Aj nedávno zrealizovaný európsky prieskum užívania tabletovej hormonálnej antikoncepcie priniesol zaujímavé výsledky: Slovensko sa ocitlo takmer na konci tohto rebríčka, umiestnilo sa až na 18. mieste. Prvé priečky obsadili krajiny Beneluxu a Francúzsko.
Odborníci si kládli otázku, čo je príčinou a aké sú bariéry väčšieho záujmu o užívanie hormonálnej antikoncepcie. Medzinárodná agentúra pre prieskum trhu robila na konci minulého roka na Slovensku prieskum, z ktorého vyplynulo, že až tretina žien vo fertilnom veku sa nechráni žiadnym spôsobom, 31 % žien užíva ako antikoncepciu kondóm alebo prerušovaný pohlavný styk a 36 % žien sú užívateľky hormonálnej antikoncepcie či už vo forme tabliet alebo náplastí. V tejto skupine žien je viac tých, ktoré majú stáleho partnera a slobodných žien, majú aj častejšie pohlavný styk a obvykle pochádzajú z domácností s vyššími príjmami. Ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu aj častejšie navštevujú gynekológov a až 88 % žien z tejto skupiny uprednostňuje tabletovú formu hormonálnej antikoncepcie.
Neznalosť aj nezáujem
Samotných gynekológov často zaráža nevedomosť slovenských žien. Mnohé nemajú základné informácie a nezriedka ani príliš veľký záujem dozvedieť sa, ako hormonálna antikoncepcia vlastne funguje. Veľký počet žien dokonca nevie presnejšie popísať ani mechanizmus menštruačného cyklu. Neznalosť a často aj nezáujem o informácie a prehĺbenie znalosti týchto mechanizmov sa tak stáva živnou pôdou rôznych mýtov, ktoré sa s užívaním hormonálnej antikoncepcie spájajú.
S hormonálnou antikoncepciou si slovenské ženy obvykle spájajú také výhody, ako je dlhodobá ochrana, pravidelná a bezbolestná menštruácia, jednoduchosť používania, takmer 100-percentná spoľahlivosť ako aj pozitívny účinok na pleť napríklad pri problémoch s akné a pod. Gynekológ, pôrodník MUDr. Peter Hrabčák poukázal na skutočnosť, že pomerne málo žien udáva znalosť o sekundárnych účinkoch hormonálnej antikoncepcie, ako je napríklad liečba cýst, význam v prevencii rakoviny prsníka, regulácia výkyvov nálady či androgénneho ochlpenia. Niektoré hormóny obsiahnuté v najmodernejšej hormonálnej antikoncepcii sú vhodné napríklad aj v hormonálnej substitučnej liečbe počas klimaktéria. Vždy je však potrebné brať do úvahy individuálny prístup k pacientke, nie každej musí konkrétny typ hormonálnej antikoncepcie sadnúť. Aj preto je dôležité, ako zdôraznil MUDr. Hrabčák, klásť dôraz na compliance pacientky. Pokiaľ ide o najmodernejšie formy hormonálnej antikoncepcie, na Slovensku ich užíva asi 1,6 % žien.
Ak by sme mali spomenúť bariéry, ktoré bránia slovenským ženám v užívaní hormonálnej antikoncepcie, religiozita, ktorú by možno mnohí vnímali ako jednu z ústredných príčin, je relatívne zriedkavým dôvodom - udávajú ju iba 4 % žien. Jednou z najčastejšie prezentovaných bariér bola napríklad nutnosť pravidelných návštev u gynekológa, ktoré ženy vnímajú ako diskomfort, pričom si neuvedomujú práve výhody takejto pravidelnej starostlivosti a kontrol, pri ktorých je napríklad možné aj včas odhaliť prípadné závažné ochorenia a gynekológ môže mať pacientkin stav priebežne pod dohľadom.
Ďalšími dôvodmi, prečo sa ženy bránia užívaniu hormonálnej antikoncepcie je napríklad nepohodlie denného užívania tabliet, obavy z priberania, vysoká cena či obavy z chémie. Mnohé však nevedeli presnejšie vysvetliť, čo vlastne majú pod „chémiou" na mysli a ani nemali vedomosť o tom, aký je mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie.