BRATISLAVA. Epidemiológovia podobne ako po minulé roky očakávajú na prelome mesiacov nárast prípadov sezónnej chrípky. Odborníci ako najvhodnejšiu prevenciu odporúčajú očkovanie, ktoré plne hradia všetky zdravotné poisťovne. Ako pre TASR priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková, zaočkovanie je možné aj počas chrípkovej sezóny. Upozornila, že ak je človek v čase vakcinácie nakazený, prepuknutiu ochorenia už očkovanie nezabráni.
V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1).
Sezónna chrípka potrápila za posledné dva týždne vyše 5300 ľudí. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že počet ochorení sa v priebehu januára zvyšuje, chrípka zvyčajne vrcholí koncom januára a začiatkom februára kulminuje v epidémiu, ktorá postupne postihuje celé Slovensko. Lekári v rámci prevencie okrem očkovania odporúčajú aj časté umývanie rúk teplou vodou a mydlom, ako aj zakrývanie si nosa a úst pri kašľaní či kýchaní.
Odborníci pri prvých príznakoch chrípky radia ostať doma a liečiť sa, pričom chorý by mal ostať doma až do uzdravenia. Nesmie sa pritom zabúdať na vetranie miestností, kde sa zdržiava. K lekárovi by mali ísť len osoby, ktoré sú veľmi choré. Ak ide k lekárovi pacient bez chrípky, v čakárni sa môže nakaziť od ľudí, ktorí ju majú. V prípade choroby je preto vhodné poradiť sa s lekárom o prípadnej návšteve telefonicky.
Lekára by mali ľudia vyhľadať pri varovných signáloch, akými sú problémy s dýchaním, dýchavičnosť, bolesť, tlak na hrudi alebo v oblasti brucha, náhly závrat, silné a opakované zvracanie. Medzi komplikácie chrípky patrí zápal priedušiek aj pľúc, zápaly stredného ucha u detí či prínosových dutín a zhoršenie existujúcich chronických ochorení.
Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Odborníci odporúčajú očkovať aj deti a tehotné ženy. Najvyššia chorobnosť je práve do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia.