SME

Spálime desiatky ton liekov

Ľudia na Slovensku ročne vrátia do lekární vyše 50 ton nespotrebovaných liekov a prípravkov po dátume expirácie. Likvidujú sa v špeciálnych spaľovniach. So zberom liekov sa u nás začalo pred štrnástimi rokmi a darí sa mu.

V odpade končia neraz aj nerozbalené lieky. Predpisujú sa vo veľkom a plytvá sa nimi.V odpade končia neraz aj nerozbalené lieky. Predpisujú sa vo veľkom a plytvá sa nimi. (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)



Zdravotné poisťovne síce spotrebu liekov sledujú a vyhodnocujú, v nejednej domácnosti sa však liečivá kopia, až tam majú namiesto lekárničky skladisko liekov.
Liekmi, či už na predpis, alebo bez neho, sa u nás stále plytvá. Vo dvoch spaľovniach nebezpečného odpadu v Šali a v Kysuckom Novom Meste končia tony nespotrebovaných liekov a liekov po čase expirácie.
Ešte pred takými 15 rokmi domácnosti bežne vyhadzovali staré lieky do kontajnerov, dnes ich zberajú vo všetkých lekárňach. Ľudia túto separáciu berú vážne.
„Lieky vracajú mladé rodiny aj dôchodcovia," hovorí magistra Zuzana Hrabáková z bratislavskej lekárne Zelená farmácia. Podobné skúsenosti majú aj v trenčianskej lekárni Dom zdravia.
„Najviac sa vracajú lieky, ktoré mali ľudia prepísané na recept. Tvoria až 80 percent," povedala Marcela Fabianová, vedúca bratislavskej lekárne Vitamin. Nestáva sa, že by ľudia vracali injekčné striekačky. „Medzi odpadom je tiež málo liekov alebo vitamínov, ktoré si ľudia kupujú sami," hovorí.

Separovaný zber

V roku 2008 vydal štát na lieky okolo jednej miliardy eur, koľko sa na ne minulo vlani, ešte na ministerstve zdravotníctva podľa jeho hovorkyne Zuzany Čižmárikovej nevedia, údaje spracúvajú.
Druhotný zber liekov spustil Štátny ústav na kontrolu liečiv v roku 1996, na vypracovaní metodiky zberu sa podieľala bratislavská spoločnosť Modrá planéta. Stará sa nielen o zber a zvoz liekov zo všetkých lekární, ale aj o bezpečnú likvidáciu v spaľovniach nebezpečného odpadu.
„Je to jediná separovaná časť komunálneho odpadu, ktorá funguje bez problémov," hovorí majiteľ firmy Roman Čech. Zabezpečuje, aby sa chemikálie z liekov nedostávali na skládky a do spaľovní komunálneho odpadu, kde by mohli ohroziť podzemné vody a ovzdušie.
Kým v roku 1998 sa vyzbieralo 12 ton starých liekov, už o rok to bol dvojnásobok, v roku 2006 až 80 ton. „Slováci sú síce v tomto disciplinovaní, no na druhej strane to svedčí o plytvaní liečivami. Keď sa občas pozrieme do vriec, v ktorých sa liečivá zvážajú, nájdu sa v nich celé neotvorené balenia," povedal Čech.

Igelitky plné liečiv

Lekárnici mu dávajú za pravdu. Nejeden sa za tie roky stretol s návštevníkmi, ktorí nespotrebované alebo staré lieky doniesli hneď v niekoľkých igelitkách. S vysvetlením, že je to pozostalosť po starých rodičoch.Lekárničky hovoria, že u nás sa oproti zahraničiu lieky predpisujú iným spôsobom. „Mám skúsenosť z Kanady, kde sa mi to zdalo ekonomickejšie. Pacient tam dostáva v prvej fáze choroby iba istý počet antibiotík, aby lekár videl, ako a či zaberajú. U nás sa predpisujú celé balenia," povedala jedna z nich. Predvianočné upratovanie sa lekárničiek výrazne netýka, ľudia lieky podľa skúseností magistier pretrieďujú priebežne počas celého roka. Takú skúsenosť má aj Vladimíra Matová z prešovskej lekárne Dr. Max v obchodnom centre Tesco.

sm-0106-021c-kos.rw.jpg

Lieky do zberných vriec vkladajú len lekárničky, pacienti, ktorí lieky vracajú, k nim nemajú prístup. Nemôže sa teda stať, že by sa v nich mohol návštevník lekárne prehrabávať.


nepotrebné lieky sa v lekárni nevhadzujú bezhlavo do nejakého kontajnera, ale do modrých polyetylénových hrubých vriec so symbolom nebezpečný odpad.
Preberá ich zodpovedný pracovník a roztriedi do troch skupín: bežné lieky, lieky s obsahom omamných a psychotropných látok a lieky s obsahom cytostatických liečivých látok. Druhé dve skupiny musia byť zvlášť uložené v karanténe a evidované. „Odovzdať možno aj nepotrebné teplomery," hovorí Fabianová.

Bez obalu?

Štátny ústav kontroly liečiv vydal na jeseň usmernenie, ako by mali ľudia nespotrebované lieky do lekární odovzdávať.
Odporúča nepotrebné tablety, kapsuly a čapíky vysypať či vytlačiť z originálneho obalu a priniesť do lekárne vo vrecúšku. Platí to aj pri sklenených či plastových obaloch a hliníkových tubách s polotuhými alebo tekutými liekmi. Lieky sa už ďalej triediť nebudú.
Barbora Bilančíková z referátu pre styk s verejnosťou povedala, že ústav sa tak snaží znížiť množstvo odpadu.
Oznam visí vo všetkých lekárňach. Lekárne však preberú aj nevytriedené lieky

Kedy treba lieky vyradiť
  • ak ich pacient nebude ďalej užívať,
  • lieky po dátume exspirácie,
  • aspirínové a paracetamolové tabletky, ktoré cítiť po octe,
  • tablety, ktoré sa mrvia, praskajú alebo menia farbu,
  • kapsuly, ktoré zmäkli, sú popraskané alebo zlepené,
  • tekutiny, ktoré zhustli, zmenili farbu, chuť alebo vôňu,
  • tuby, ktoré tečú, sú popraskané alebo stvrdnuté,
  • masti a krémy, ktoré zmenili vôňu alebo vzhľad, či už ide o farbu, tuhosť či konzistenciu.
ANKETA
Čo robíte v domácnosti so starými liekmi, spýtali sme sa niektorých rodičov.

DanaANA Kleinert, módna návrhárka, dve deti, Bratislava

Nemávame doma extrémne veľa liekov. Keďže mám malú polročnú dcérku, pravidelne kontrolujem obsah lekárničky. Je pravda, že niekedy vitamíny po záruke alebo nejaké kvapky proti kašľu vhodím do kontajnera. Neurobila by som tak, pokiaľ by išlo o nejaké utlmovacie lieky a podobne. Nepoužité lieky do lekárne som ešte neodovzdávala. Mám priateľku zdravotnú sestru a tej som už raz dala nepoužité lieky na likvidáciu.

Barbora Krištofová, manažérka, dve deti, Bratislava

Nie sme klasickí konzumenti liekov, väčšinou by ste u nás našli homeopatické prípravky. Také, ktoré môžu užívať deti aj dospelí pri prechladnutí, teplote, nádche. Pokiaľ dcérky dostanú antibiotiká, tie vždy využívajú, takže jediné, čo naozaj skladujem a čo môže tvoriť odpad sú rôzne sirupy v sklených fľaškách. Čo nespotrebujem vylievam a sklo separujem. O možnosti vrátiť nespotrebované lieky viem a určite by som ju v prípade nutnosti využila.

Miriam Vojtková, Únia materských centier, dve deti, Bratislava

V tomto máme doma jasno, môj manžel je zdravoťák. Nepotrebné lieky pravidelne odnáša do lekárne. Netriedim ich, len ich vložím do igelitového vrecka. Robí tak aj moja sestra.

Jaromír Novota, vozňový disponent, jedno dieťa, Zlaté Moravce

Ak máme nejaké lieky doma dlhšie, zvyknem dátum spotreby starostlivo kontrolovať. Počul som o možnosti odovzdať nepotrebné lieky v lekárni, ale ešte som tak neurobil, možno preto, že lieky zvykneme používať len zriedka a aj z toho nám málokedy nejaké zostanú. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 695
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 526
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 377
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 768
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 676
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 983
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 627
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu