álni máme aj malú zoo plnú roztočov a baktérií.
Matrac nie je iba mäkkou podložkou na spanie. Jeho úlohou je zaistiť pre telo oddych a odľahčiť ho čo najviac počas spánku. Musí správne rozkladať hmotnosť tela, kopírovať jeho prirodzené krivky a zaisťovať stabilnú oporu pre chrbticu. Pritom nesmie blokovať krvný obeh a vyvíjať na svaly nadmerný tlak.
Predajcovia robia z matracov väčšiu vedu, ako treba. Nezáleží na tom, koľko majú vrstiev, z akých materiálov sú vyrobené a aké kozmické technológie do nich výrobcovia zakomponovali. Zdravý človek, ktorý nestrávi na lôžku počas spánku viac ako osem hodín denne, by sa mal obzerať viac po kvalite a pohodlí ako technológiách.
Ak však máte zdravotné ťažkosti, alebo trávite v posteli až príliš mnoho času, existujú matrace, ktoré sú k telu šetrnejšie. Pri výbere je však lepšie poradiť sa s lekárom či terapeutom a nesadnúť na lep predajcom.
Neplaťte viac, ako treba
Matrac a rošt tvoria celok, ktorý sa podpíše na tom, ako sa v posteli cítime. Ak ste zainvestovali do lamelového roštu, ktorý rozlišuje medzi jednotlivými zónami a umožňuje individuálne upraviť ich tvrdosť, je zbytočné platiť za takýto luxus aj výrobcovi matracu.
Naopak, ak ste si kúpili posteľ s pevným latkovým dnom bez pružných lamiel, zorientujte sa v ponuke matracov s pružinovými taštičkami. Matrace z peny nedokážu toto obmedzenie prekonať ani v tom najdokonalejšom vyhotovení.
Všímajte si záruku, ktorá je pri plánovanej päť-, sedem- či desaťročnej životnosti matraca dôležitá. Niektorí výrobcovia ju po uplynutí základných dvoch rokov obmedzujú iba na niektoré časti. Ak vám výrobca dáva desaťročnú záruku na pružinové jadro, je vám zbytočná, ak sa jeho mäkký povrch zdeformuje a budú vás tlačiť pružiny.
Nedržte sa ani starého pravidla, že čím hrubší, tým kvalitnejší. Nie je to pravda. Existuje mnoho materiálov, z ktorých sa matrace vyrábajú a každý z nich potrebuje iné hrúbky, aby dosiahol tie správne vlastnosti pre plánovanú záťaž. Priplatiť sa vyplatí za vyhotovenie s letnou a zimnou stranou s rôznou absorpciou tepla, obojstranné vyhotovenie s rôznou tvrdosťou či snímateľný poťah, ktorý umožňuje pranie.
Ten správny musíte spoznať sami
Správny matrac nie je ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý. Znamená to, že jeho vlastnosti treba posudzovať individuálne, pretože každý z nás má inú stavbu tela a hmotnosť. Najlepšie je možné vlastnosti matraca odhaliť pri ležaní na boku. Vtedy sa musí intenzívnejšie vyrovnávať s rôznorodosťou tlakov.
Musí byť pohodlný a prehýbať by sa mal iba v miestach záťaže. Chrbtica má zostať v rovnej línii. Ak sa pri ležaní na chrbte bedrová časť prepadá, matrac je príliš mäkký. Naopak, ak sa pri ležaní na boku neprispôsobí líniám tela, je pritvrdý.
Výrobcovia zvyknú vychádzať v ústrety matracmi, ktoré majú v rôznych zónach odlišné vlastnosti. To však funguje iba vtedy, ak vám zóny sadnú a patríte medzi vzorných spáčov, čo majú vždy hlavu a nohy na tom istom mieste. Či má matrac tri zóny, alebo sedem, je úplne jedno. Rozdiel aj tak nepocítite.
Vyskúšajte si ho

Kým v supermarkete si vákuovo zabalený matrac s najväčšou pravdepodobnosťou nevyskúšate, v špecializovanej predajni môžete otestovať niekoľko druhov.
Ak ste ochotní obetovať za vyskúšanie náklady na prípadné vrátenie matraca, využite jeho nákup cez internetový alebo zásielkový obchod. Bez udania dôvodu budete môcť tovar vrátiť predajcovi, ktorý vám do tridsiatich dní bude musieť vyplatiť peniaze. Pozor však na znečistenie. Náklady na uvedenie do pôvodného stavu by vám mohol predajca z ceny odpočítať.
Z čoho sa vyrábajú?
Najlacnejšie sú penové polyuretánové matrace, ktoré sú síce dostupné, no veľmi rýchlo strácajú na pohodlí. Vhodné sú na príležitostné používanie, napríklad na chate. V priebehu piatich rokov sa penové jadro natoľko vyleží, že je pohodlnejšie ležať na zemi ako na neforemnej placke, ktorá podľahla hmotnosti tela.
Populárnym materiálom sú HR peny, pri ktorých dokážu výrobcovia dobre regulovať ich pružnosť a nosnosť. Výhodou je skvelá priedušnosť a trvácnosť. Pri posteli bez bočníc sa tak nestane, že sa matrac na bokoch vysedí. Životnosť sa počíta do desať rokov, tieto matrace vyhovejú väčšine spotrebiteľov.
Pre latexové matrace je typická vysoká elasticita a prispôsobenie telu. Pre takéto materiály je typická bodová elasticita, ktorá najdokonalejšie kopíruje telo. Sú priedušné a baktérie sa v nich množia pomalým tempom. Hodia sa hlavne na polohovateľné rošty, pretože dobre znášajú prehýbanie.
Vysokoelastické polyuretánové peny, označované aj ako studená pena, sú v predajniach hitom, pretože dokážu ukázať to, čo iné matrace nevedia. Prispôsobujú sa záťaži a reagujú zmenou tvrdosti na teplo a tlak. Dokážu tak kopírovať telo a odľahčiť cievam a svalom tela najlepšie. Ak však matrac prekryjete viac ako plachtou, je po výhode.
Biopeny sa snažia do našich postelí prepašovať prírodné látky na báze olejov. Každý nový experiment však môže znamenať, že ide o materiál, ktorý pri dlhodobom používaní môže odhaliť nedostatky. Ak radi experimentujete, možno v nich nájdete zaľúbenie.
Sendvičové matrace kombinujú zväčša lacné jadro z kokosových vlákien s rôznymi druhmi peny a molitanu. Majú dlhú životnosť a opotrebúvajú sa pomaly, kombinácia materiálov však môže pri používaní meniť vlastnosti viac ako v prípade, ak použil výrobca materiál iba jeden.
Stále sú populárne aj pružinové matrace, ktoré rokmi prešli intenzívnym vývojom. Ide o najpriedušnejšie matrace na trhu. Kým klasická pružinová konštrukcia takmer úplne vymizla z trhu, do popredia sa dostali taštičkové matrace s pružinami uzavretými v textilnom vrecku. Kombináciou rôznych priemerov a húževnatosti je tak možné upravovať tvrdosti jednotlivých zón.