Tento závažný zdravotný problém je však nezriedka podceňovaný. Patrí k najstarším chronickým ochoreniam v civilizovaných krajinách a trpí ním až 50 % ľudí.
Napriek tomu sa nedostatočne diagnostikuje a veľké množstvo pacientov si tieto zdravotné problémy nelieči. Vhodná liečba pritom môže zabrániť progresii ochorenia, zabezpečiť pacientom lepšiu prognózu a zlepšiť kvalitu ich života.
Žilový systém sa skladá z hlbokého a povrchového. Hlboký žilový systém odvádza až 90 % krvi naspäť do srdca, povrchový zvyšných desať percent.
Žilový obeh je v porovnaní s tepnovým v určitej nevýhode. Tepnová cirkulácia krvi je totiž podporovaná vypudzovaním krvi zo srdca pod tlakom a aj zemskou gravitáciou, pri žilovom obehu krv prekonáva veľkú vzdialenosť proti smeru pôsobenia gravitácie. Výrazne sa to prejavuje najmä v prípade cirkulácie krvi v dolných končatinách. Dôležitú úlohu zohrávajú chlopne v žilách, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi. Nezriedka dochádza k poruchám spätného toku krvi, žilová krv sa môže v dolných končatinách hromadiť, čím dochádza k vzniku varixov - kŕčových žíl. Stavy, ktoré vznikajú v dôsledku hromadenia žilovej krvi v dolných končatinách pri poruchách spätného toku krvi označujeme ako chronickú žilová nedostatočnosť.
Viaceré symptómy, signalizujúce ochorenie, môže pacient odsledovať sám a mali by byť impulzom k čo najskoršej návšteve lekára. Návštevu odborníka rozhodne netreba odkladať, dôležité je diagnostikovať, či ide o poškodenie hlbokého alebo povrchového žilového systému. Od toho závisí aj nastavenie následnej liečby.
Varovné signály
- pocit ťažkých, unavených nôh, najmä na sklonku dňa,
- bolesti v nohách, pocit napätia,
- intenzívne kŕče počas noci,
- svrbenie nôh najmä v oblasti lýtok a chodidiel,
- zmeny na pokožke (strata ochlpenia, zvýšená pigmentácia, farebné zmeny, ekzém, pri ťažkom postihnutí aj vredy),
- opuchy v oblasti členka v dôsledku hromadenia tekutiny.
Najčastejšie sa chronické žilové ochorenie spája s kŕčovými žilami, pričom varixy viac postihujú ženy ako mužov, medzi pacientmi vo veku sedemdesiat rokov, ktorých trápi toto ochorenie, je až 50 % žien, varixy sa objavia aj u zhruba 30 % tehotných žien. Včasnou a vhodnou liečbou im často možno predchádzať. Ženy nezriedka riešia tento zdravotný problém skôr z estetických dôvodov, kým u mužov je väčšinou podnetom bolesť alebo ich k záujmu o liečbu privedie apel zo strany príbuzných.
V skorých štádiách zvykne mať žilové ochorenie ľahší priebeh a vtedy je aj jednoduchšie zabrániť prepuknutiu do horšieho štádia, ako sú kŕčové žily alebo vred predkolenia alebo aspoň zmierniť komplikácie. Opäť podčiarkujeme, že pri objavení sa prvých varovných signálov je dôležité čo najskôr začať s liečbou.
V prípade varixov sa môžu pridružiť také komplikácie, ako je napríklad krvácanie z varixov, ktoré môže vzniknúť napríklad pri údere - kŕčové žily majú totiž často oslabené steny. Nebezpečnou komplikáciou sú aj zápaly zmenenej žily. V takej časti kŕčovej žily, ktorá je postihnutá zápalom, sa ľahko môže vytvoriť krvná zrazenina - trombus.
Vredy predkolenia mávajú častejšie muži
K najťažším prejavom chronického žilového ochorenia patria vredy predkolenia. Objavujú sa zvyčajne na vnútornej strane predkolenia, najčastejšie v oblasti členka. Pre vredy predkolenia je charakteristický chronický defekt kože a nekrotizácia - odumieranie tkaniva. Rizikovým faktorom je vek a toto ochorenie častejšie postihuje mužov ako ženy. Vredy predkolenia mávajú rôzny tvar a pri chronickej žilovej nedostatočnosti zvyknú mať nepravidelný okraj a pri dotyku môžu jemne krvácať.
Dôležité je aj poznať príčiny vzniku vredu, ak vznikol ako následok zápalu hlbokých žíl, treba najprv zlepšiť stav hlbokého cievneho systému. Príčinou vzniku vredu môže byť aj cukrovka alebo mechanické poškodenie tkaniva napríklad v dôsledku preležaniny.
Pre zvolenie vhodnej liečby je dôležité správne určenie diagnózy. Na základe vyšetrení by mal lekár určiť aj predpokladaný vývoj ochorenia, potom je možné správne nastaviť druh liečby aj jej rozsah.
V liečbe hlbokého žilového systému je ťažisková medikamentózna liečba a dôležitou súčasťou terapie je aj kompresívna liečba v podobe kompresívnych pančúch.
Niektoré príčiny je možné riešiť chirurgicky, lekári však zdôrazňujú dôležitosti komplexnosti v liečbe. V tejto súvislosti je potrebné upraviť životosprávu, vhodná je aj fyzikálna liečba. Dôležitá je chôdza, ktorá podporuje svalovú pumpu v lýtkových svaloch. V prípade poškodenia povrchového žilového systému býva často riešením chirurgická liečba, sklerotizácia, využitie lasera a pod.
Rizikové faktory
- Vek
- Obezita
- Výskyt žilových ochorení a vredov predkolenia v rodine
- Dedičná predispozícia
- Prekonaný zápal v hlbokom žilovom systéme
- Užívanie hormonálnej antikoncepcie zvlášť v kombinácii s fajčením
- Tehotenstvo
- Sedavé zamestnanie, dlhé státie
- Nepohodlná obuv s vysokými podpätkami
Preventívne opatrenia
- Treba pravidelne športovať, vhodné je plávanie, rýchla chôdza, cyklistika.
- Treba si strážiť hmotnosť a vyhýbať sa nadváhe.
- Nevhodné je tesné oblečenie, ktoré môže tlakom zhoršovať žilový návrat krvi.
- V kompresívnej liečbe je vhodné pokračovať aj po vyliečení vredu predkolenia.
- Dôležité je nosiť vhodnú obuv.
- Vyhýbajte sa dlhému sedeniu a státiu, vhodné je striedanie.
- Dôležitá je aj starostlivosť o pokožku nôh.
- Včasná diagnostika môže zastaviť alebo zmierniť prejavy ochorenia.