SME

Liečiť sa dá v cudzine. Nie všetko

Poisťovne preplatia zákroky, ktoré sa u nás nerobia. Cezhraničná spolupráca sa len rozbieha. Ak nie je možné ochorenie diagnostikovať a liečiť u nás, môže pacient žiadať o liečbu v zahraničí. Najviac sa chodí do Česka. Ľudia žiadajú aj o nadštandardné výk

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ČTK)

ony, v poisťovniach však nepochodia.

Zdravotné poisťovne sa často stretávajú s poistencami, ktorí by uprednostnili zdravotné ošetrenie v zahraničí pred ošetrením na Slovensku.
Zákon to v ojedinelých prípadoch dovoľuje, ale nie všetci poistenci, ktorí sa rozhodli pre liečbu v zahraničí, majú nárok na úhradu zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia. „Netýka sa to však neodkladnej zdravotnej starostlivosti spôsobenej náhlym zhoršením zdravotného stavu, nehodou či inou nepredvídanou udalosťou," povedala Judita Smatanová, hovorkyňa poisťovne Union.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšie chodia pacienti do Česka

Plánovaná liečba v zahraničí má pevné pravidlá, vo všetkých zdravotných poisťovniach sú približne rovnaké.
„V zahraničí sa podľa platných kritérií poskytuje iba taká zdravotná starostlivosť, pre ktorú nemáme poskytovateľov na Slovensku. Ak ju nie je možné u nás diagnostikovať a liečiť vo zvyčajnom termíne, alebo sa vyčerpali všetky možnosti liečenia," povedala Smatanová. „Nejde len o operácie, ale aj o ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Väčšina liečby sa poskytuje v Českej republike."

Všeobecná zdravotná poisťovňa schválila za tri štvrťroky minulého roku spolu 314 návrhov na liečbu v cudzine, z toho 311 v troch krajinách Európskej únie a tri mimo nej, povedala jej hovorkyňa Petra Balážová.
Union schválila v roku 2009 plánovanú liečbu v cudzine v 33 prípadoch. Ostatné poisťovne štatistiku za minulý rok ešte spracúvajú.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Horníková z poisťovne Dôvera hovorí, že k najčastejším operáciám, ktoré sa robia za hranicami, patria neurochirurgické, teda epileptochirurgické, stereotaktické, operácie gama nožom či operácie cievnych malformácií. Operuje sa v Česku v Prahe, Brne a Hradci Králové.
Druhou, pomerne veľkou skupinou sú očné operácie, za ktorými pacienti chodia do Brna. Ortopedické operácie, ktoré si vyžadujú špeciálne protézy, sa vykonávajú v Rakúsku vo Viedni, urologické zase v Česku - v Prahe a v Brne. Okrem operačných výkonov sú pomerne časté aj rôzne genetické vyšetrenia, za ktorými pacient cestuje do Brna.

Žiadostí je menej, liečba je drahšia

Počet žiadostí o súhlas s poskytnutím plánovanej zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte únie ako na Slovensku však výrazne nestúpa, vlani napríklad v porovnaní s rokom 2007 mierne klesol. „Zo 791 žiadostí v roku 2007 na 736 žiadostí v roku 2008," povedal predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek nižšiemu počtu žiadostí výdavky za zdravotnú starostlivosť v zahraničí v roku 2008 v porovnaní s predchádzajúcim rokom mierne vzrástli. V roku 2007 za plánovanú zdravotnú starostlivosť slovenských poistencov v iných členských štátoch únie poisťovne preplatili 1,9 milióna eur, v roku 2008 o 33 200 eur viac, čo je medziročný nárast o 1,8 percenta.

Z podaných žiadostí zdravotné poisťovne 51 zamietli, čo bolo o 11 viac ako rok predtým. Z nich 34 prípadov vyhlásili za neopodstatnené, lebo požadovanú zdravotnú starostlivosť mohli poskytnúť aj naše medicínske zariadenia. Vo zvyšných prípadoch išlo o žiadosti o nadštandardnú starostlivosť, ktorá nie je hradená zo systému nášho verejného zdravotného poistenia. Tento dôvod sa vlani vyskytol po prvý raz, predpokladá sa, že jedným z dôvodov je to, že poistenci už majú lepšie znalosti o možnostiach liečby vo všeobecnosti aj o alternatívnych možnostiach liečby konkrétnych ochorení v inom členskom štáte únie.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia z pohraničia majú chodiť, kde je bližšie

Poisťovne začínajú ponúkať aj možnosť liečby ľudí zo Slovenska v rámci cezhraničnej spolupráce. Od novembra túto možnosť môžu využívať pacienti Dôvery, spojenej poisťovne. Pacienti zo štúrovského regiónu môžu byť hospitalizovaní v maďarskom Ostrihome. Všeobecná zdravotná poisťovňa má podľa Balážovej zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti iba na území Slovenska. Union projekt spolupráce so zahraničnými poskytovateľmi pripravuje. „Vzhľadom na skutočnosť, že k dnešnému dňu nemáme uzatvorenú zmluvu so žiadnou nemocnicou ani s iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti za hranicami, nebudeme zverejňovať konkrétne podrobnosti," povedala Judita Smatanová.

Aké vyšetrenia preplatili v roku 2008

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovňa Union uhradila z plánovanej liečby:

  • genetické vyšetrenia,
  • tvrdé očné šošovky pri keratokonuse (degeneratívne nezápalové ochorenie rohovky),
  • transplantáciu kostnej drene,
  • v Česku sa liečilo 12 pacientov a po dvoch v Maďarsku a v Rakúsku.

Poisťovňa Dôvera schválila v zahraničí:

  • dve nepríbuzenské transplantácie krvotvorných buniek,
  • transplantácie pečene, srdca a pankreasu s obličkou,
  • v pražskom IKEM sa náročnej operácii srdca podrobil 25-ročný muž,
  • v Brne transplantovali pečeň Slovenke z Kežmarku, ktorej sa po šestnástich rokoch vďaka zákroku život vrátil do normálu.

Všeobecná zdravotná poisťovňa schválila 452 návrhov na liečbu v krajinách Európskej únie a 4 na liečbu mimo nej:

  • poistenci sa liečili v ôsmich krajinách únie, 314 prípadov v Česku, 60 v Rakúsku a 13 v Nemecku,
  • až tretinu zo všetkých schválených návrhov tvorili neurochirurgické výkony, výroba a aplikácia tvrdých kontaktných šošoviek a ortopedické operácie,
  • za liečbu poisťovňa zaplatila viac ako 3,8 milióna eur,
  • takmer polovicu z celkových predpokladaných nákladov na liečbu v cudzine tvoria náklady na transpantácie,
  • v roku 2007 mala poisťovňa 66 návrhov na transplantáciu orgánov v cudzine, najviac pečene a pľúc,
  • náklady na transplantácie pečene sa pohybujú od 66-tisíc do 165-tisíc eur. (or)

SkryťVypnúť reklamu

V Ostrihome hospitalizujú zadarmo

kultan1.jpgObyvatelia Štúrova a okolia, poistenci Dôvery a Apolla, nemusia cestovať desiatky kilometrov do nemocnice v Nových Zámkoch. Príjmu ich aj v blízkej nemocnici v Ostrihome, hovorí riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti Martin Kultan.

Akých hospitalizácií sa týka zmluva s Ostrihomom, platná od novembra?
Pokrýva akútne aj plánované hospitalizácie a týka sa všetkých trinástich oddelení. Slovenských pacientov môžu hospitalizovať na internom, neurologickom, psychiatrickom, chirurgickom, urologickom, traumatologickom, oftalmologickom, gynekologicko-pôrodníckom, reumatologickom oddelení, na oddelení intenzívnej medicíny, onkologickej rehabilitácie, ORL aj na fyziatrii, balneológii a liečebnej rehabilitácii.
Kto musí odporučiť hospitalizáciu?

Ošetrujúci lekár.
Ako je to s prípadnými kontrolami?

Aj na tie sa vzťahuje poistenie.
Preplácate aj iné vyšetrenia?
Nie, nesúvisiace vyšetrenia a zákroky, napríklad návšteva ambulantného lekára, nie sú súčasťou zmluvnej spolupráce.
Akým preukazom sa musí pacient preukázať?
Európskym preukazom zdravotného poistenia, ktorý zdravotná poisťovňa vydá bezplatne na základe žiadosti.
Majú túto možnosť aj ostatní poistenci?
Áno, môžu tu byť hospitalizovaní aj naši poistenci z iných oblastí Slovenska.
Pamätali ste aj na situáciu, že sa tam narodia deti slovenských rodičov? Aké by mali občianstvo?
Slovenské, lebo slovenská aj maďarská strana ho upravujú podľa občianstva rodičov. Nezáleží, kde sa dieťa narodilo.
Slovenské zmluvné nemocnice každý rok zvyknete hodnotiť. Týka sa to aj ostrihomskej?
Áno, budeme ju rovnako hodnotiť. Ale aj maďarská strana robí obdobné hodnotenia a nemocnica v Ostrihome sa vlani umiestnila zo 160 maďarských nemocníc na 10. mieste. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Pôrod nepreplatia

Ak chcú naše mamičky rodiť v inej krajine, musia počítať s tým, že pôrod aj všetky úkony okolo neho si budú musieť zaplatiť samy.

Pôrody v zahraničí naše zdravotné poisťovne nepreplácajú, vysvetľujú to tým, že zdravotná starostlivosť pri pôrode u nás je plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Bratislavčanky si občas vyberajú za miesto pôrodu Brno a jednu z jeho troch pôrodníc. Hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Brne Anna Mrázová povedala, že vlani sa v ich dvoch pôrodniciach Obilný trh a Bohunice narodilo 6200 detí, a 20 rodičiek malo slovenské občianstvo.

Podobné je to už niekoľko rokov. Suma, ktorú rodičia zaplatia, je rôzna, podľa náročnosti pôrodu, dĺžky pobytu v nemocnici a podobne. Počítať treba najmenej so 700 eurami. Pri „neúmyselnom pôrode" v cudzine preplatí naša zdravotná poisťovňa starostlivosť v rozsahu, v akom ju prepláca poisťovňa v krajine, kde sa dieťa narodilo. Spoluúčasť je rovnaká ako u domácej rodičky. Dieťa má slovenské občianstvo, len miesto narodenia Brno, Česká republika. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu