé na antibiotiká a s komplikáciami, sa znížili o 31 percent," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Janka Jakubíková, prednostka ORL kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava.
Sedemvalentnou vakcínou sú v súčasnosti očkované všetky deti narodené od 1. januára 2009. Schéma očkovania je 2+1, čo znamená, že dieťa je očkované tromi dávkami. Prvá sa aplikuje v treťom, druhá v piatom mesiaci života. Tretia, nazývaná aj booster, je aplikovaná v 12. mesiaci života.
"Po zavedení plošného očkovania sme na našom pracovisku okrem poklesu výskytu zápalov stredného ucha zaregistrovali zmenu aj v tom, ktoré typy pneumokoka ich spôsobujú," skonštatovala Jakubíková. Vo viac ako 50 percentách boli vyvolané sérotypmi 19A, 6A a 3, teda sérotypmi, ktoré táto vakcína neobsahuje. "Tieto sérotypy sú v budúcej očakávanej vakcíne," dodala Jakubíková. Za nepriamy prínos očkovania považuje aj pokles antibiotickej liečby a s tým spojený pokles antibiotickej rezistencie.
Pneumokoky sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, napr. kašľom alebo kýchnutím a môžu spôsobiť rôzne bežné ochorenia, ako je zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín či zápal priedušiek. Invazívne typy tejto baktérie však môžu spôsobiť život ohrozujúce ochorenia, ako sú pneumokoková meningitída, sepsa, pneumónia a bakteriémia.