Čo robiť, keď sa tak už stalo a nemôžete sa vystrieť? Každý siahne po niečom inom a každému možno zaberá niečo iné. Niekto si pochvaľuje odbornú masáž chodidiel a radí nehýbať sa, inému pomáha nahrievanie elektrickou poduškou. Osvedčili sa aj kapsaicínové náplasti. Náplasť si nalepíte na kožu na mieste, kde cítite bolesť. Po krátkom čase vás začne neuveriteľne hriať až pálivo štípať. Asi po troch dňoch bude teplo slabnúť. Strhávanie náplasti je bolestivé, treba to preto urobiť rázne, ako pri depilácii. Niekto tvrdí, že pomáha aj klasická masáž a teplý obklad, a ešte oveľa účinnejšie sú sklenené banky, ktoré sa prikladajú v krížovej oblasti, iný je zas s masážami a bankami opatrný. Tí, čo majú s touto bolesťou skúsenosti, tvrdia, že to prejde aj samo, ale najlepšie je nahriať sa elektrickou poduškou. Neuškodí dobrý bylinkový čaj, s výberom ktorého vám pomôžu v lekárni, a jedna tabletka ibalginu. Keď už vyhľadáte pomoc lekára, možno vám zaberú injekcie B 12 a parafínové rehabilitácie.
Obklad môže uškodiť
Lenže koľko ľudí, toľko názorov. S teplými obkladmi a masážami vraj treba opatrne, dôležité je zistiť príčinu seknutia. Ak sa tak stalo v dôsledku prudkého pohybu alebo dvíhania ťažkého predmetu, môže ísť o vyskočenie platničky, čiže pricviknutý nerv. Nepomôžu vraj mastičky, ale chiropraktik. Ak ste prechladli a ide skôr o ochorenie nervového systému, teda máte zápal sedacieho nervu, teplé obklady si nedávajte, lebo by zápal len skomplikovali. Pacienti, ktorí prekonali ischias, tvrdia, že bolesť sa stále vracala, prešla až po niekoľkých týždňoch pokoja na lôžku a vďaka injekciám. Napätie v krížoch však ani potom nemusí poľaviť, ak máte navyše sedavé zamestnanie. Príčinou môže byť nedostatok pohybu, ale u žien napríklad aj to, ak majú po pôrode oslabené brušné svalstvo. Ak potom každý deň dojčia v nepohodlnej polohe a na rukách ustavične nosia bábätko, ku komfortu im to nepridá. Lieky síce môžu trochu zmierniť bolesti, ale pozor, mávajú občas vedľajšie účinky v podobe hnačiek.
Operácia je krajné riešenie
Takže ako? Trocha pokoja na lôžku, prípadne kvalitná masáž, a keď bolesť prejde, treba začať cvičiť a posilňovať chrbtové svalstvo. Ideálne je plávanie, chôdza, bicyklovanie. Pri dlhšom sedení alebo státí sa odporúča urobiť si prestávku a ponaťahovať si telo. Pri každodennej činnosti nezaškodí byť opatrný, ťažké predmety dvíhať len s pokrčenými kolenami a vyhýbať sa náhlym alebo rýchlym pohybom. Až keď dôjde k príznakom ochrnutia, ako sú strata citlivosti alebo mravčenie v nohe, problémy s močením či so stolicou, treba prikročiť k operácii. Lekári sa však pokúšajú odstrániť bolesť najprv inými metódami. Najdôležitejšie je posilňovať a podporiť tak tvorbu svalstva na chrbte a bruchu, aby chrbtica získala oporu a ochranu pred ďalším poškodením. Len čo ustúpi akútna bolesť, treba, aby postihnutý začal s každodenným cvičením.
Ako predchádzať bolestiam?
Spávajte na pevnom lôžku a na stredne vysokej poduške. Medzi šiju a ramená si vložte malú podušku, aby plece spočívalo na lôžku, nie na vankúši. Ráno vstávajte pomaly, nerobte prudké pohyby. Predtým sa tak ako vaša mačka dobre ponaťahujte. Pri bežných denných činnostiach nezostávajte dlho v jednej polohe. Postoj striedajte prenášaním hmotnosti raz na jednu, raz na druhú nohu. Občas sa postavte rozkročmo, predklon kompenzujte záklonmi a vzpriamenú polohu predklonmi. Ak máte sedavé zamestnanie, občas si napnite ochabnuté brušné svaly, postavte sa a urobte zopár drepov. Ohnutým ramenám a chrbtu predídete cvikmi, pri ktorých lopatky tlačíte k sebe. Vodiči motorových vozidiel by mali používať opierku na chrbát. Uprednostnite pevné sedadlá a stoličky. A napokon, udržiavajte si primeranú hmotnosť, pretože každé kilo navyše zaťažuje nielen vaše nohy, ale aj chrbticu.