Šestnásťročnému Tomášovi sa zdalo, že je priveľmi chudý. A tak začal chodiť do fitnescentra. Najskôr dvakrát do týždňa, neskôr už každý deň. Lenže aj tak sa nedokázal vyrovnať tým najväčším svalovcom, až kým sa toho najsvalnatejšieho neopýtal, ako na to. „Zaobstaral som si steroidy, ktoré brutálne zlepšili moju kondičku," povedal. Z tichého, nevýrazného chalana sa tak časom stal agresívny mladý muž, ktorý vybuchoval pre čokoľvek, a nevedel ovládať svoju zvyšujúcu sa agresivitu. Bála sa ho rodina, priatelia.
Bývalý dopingový hriešnik Marcel sa priznal, že steroidy si zháňal po lekárňach od začínajúcich medikov, ktorí už chodia do nemocníc, alebo dokonca aj od veterinárov. „V lekárni pochodím iba občas, ak je tam nejaká staršia magistra, nemám nádej," napísal na Fitexpres fórum k anabolickým steroidom.
Škodlivé rady cvičiteľov
Telovýchovný lekár Pavel Malovič hovorí, že v ordinácii sa stretáva čoraz častejšie s podobnými prípadmi. A nielen u tínedžerov, ale aj u dospelých ľudí. Mnohí užívatelia rôznych výživových produktov netušia, aké sú ich účinky, alebo ich berú na ľahkú váhu. Napríklad steroidy sa podľa neho môžu používať na liečebné účely, pri regenerácii po ťažkej zlomenine. Nie sú určené na dlhodobé užívanie.
„Pokiaľ by sa tínedžeri snažili svalovú hmotu získať prirodzeným spôsobom, teda pomaly, bolo by to v poriadku, lenže mnohí sú netrpezliví, chcú mať svaly za pár mesiacov. Začnú síce cvičiť, ale aby svalovú hmotu nabrali čím skôr, obzerajú sa po výživových doplnkoch, ktoré by tento proces urýchlili."
Ak ich užívajú podľa návodu a pre svoju kategóriu, nič sa nedeje. Ak ale dávky neprimerane zvyšujú, nastávajú veľké zdravotné problémy.
„Niektorí takzvaní tréneri či cvičitelia chalanom bez problémov povedia, daj si vyššie dávky, troj- aj štvornásobné, a bude to o. k. Lenže organizmus tínedžerov je vo vývoji, nemá uzavreté rastové štrbiny a nastáva problém. Predávkovanie niektorými proteínmi alebo aj inými nesprávne dávkovanými doplnkami sa môže prejaviť vo zvýšenej agresivite, v disharmónii rastu či v nejakých iných poruchách," vysvetľuje doktor.
Internet aj fitnescentrá
Jaroslav Malchárek, jeden z autorov prvého národného výchovno-vzdelávacieho projektu Play True, Ži pravdivo, neklam sám seba, zameraného na problematiku nelegálneho dopingu a jeho negatívnych následkov na mladú generáciu, pri jeho príprave obehal množstvo fitnescentier a bol zaskočený. „Tréneri mi hovorili, že je veľa chalanov, ktorých po príchode do posilňovne ani tak nezaujíma, čo a ako majú seriózne cvičiť, ale aké anaboliká majú brať, aby mali čím skôr telo, za ktorým letia mladé baby." Šéf občianskeho združenia Športom proti drogám to považuje za veľkú tragédiu.
Na internete a vo fitnescentrách sa nájde kopa radcov, ktorí začínajúcim „svalovcom" ochotne poradia, čo a ako kombinovať, čo kde kúpiť, ako hľadať cestičky aj k zakázaným anabolikám. Stačí mať osemnásť rokov a cez internetový obchod sa dá kúpiť všeličo.
„Tí chalani si objednajú hocičo, keď vidia, že im z toho narastú svaly. Mali sme prípad 14-ročného chlapca, ktorý si pichal inzulín a zapíjal to sladkou vodou, lebo si prečítal, že keď to bude robiť, narastú mu svaly," hovorí doktor Malovič.
Steroidové šialenstvo
Za najrizikovejšiu skupinu výživových doplnkov sú považované tie, čo sa pokútne dovážajú zo zahraničia. „Mnohé sú kontaminované, sú v nich látky, ktoré tam vôbec nepatria a nie sú uvedené na obale."
Doktor Malovič hovorí, že čoraz častejšie sa lekári stretávajú s prejavmi, ktoré nie sú typické pre užívanie klasických výživových doplnkov. „Mladí muži sú veľmi agresívni, objavuje sa im akné po celej tvári aj po tele, správajú sa zvláštne, nekontrolovateľne, vybuchujú zlosťou, sú násilní, to sú všetko známky toho, že sa niekde niečo predávkovalo." Napríklad manažér, ktorý chodil cvičiť a užíval potravinové doplnky, sa sťažoval na prudké bolesti hlavy. Bral ich v nadmernom množstve. Od svalov mu pukala košeľa, mal silný stisk ruky a bol výrazne nepokojný. Mal ale najmä problémy s bolesťami hlavy, vyšetrenie ukázalo, že má sklon k vysokému tlaku a musí sa začať liečiť," hovorí Malovič. Keď vysadil všetky preparáty, mal pokoj. Niektoré zmesi pri prekračovaní dávok zvyšujú krvný tlak alebo navodzujú nepokoj, nespavosť.
Kontrola fitnes
Iveta Trusková z Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že každý výživový prvok pred jeho uvedením na trh musí byť ohlásený a musí mať súhlas od nich. Ich úrad odobruje aj sortiment ponúkaný vo fitnescentrách. A aj keď sa to dá len ťažko dokázať, vie sa, že aj tu sa predávajú nelegálne doplnky výživy.
Fitnescentrá nemajú športových lekárov
Kondičný tréner MAROŠ BENDÍK z Golem fitnes v Bratislave hovorí, že výživových doplnkov s problémovými certifikátmi je na trhu veľa.Na trhu by sa mali predávať iba certifikované výživové doplnky. Aká je realita vo fitnescentrách?
„Obchodníci chcú zarobiť, predávajú aj tovar dovážaný z Ameriky, kde je trh s výživovými doplnkami oveľa väčší. Pri týchto prípravkoch je problém s certifikátmi, ale nájdete ich vo fitneskách."
Akú najčastejšiu chybu pri cvičení robia začínajúci?
„Nespolupracujú s kondičným trénerom. Prídu a snažia sa odpozerať cviky od starších. Takto nezískajú tie správne návyky. Ak teda chce mať chalan dobrú postavu, najlepší spôsob je osloviť kondičného trénera, ktorý mu vypracuje tréningový a stravovací plán, dá mu odporúčania, ako správne postupovať."
Čím sa majú mladí tínedžeri riadiť pri užívaní výživových doplnkov?
„Najlepšie radami kondičných trénerov. Podľa toho, čo si chcú upraviť. Či nabrať svalovú hmotu, zvýšiť svoj výkon, rýchlosť, silu, vytrvalosť. Tréner podľa toho odporučí výživové doplnky."
Spolupracujú komerčné fitnescentrá s telovýchovnými lekármi alebo inými odborníkmi na zdravú výživu?
„Zatiaľ nie."
Stretávate sa v praxi s tým, že mladí chlapci siahajú popri cvičení aj po nedovolených doplnkoch?
„Je to častá prax. Neuvedomujú si negatívnu stránku. Vidím to často, ak fyzicky priemernému mladému chalanovi rýchlo rastie svalová hmota, to už tuším, že niečo berie."
Kde si to zháňajú?
„V každej posilňovni existuje človek, ktorý to predáva a to sa rýchlo rozšíri. Chalani už vedia, na koho sa nakontaktovať."
ILUSTRAČNÉ FOTO - www.sxc.hu