SME

Slovensku patrí v oblasti rozvoja očkovania niekoľko prvenstiev

Bratislava 12. januára (TASR) - V oblasti zavádzania a rozvoja očkovania ako najúčinnejšieho preventívneho opatrenia patrí Slovensku niekoľko prvenstiev.

Očkovanie patrí k často diskutovaným témam aj v radoch odborníkov.Očkovanie patrí k často diskutovaným témam aj v radoch odborníkov. (Zdroj: FLICKR.com)

Bratislava - V oblasti zavádzania a rozvoja očkovania ako najúčinnejšieho preventívneho opatrenia patrí Slovensku niekoľko prvenstiev.

"V roku 1721 župný lekár Ján Adam Reyman vykonal v Prešove prvú variolizáciu na území kontinentálnej Európy. Vlastnej dcére vmasíroval hnis z kiahničky jej brata chorého na variolu pravé kiahne do kože na ramene. Tým navodil imunitu bez prekonania ochorenia a položil základ rozvoja očkovania," hovorí Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej spoločnosti SLS. Povinné očkovanie proti pravým kiahňam bolo na území Československa uzákonené v roku 1919. Posledný prípad ochorenia bol podľa Krištúfkovej u nás zaznamenaný v roku 1924.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za ďalšie prvenstvo považuje Krištúfková prvé celonárodné očkovanie na svete proti detskej obrne v roku 1957. Salkovou vakcínou boli v priebehu 10 dní na území celého Slovenska zaočkované všetky deti vo veku 0 7 rokov. Posledné ochorenie na detskú obrnu bolo v Československu zaznamenané v roku 1960. Nulový výskyt bol udržaný jedine vďaka vysokej zaočkovanosti, pretože riziko zavlečenia ochorenia pretrváva dodnes.

V roku 1986 Slovensko ako jeden z prvých štátov na svete zaviedlo hromadné očkovanie rizikových skupín proti vírusovej hepatitíde typu B. Očkovali sa zdravotnícki pracovníci, ktorí boli touto nákazou najviac ohrození. "Na začiatku mali zdravotníci k očkovaniu zdržanlivý postoj. Rovnako ako teraz k očkovaniu proti pandemickej chrípke. Vďaka vysokej bezpečnosti a účinnosti vakcíny je dnes očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B u pracovníkov v zdravotníctve samozrejmosťou," skonštatovala Krištúfková.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1989 bolo prvýkrát na svete zavedené očkovanie novorodencov, ktorí sa narodili nositeľkám vírusu hepatitídy typu B, čiže HBsAg pozitívnym matkám. U tehotných žien, ktoré sú nositeľkami vírusu hepatitídy B bez príznakov ochorenia, je vysoké riziko prenosu vírusu na novorodenca. Včasným očkovaním je však ochoreniu dieťaťa možné zabrániť. Očkovaniu predchádzalo zavedenie vyšetrovania tehotných žien na prítomnosť tzv. "austrálskeho antigénu" HBsAg. Tak sa podarilo znížiť chorobnosť dojčiat na chorobu, ktorá sa nazýva aj "tichý zabijak" na minimum.

V roku 1992 sa prvýkrát na svete očkovalo proti vírusovej hepatitíde typu A (VHA) v prebiehajúcej epidémii na zastavenie jej šírenia. Bolo to v obci Štiavnik v okrese Žilina, kde sa nepodarilo dovtedy zaužívanými protiepidemickými opatreniami vrátane podávania gamaglobulínu zvládnuť dlho trvajúcu epidémiu VHA u detí. Očkovaním sa dosiahlo prerušenie procesu šírenia nákazy. Dnes je tento spôsob bežne používaný na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane sa dnes ozývajú aj hlasy odporcov očkovania. "Navonok hlásajú, že sú len pre uvedomenie si rizík očkovania, ale očkovanie prezentujú ako život ohrozujúci medicínsky zásah, ktorý je podľa nich oveľa väčším rizikom ako prekonanie ochorenia. Odborníci na očkovanie sa nebránia diskusii o rizikách očkovania, ale chcú ju viesť na základe vedecky podložených dôkazov, nie na základe rôznych laikmi vykonštruovaných teórií," zhodnotila Krištúfková.

Tejto téme, ale aj iným z oblasti očkovania sa bude venovať I. Slovenský vakcinologický kongres, ktorý sa v dňoch 14. až 16. januára uskutoční v hoteli Patria na Štrbskom Plese pod záštitou ministra zdravotníctva SR Richarda Rašiho. Kongres organizuje Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť v spolupráci s ďalšími odbornými spoločnosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Zorganizovanie kongresu podnietil prudký rozvoj vakcinológie v posledných rokoch. Organizátori chcú ponúknuť praktickým lekárom pre deti i dospelých, infektológom, gynekológom, hepatológom, pneumológom, ale aj epidemiológom a iným preventívne a laboratórne orientovaným lekárom priestor pre širokú diskusiu, výmenu názorov a poučenie v oblasti vývoja, výroby, zloženia, testovania bezpečnosti a účinnosti a správnej aplikácie vakcín, ako aj v oblasti efektívnosti očkovacích postupov a stratégií, a tým ochrany zdravia verejnosti.

Očkovanie

Národná zdravotná služba.

Vakcinácia má tiež znížiť rastúci počet kmeňov baktérií odolných voči antibiotikám.


TASR

Pandemická dohoda neoslabuje suverenitu Slovenska, zachraňuje našu nepripravenosť.


a 2 ďalší 7
Splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára najnovšie propagujú Lekárske noviny.

Ústav poukázal na to, že štúdia bola publikovaná v predátorskom časopise.


TASR 18
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 392
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 086
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 710
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 416
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 129
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 860
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 281
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu