Štokholm 19. apríla (TASR) - Depresívne stavy prispievajú k tomu, že starší ľudia prichádzajú o chrup, tvrdí dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung s odvolaním sa na doktorandskú prácu švédskeho stomatológa Torbjorna Breivika.
Pravidelné stomatologické prehliadky skupiny 298 pacientov vo veku 50 až 80 rokov potvrdili mladému lekárovi jeho predpoklad, že u ľudí smútiacich nad stratou svojich blízkych sa ochorenie ďasien a zubný kaz prejavovali oveľa častejšie ako u osôb žijúcich v partnerskom zväzku alebo v kruhu rodiny.
Breivikova štúdia, ktorá bola časťou medzinárodného výskumného programu, potvrdila súvislosť medzi hladinou hormónov v krvi, imunitným systémom jednotlivca a nenávratnou stratou chrupu. Dostatočná hladina hormónov v krvi pomáha udržiavať dobre fungujúci imunitný systém a ten zase dokáže zabezpečiť, že zuby a ďasná lepšie odolávajú rôznym baktériám.
Človek, ktorého trápia depresie, odoláva vplyvu škodlivých baktérií vplývajúcich aj na ďasná, oveľa menej ako tí, ktorí sa dokážu so životnými problémami a traumami vyrovnať ľahšie. Stav a krásu našich zubov ovplyvňujú aj genetické predpoklady a fajčenie.