
FOTO SME – PAVOL MAJER
storočia aspoň raz za život.
„Nemusí.“ Tvrdia dnes stomatológiovia s istotou.
Žiť sa dá aj bez kazu
„Naše deti by mohli mať chrup bez jedinej chybičky. Stavím sa, že ak pacientovi dokonale ošetríme chrup a on bude počúvať naše rady, až do konca života nebude musieť okrem prevencie potrebovať žiadne lekárske zákroky,“ tvrdí MUDr. Alfonz Bednárik z Komory zubných lekárov. Vedomosti sú už dnes na takej úrovni, že to jednoducho umožňujú.
Skutočnosť je však taká, že stav chrupu obyvateľov Slovenska je veľmi zlý a môže bude to byť ešte horšie. Nový liečebný poriadok zredukoval prevenciu o celú tretinu, a tak záleží od vyspelosti ľudí, či sa o svoj chrup budú starať tak, ako si to zasluhuje. Dnes majú dospelí nárok len na jednu preventívnu prehliadku za rok, ktorú hradí zdravotná poisťovňa, hoci stomatológovia jednoznačne tvrdia, že zuby by mal odborník vidieť aspoň raz za polrok.
Štatistika neomylne tvrdí, že zuby máme hrozné. Aj naše deti majú jeden z najhorších chrupov v Európe. Za posledných päť rokov klesol počet detí vo veku 5 až 12 rokov s úplne zdravými zubami o viac ako tretinu. Tri zo štyroch päťročných detí a sedem z ôsmich 12-ročných má minimálne jeden kaz.
Jedna kefka pre celú rodinu
Šok napríklad zažili zubní lekári, ktorí cestujú s pojazdnou ambulanciou Dentibus po Slovensku.
Niektoré deti na východnom Slovensku, konkrétne v Stropkove, dokonca ani nevedeli chytiť do ruky zubnú kefku.
„Ani len netušili, ako sa dáva do úst,“ hovorí MUDr. Monika Žlnayová.
O čosi lepšie bol na tom školák, ktorý na otázku, prečo si do školy nedoniesol zubnú kefku na nácvik správneho čistenie zubov, odpovedal: „Dnes ju má môj brat.“
Zdá sa však, že aj dospelí by potrebovali kontrolu, ako si vlastne čistia zuby, lebo mnohí toto umenie neovládajú.
„Hoci túto činnosť robíme minimálne dvakrát denne, dokonale ju ovláda len menšia časť dospelých. Keď poradím pacientovi, aby si priniesol kefku do ambulancie, aby som mu ukázala správny postup, stretávam sa s takmer urazeným výrazom, všetci sú presvedčení, že to robia dobre,“ hovorí MUDr. Jindra Pavlová. Skutočnosť je však iná. Napríklad pravidlo od červenej k bielej – teda pohyb kefkou od ďasna smerom k zubu dodržiava len málokto.
Čistenie zubov najmenej dva razy denne, alebo po každom jedle, je samozrejmosťou iba pre každého piateho človeka.
Takmer polovica slovenskej populácie nie je registrovaná u zubného lekára. To znamená, že k zubnému lekárovi prídu, len keď ich zub rozbolí.
Zubný kaz naozaj nie je banalitou
Totiž aj taká „maličkosť“ ako pokazený zub môže spôsobiť nevyliečiteľné ochorenie. Podľa niektorých odborníkov zubná ložisková infekcia môže vyvolať až vyše 50 rozličných ochorení – zápaly kĺbov, srdcového svalu, obličiek, ochorenia žalúdka a čriev, zápaly očí, chorobné zmeny na koži, zápaly nervov, niektoré choroby krvi a ďalšie.
Niektorí odborníci zase tvrdia, že zubný kaz je infekčné ochorenie a prenášať sa môže dokonca aj bozkávaním, ak máme v ústach plno neošetrených zubných kazov. „Nie je to celkom tak, kaz nie je infekčný, avšak u celkom malých detí sa skutočne zubný kaz môže preniesť pomocou baktérií z dospelého na dieťa. Mamičky, babičky či krstné mamy by mali mať prísny zákaz deti do jedného až dvoch rokov bozkávať na ústa či oblizovať im cumeľ,“ varuje pedostomatologička Beláková.
Mliečne zúbky, to je podľa nej ďalšia trpká kapitola. Veľká časť mamičiek je presvedčená, že sa o ne netreba príliš starať, veď aj tak vypadnú. To je však ďalší veľký omyl. Aj kazy na mliečnych zuboch treba lekársky ošetriť, lebo stav mliečnych zubov má rozhodujúcu úlohu pre kvalitu tzv. druhej dentície – konečného chrupu.
Kedy sa treba začať starať o detské zúbky?
„Možno to znie prehnane, ale ešte pred narodením dieťaťa,“ hovorí MUDr. Alfonz Bednárik z komory zubných lekárov.
Matka pre zdravé zúbky svojho budúceho dieťaťa môže urobiť veľa už počas tehotenstva. Na mliečnych zuboch možno pozorovať chorobné zmeny vtedy, ak nedostatok vo výžive matky trval aj po štvrtom mesiaci gravidity, teda v čase, keď začína vápenatieť sklovina a zubovina všetkých mliečnych zubov. Veľký vplyv na kvalitu budúcich zúbkov má potom výživa po pôrode, najmä v čase dojčenia, ale aj neskôr v predškolskom a školskom veku.
Deti si doslova oblievajú zuby cukrom
MUDr. Monika Žlnayová: „Detské zúbky sa odmalička celý deň kúpu v sladkom sirupe. Mamičky ich kočíkujú, dajú im fľašky, ktoré doslova sadnú deťom do rúk a nevypadnú, ani keby chceli.“
Ak sa dieťa počas celého dňa dopuje sladeným čajíkom, sladkými sirupovými šťavami, neskôr kolovými nápojmi a inými sladkosťami, zuby po celý deň nemajú šancu oddýchnuť si. Máloktorá mamička dokáže prinútiť svoje dieťa, aby si umylo zuby po zjedení sladkosti, veď ani dospeláci po dezerte hneď nebežia do kúpeľne. Stovky miliárd baktérií, ktoré denne vznikajú v ústach, majú potom raj. Kazy vznikajú ako na bežiacom páse.
A kedy treba priviesť dieťa k zubnému lekárovi prvý raz?
Mamičky by mali svoje deti priviesť po prvý raz k zubnému lekárovi, keď majú približne rok – vtedy už majú prerezanú väčšinu mliečnych zubov.
O chrup sa však treba začať starať už od objavenia sa prvých zúbkov, stačí ich pretierať vlhkou handričkou. Deti do 18 rokov majú nárok na preventívnu prehliadku dva razy do roka. Počet preventívnych úkonov, ktoré hradí poisťovňa, sa však tiež zredukoval o tretinu.