BRATISLAVA.
"Ďalšia dodávka v približnom objeme 400 až 500 tisíc dávok bude zrealizovaná v priebehu januára budúceho roka a posledná dodávka z celkového objemu milión vakcín do konca februára," informovala TASR Beáta Kujanová z farmaceutickej spoločnosti Sanofi Pasteur, s ktorou Správa štátnych hmotných rezerv uzatvorila zmluvu na dodávku vakcín. Priblížila, že vakcínu už zaregistroval aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Vláda SR odsúhlasila nákup vakcín na svojom septembrovom rokovaní. Slovensko v tomto smere vychádzalo z odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a zabezpečilo vakcíny pre 20 percent populácie. Vakcíny sú prednostne určené na zaočkovanie zdravotníkov či ľudí, ktorí zabezpečujú chod štátu, ako aj pre rizikové skupiny populácie.
Minister zdravotníctva Richard Raši sa neobáva prípadného nedostatku vakcín, lebo ako poznamenal, pravdepodobne sa mnohí z tých, ktorým sa vakcinácia odporučí, rozhodnú podobne ako v Európe nezaočkovať. Na poslednom rokovaní kabinetu (9.12.) pritom deklaroval, že v prípade potreby sa sám nechá zaočkovať, aby tak zvýšil záujem o vakcíny.
Slovensko za jednu očkovaciu látku zaplatí 7,60 eura (229 Sk), pričom si ich objednalo milión. Cena zahŕňa dovoz, distribúciu ku konečným odberateľom, striekačku a ihlu. Proces nákupu vakcín kritizovala SDKÚ-DS pre jeho prepojenie na poslanca SNS Štefana Zelníka cez jeho asistenta, zástupcu v SR firmy, ktorá vakcíny dodá. Koaličný zákonodarca konštatoval, že ovplyvňovanie z jeho strany neprichádza do úvahy. Opozícii sa tiež nepáčil neskorý termín dodávky vakcín, ani ich cena. Podľa Sanofi Pasteur tá je plne v súlade s medzinárodným cenami.
Na Slovensku sa doteraz potvrdilo už vyše 800 prípadov nakazenie sa novou chrípkou. Pandemický vírus sa tiež zistil u takmer dvoch desiatok ľudí, ktorí zomreli za posledné týždne. Prvým pacientom, ktorý sa novou chrípkou nakazil, bol v SR 37-ročný muž. Ten v máji po návrate z USA preniesol vírus aj na svojho 8,5-mesačného syna. Svetová zdravotnícka organizácia ešte v júni vyhlásila v súvislosti so šírením chrípkového vírusu prvú celosvetovú pandémiu chrípky za vyše 40 rokov.