Bratislava 18. apríla (TASR) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nedostala od Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) jednoznačné vyjadrenie, či má alebo nemá pokračovať v už niekoľko rokov organizovaných programoch. Ide predovšetkým o poskytovanie prímorského liečebného pobytu pre choré deti, speleologickú liečbu cystickej fibrózy, ako aj diagnostiku mendelovských chorôb v SR.
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) spolu so Štátnym dozorom MZ SR spochybnili štyri zo šestnástich programov, ktoré nielen správna rada VšZP, ale aj MZ SR vlani odsúhlasili.
Vedúci revízneho a kontrolného odboru poisťovne František Valašek v prípade prímorskej liečby uviedol, či niekto zámerne nechce propagovať farmakoterapiu, ktorá je na Slovensku drahšia oproti klimaterapii. Cieľom prímorských pobytov poistencov s určitými vybranými respiračnými a kožnými chorobami je zlepšenie a stabilita ich zdravotného stavu. Od roku 1996 za 3,6 milióna Sk ročne sa liečilo 240 detí vo veku od 7 do 15 rokov. Približne u 87 percent prípadov sa zdravotný stav zlepšil. VšZP keďže nedostala jednoznačnú odpoveď od MZ SR, v tomto roku už nie je schopná zabezpečiť prímorský liečebný pobyt pre choré deti za výhodné ceny ako v predošlých rokoch.
Hlavný odborník MZ SR pre pediatriu Svetozár Dluholucký poukázal na to, že odborníci z USA a Poľska plánujú v máji návštevu, aby si pozreli ako sa na Slovensku využíva speleologická liečba v praxi. Keďže financovanie tohto programu NKÚ spochybnila, pravdepodobne o týždeň budú musieť zrušiť už vopred zabezpečené ubytovacie kapacity pre deti. Slovensko namiesto toho, aby prezentovalo svoju odbornosť a prípadne aj ponúklo možné pobyty pre zahraničných poistencov ostane v hanbe.
V Národnom ústave tuberkulóznych a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach sa liečia deti s cystickou fibrózou. Imunulogička Hana Kayserová informovala, že na liečbu jedného dieťaťa ročne sa vynakladá 700 až 800 tisíc Sk. Je možné, že náklady na liečbu sa ešte zvýšia, lebo na trh prichádzajú nové drahšie lieky. Poukázala na to, že prvý štvrťrok tohto roku liečili choré deti na "sekeru", lebo za tieto výkony nedostali ani korunu.
Námestník VšZP Ján Kochan konštatoval, že VšZP uhrádzala práce a služby súvisiace s diagnostikou mendelovských chorôb pomocou DNA analýz od roku 1995 až do roku 2001 z účelového fondu VšZP. V záveroch kontroly NKÚ sa konštatuje, že ceny neboli stanovené zákonným odstupom a limit na predmet splnenia podľa zmluvy bol prekročený. Kochan vysvetlil, že dohodnuté ceny za jednotlivé DNA analýzy sa od roku 1995 až do roku 2001 nezmenili. VšZP uzatvárala zmluvný vzťah s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou akademika L. Dérera, ktorá si tieto služby objednávala u jediného subjektu vykonávajúceho diagnostiku mendelovských chorôb v SR a to je Genexpress. Dôvodom pre uzavretie zmluvy VšZP so zdravotníckym zariadením bolo zabezpečiť zodpovednosť za odborné vyšetrenia a ich kvalitu, ako aj za liečbu prostredníctvom zdravotníckeho zariadenia.