SME
Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

Prstov odtrhnutých výbuchmi ubúda

Popáleniny môžu deťom spôsobiť aj piráty vo vreckách. Vlhké vybuchujú. Na klinikách popálenín a rekonštrukčnej chirurgie sú však vianočné, silvestrovské a novoročné služby pokojnejšie ako kedysi.

Cez sviatky stúpa počet detských úrazov, služby zdravotníkov sú však pokojnejšie, ako bývali, keď sa experimentovalo s výbušninami.Cez sviatky stúpa počet detských úrazov, služby zdravotníkov sú však pokojnejšie, ako bývali, keď sa experimentovalo s výbušninami. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

Časté a ťažké úrazy sa kedysi pred sviatkami na Slovensku stávali pri domácich zabíjačkách. Najmä deti pri nich veľmi často zakopli o hrnce, padali do ich vriacich obsahov a spôsobovali si popáleniny, obareniny. Končili u lekárov z kliník popálenín a rekonštrukčnej chirurgie.

Zabíjačkové nehody časom vystriedali úrazy podomácky vyrobenými trhavinami. Výbuchy neraz poranili aj viacerých prítomných.

Zabíjačiek dnes na našich dedinách ubúda a pomerne bezpečná zábavná pyrotechnika je dostupná v obchodoch, a tak domáci experimentátori prakticky vymizli.

„Niekedy sme mávali zo sviatočných služieb počas Vianoc a Silvestra hrôzu, v posledných rokoch k najťažším úrazom už takmer nedochádza. Stávajú sa, ale sú menej závažné," hovorí Ján Koller, prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove.

„Pred dvomi rokmi sme v období Silvestra a Nového roku ošetrili iba dvoch pacientov, ktorí si privodili úraz nesprávnym použitím zábavnej pyrotechniky," hovorí lekár šačianskej kliniky Karol Sopko. Klinika so spádovou oblasťou od východu Slovenska po Žilinu a sever Slovenska nemusela liečiť za posledných desať rokov žiaden úraz spôsobený podomácky vyrobenou trhavinou.

Nečítajú návody

Aj keď je dnes zábavná pyrotechnika na trhu dostupná, stále je veľa ľudí, ktorí s ňou manipulujú neodborne. „Neprečítajú si návod a pyrotechniku použijú podľa svojej hlavy," hovorí Koller.

Na klinike mali niekoľko úrazov, ktoré spôsobili dymovnicové rakety. „Po zapálení raketa neodletela, dotyční chceli zistiť príčinu, lenže v tom okamihu sa odpálila a trafila ich. Boli v priamom dosahu strely, čo sa neodporúča. Jednému zasiahla oko, ďalší mali popáleniny tváre."

„Produkty zábavnej pyrotechniky, ktoré sú určené na otvorené priestranstvá bez horľavých materiálov, by ľudia určite nemali používať v uzavretej miestnosti, ba ani len na balkónoch. K požiaru môže prísť bleskovo," upozorňuje doktor. Dôkazom je nevydarená pyrotechnická šou na diskotéke v ruskom Perme. O život prišlo zbytočne 140 ľudí.

Piráty vo vreckách

Zábavná pyrotechnika sa páči najmä menším deťom. Už v týchto dňoch s obľubou hádžu ľuďom pod nohy búchajúce piráty. Nosia ich vo vreckách, čo môže byť aj nebezpečné.

„Dostane sa do nich vlhkosť a môžu vybuchnúť priamo na tele. Mali sme aj také prípady, chlapcovi to popálilo nielen stehno, ale aj chúlostivé okolité miesta," spomína Koller.

Od takto vybuchnutých pirátov sa môže vznietiť aj šatstvo, ak deti začnú zmätkovať a utekať, plameň sa rozhorí a z malej popáleniny môže byť napokon veľká.

Podobné je to s prskavkami. „Z prskavky môže odletieť väčší kus rovno na detské oblečenie. Malé deti to nevedia uhasiť, začnú utekať, rozhorí sa to ešte viac. Od prskavky už vzbĺkli aj obrusy, koberce, závesy a tiež na to doplatili deti," hovorí Koller.

Pozor aj na šnúry sviečok

Na bratislavskej klinike si spomínajú aj na deti, ktoré u nich ležali s popáleninami od elektrických sviečok. „Malé deti hryzú všetko, čo im príde pod ruky, a môže sa stať, že prehryznú tenký káblik od elektrických sviečok a zasiahne ich elektrický prúd," povedal Koller.

Aj teraz leží na oddelení dvaapolročný chlapček, ktorý strčil do zásuvky otcovu skúšačku na autobatériu so žiarovkou. Videl, že to robí otec, a tak to skúsil aj on. Mal šťastie, že ho to nezabilo. Popálené prsty mu síce operáciou zachránili, ale bude poznačený na celý život. „Bol to vraj okamih, v byte rodičia prestavovali nábytok a toto bola jediná nezabezpečená zásuvka."

Cez sviatky riziko detských úrazov stúpa. „Čím viac ľudí je okolo detí, tým je väčšie riziko úrazu, lebo jeden sa spolieha na druhého. Kávičkuje sa, zvedavé dieťa potiahne obrus, stiahne za šnúru kanvicu s vriacou vodou," povedal Koller. Spomína si na dieťa, ktoré sa hralo v kuchyni s loptou. „Hodilo ju na stenu za sporákom, odrazila sa od nej a trafila hrniec, v ktorom sa varila polievka. Tá sa prevrátila na dieťa. Priviezli ho s obareninami."

Za opité dieťa rodič platí

Alkohol a popíjanie k sviatočným dňom patria. Deti sa však neopíjajú viac ako cez rok.

Popíjajú dospelí, ale alkohol si doprajú aj školáci. Aj keď psychológovia stále zdôrazňujú, že rodičia by nemali ani symbolicky deti ponúkať prípitkom, deje sa tak.

„Počas minuloročných vianočných sviatkov od 24. decembra do konca januára ošetrili lekári bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice tri deti a jedno sme museli hospitalizovať," povedala Dana Kamenická, hovorkyňa nemocnice.

Tento počet nebol vyšší ako po iné mesiace v roku. Podľa Kamenickej sa s konzumáciou alkoholu u detí častejšie stretávajú v letných mesiacoch.

V tomto roku k nim alkohol priviedol celkovo 78 detí. Rekordmanom bol 14-ročný chlapec. V krvi mu namerali 5,36 promile alkoholu.

Pobyt dieťaťa v nemocnici pre otravu alkoholom vyjde rodičov draho. Ošetrenie a hospitalizácia na ARO stoja zhruba 50-tisíc korún. Tieto náklady zdravotné poisťovne neuhrádzajú, keďže si stav opitosti navodili samy. (or)

Ako poskytnúť prvú pomoc pri úrazoch

Pri zásahu elektrickým prúdom
Ak postihnutý zostane ležať v bezvedomí, treba ho odtiahnuť z dosahu prúdu. Ak sa to nedá, treba ihneď vypnúť poistky. Ak by zostal pod prúdom, mohol by dostať zásah aj záchranca. Ak nie je postihnutý pri vedomí, treba si všimnúť či dýcha. Ak nie, treba ihneď začať s umelým dýchaním a s masážou srdca a potom volať záchranku. Rozhodujúcich je prvých päť minút, počas ktorých treba obnoviť srdcovú činnosť.

Pri obarení
Obarené miesto treba čo najrýchlejšie ochladiť. Ide o čas, preto dieťa uchopíme pod pazuchu a strčíme oblečené pod studenú sprchu. Čím dlhšie horúca látka pôsobí na kožu, tým je popálenie závažnejšie. Ak je popálenina malá, môže sa chladiť aj dlhšie a nemusí to byť len pod tečúcou vodou.

Ak je obarená hruď, treba ju ochladiť sprchou, potom postihnutého vyzliecť. Ak už zliezla koža, alebo sú na nej pľuzgiere, treba postihnuté miesto prekryť čistým sterilným obväzom alebo prestieradlom, aby sa dnu nedostala druhotná infekcia. Potom voláme záchranku.

Pri výbuchu pyrotechniky
Aj v tomto prípade treba popáleninu čo najskôr ochladiť na normálnu teplotu. Najvhodnejšia je voda. Sneh alebo ľad sa nesmú používať dlhší čas. Pri väčších popáleninách sa po prvotnom ochladení už nesmie pokračovať, lebo by sa človek mohol podchladiť. Privolajte pomoc.

Ak pyrotechnika poraní oči
Ak ide o tepelné poranenie, treba na oči priložiť chladivé obklady. Môžu byť z čistej vreckovky alebo gázy. Čím skôr vyhľadajte pomoc.

Ak pyrotechnika odtrhne časť tela
Odtrhnutú časť treba zabaliť do niečoho sterilného, a zobrať so sebou, aby lekár mohol posúdiť či sa dá ešte vrátiť alebo nie. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  5. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 35 536
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 541
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 965
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 406
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 424
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 864
  7. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023 5 421
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu