SME

Parkinsonova choroba viac ohrozuje starších

Pohyb je jednou z najprirodzenejších aktivít vlastných človeku. Každý, aj ten najjednoduchšie vyzerajúci pohyb, ktorý vykonávame, je výsledkom kombinovanej práce viacerých svalov, ktoré kontroluje mozog. Ak nie je schopný vhodným spôsobom vysielať elektri

S pribúdajúcim vekom stúpa riziko Parkinsonovej choroby.S pribúdajúcim vekom stúpa riziko Parkinsonovej choroby. (Zdroj: FLICKR.com)

cké podnety, dochádza k rôznym poruchám hybnosti.

Ochorenie, ktoré poznáme pod názvom Parkinsonova choroba, vzniká degeneráciou alebo deštrukciou určitých oblastí nášho mozgu, ktoré zodpovedajú za koordináciu a kontrolu pohybov tela. Najstaršie záznamy o tomto ochorení pochádzajú ešte zo staroveku, prvý raz však komplexne toto ochorenie v roku 1817 opísal anglický lekár James Parkinson.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Parkinsonova choroba je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim neurodegeneratívnym ochorením. Postihuje zhruba 6 miliónov ľudí na celom svete, často aj v produktívnom veku, čo má výrazný socio-ekonomický dopad nielen na samotného pacienta, ale aj jeho rodinu.

SkryťVypnúť reklamu

„Parkinsonova choroba kvôli svojim príznakom výrazne znižuje možnosti chorého pracovať a obmedzuje ho aj vo vykonávaní bežných činností, čo neskôr vedie k jeho spoločenskej izolácii," uviedol doc. MUDr. Ján Benetin, PhD., predseda Slovenskej neurologickej spoločnosti. Spúšťací mechanizmus Parkinsonovej choroby doteraz nie je známy, a tak princíp liečby spočíva v tom, že sa vhodne zvolenou symptomatickou liečbou potláčajú jednotlivé príznaky.

„Preto sa súčasný výskum v oblasti liečby Parkinsonovej choroby sústreďuje predovšetkým na hľadanie spôsobov, ako spomaliť progresiu ochorenia a zmierniť, alebo oddialiť nástup jeho príznakov, aby mohli ľudia postihnutí týmto ochorením viesť čo najdlhšie plnohodnotný život," doplnil MUDr. Ján Benetin.

SkryťVypnúť reklamu

Vedecký výskum priniesol nové poznatky, ktoré vyplynuli z nedávno zrealizovanej štúdie ADAGIO, ktorá prebehla v 129 zdravotníckych zariadeniach v 14 krajinách sveta.

Štúdia potvrdila, že včasná liečba pomocou účinnej látky rasagilín, môže výrazne ovplyvniť príznaky ochorenia a spomaliť jeho priebeh a zhoršovanie motorických funkcií postihnutého. Jedným z autorov štúdie je aj profesor Warren Olanow, ktorý patrí k najuznávanejším odborníkom na toto ochorenie. Je autorom viac ako 300 publikácií o Parkinsonovej chorobe a neurodegenerácii.

Olanow je profesorom a vedúcim na ústave neurológie Henry P. a Georgette Goldschmidtových a profesor na ústave neurovedy Lekárskej fakulty Mount Sinai v New Yorku. Zároveň vedie oddelenie neurológie v nemocnici Mount Sinai.

SkryťVypnúť reklamu

„Výsledky štúdie ADAGIO preukázali u pacientov, ktorí začali s terapiou rasagilínom v dávke 1 mg denne v skorom štádiu ochorenia, prínos v liečbe, ktorý nebolo možné dosiahnuť pri jeho použití v neskoršom štádiu ochorenia," uviedol profesor Olanow. „Takýto výsledok nie je možné vysvetliť len jednoduchým vplyvom na príznaky ako také," dodal, „ale znamená to, že liek spomaľuje priebeh ochorenia."

Na Slovensku trpí Parkinsonovou chorobou 10 000 až 15 000 pacientov. „V súčasnosti je na Slovensku dostupná antiparkinsonická terapia na veľmi vysokej úrovni. Dostupné lieky umožňujú liečbu podľa najnovších odporúčaných postupov. Výsledky štúdie ADAGIO sú preto dobrou správou aj pre slovenských pacientov," uviedol MUDr. FrantišekCibulčík, CSc., ktorý patrí na Slovensku k popredným odborníkom na liečbu Parkinsonovej choroby.

Starnutie - základný rizikový faktor

Klinický obraz Parkinsonovej choroby možno charakterizovať kombináciou troch základných príznakov:

  • hypokinéza - znížená pohyblivosť
  • rigidita - svalová stuhnutosť
  • tremor - tras

Pri Parkinsonovej chorobe dochádza k postihnutiu súčasti centrálneho nervového systému, ktorá je zodpovedná za tvorbu neurotransmitera - dopamínu. Táto chemická látka slúži na prenos informácií medzi neurónmi a je neodmysliteľná pre správne fungovanie pohybov svalov.

Odborníci dodnes nepoznajú odpoveď na otázku, čo spôsobuje túto poruchu, zrejme v procese starnutia nastáva ako prirodzený jav aj starnutie neurónov, čo môže mať svoj podiel na spustení ochorenia. Vek je tak jedným z najrizikovejších faktorov. K spúšťacím mechanizmom môžu pravdepodobne patriť napríklad aj niektoré infekcie alebo toxické látky.

Parkinsonova choroba postihuje v rovnakej miere mužov aj ženy, obvykle medzi 50.- 65. rokom života.

parkinson01.jpg

V pokročilom štádiu môže fyzioterapeut správnymi technikami a vhodným cvičebným programom takisto pomôcť znížiť svalové stuhnutie a zlepšiť pohyblivosť kĺbov pacienta.

Príznaky ochorenia

Ochorenie sa spočiatku môže prejaviť celkom nenápadne poruchami spánku alebo poruchami tráviaceho traktu. Ochorenie môže mať viac-menej asymptomatický priebeh aj niekoľko rokov. Postupom času sa objavia klinické príznaky a postupne sa zhoršujú. Patria k nim tras, stuhnutosť, bradykinéza alebo zhoršená chôdza, ako aj strata rovnováhy, neistota počas státia alebo pri zmene polohy. Ochorenie sa môže prejaviť aj narušením poznávacích funkcií a nastupujúcou demenciou.

  • Najcharakteristickejším a často aj prvým viditeľným príznakom je tras, najčastejšie sa prejaví ako tras ruky na jednej strane a postupne sa rozšíri do druhej polovice tela. Tras nôh alebo brady patrí k zriedkavým symptómom a veľmi výnimočne sa objavuje tras hlavy.
  • Ďalším príznakom je svalová stuhnutosť - rigidita, svaly končatín sú napnuté, aj keď je pacient v pokoji a nevykonáva žiadnu aktivitu. Dochádza k trvalému zvýšeniu pokojového svalového tonusu.
  • Bradykinéza - nekompletnosť pohybov, ťažkosti so začatím pohybu, náhle zastavenie a pod., je najvýraznejší a pacienta najviac obmedzujúci prejav Parkinsonovej choroby.
  • Ďalším z príznakov je nestabilita, resp. strata rovnováhy počas státia, prípadne pri zmene polohy pacienta.
  • Parkinsonova choroba sa prejavuje aj množstvom ďalších symptómov, v pokročilom štádiu sa môže objaviť napríklad tzv. stav zamrznutia - pacient určitý krátky čas (aj niekoľko minút) nie je schopný žiadneho pohybu. Pridružujú sa aj poruchy reči, problémy s písaním, obmedzenie mimiky, strata čuchu s ktorou sa spája aj strata chuti do jedla a následný úbytok hmotnosti. V neskorých štádiách ochorenia dochádza aj k narušeniu kognitívnych - poznávacích funkcií a iným psychickým poruchám, nezriedka nastupujú depresie a pod. Pacienti s Parkinsonovou chorobou trpia depresiami častejšie ako ich zdraví rovesníci.
  • Ľudí s týmto ochorením trápia aj rôzne pridružené ťažkosti ako je napríklad zvýšená tvorba slín, ťažkosti s prehĺtaním či nadmerné potenie. Problematické môže byť aj časté močenie - dôsledok poruchy aktivity svalstva močového mechúra. Nezriedka týchto pacientov ohrozujú aj kardiovaskulárne ochorenia a pod.

Parkinsonova choroba jen progresívne a chronické ochorenie a ako sme už spomínali, neexistujú možnosti, ako ho zastaviť a vyliečiť. Vhodne zvolenou farmakologickou liečbou kombinovanou s fyzioterapiou je však možné liečiť symptómy a prispieť tak k skvalitneniu pacientovho života. Dĺžka života s Parkinsonovou chorobou je individuálna, obvykle sa pohybuje v rozmedzí 10 - 35 rokov. Netreba zabúdať aj na vhodnú výživu - súčasťou jedálnička pacienta by mala byť strava bohatá na vlákninu a takej konzistencie, aby nemal ťažkosti pri jej prehĺtaní.

Dôležitou súčasťou nielen liečby, ale aj prevencie je pohyb - pomáha predchádzať svalovej stuhnutosti a udržať a zlepšiť pohyblivosť kĺbov, podporuje krvný obeh a chuť do jedla. Pacientom sa odporúča napríklad chôdza s predmetom v každej ruke, aby sa stimulovali svaly horných končatín a vhodným druhom fyzickej aktivity je aj plávanie a špecifické gymnastické cvičenia. Aj rôzne vedecké štúdie potvrdili pozitívny vplyv cvičenia na priebeh ochorenia. Vhodne zvolené cvičenie zmenšuje neurologické poškodenie, ktoré prispieva k progresii ochorenia. Navyše pomáha predchádzať aj pádom a následným zraneniam pacienta.

V pokročilom štádiu, keď už má pacient problémy s pohybovými aktivitami, môže fyzioterapeut správnymi technikami a vhodným cvičebným programom zvoleným v závislosti od individuálnych potrieb pacienta takisto pomôcť znížiť svalové stuhnutie a zlepšiť pohyblivosť kĺbov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu