PRAHA. Kým doteraz sa mohol k očkovaniu dostať iba zdravotník či pacient, ktorý bol na špeciálnom zozname, zmena by mala umožniť, aby sa nechal zaočkovať každý, kto prejaví záujem, respektíve, komu to nezakáže jeho obvodný lekár.
Zmena očkovacej stratégie pramení z bilancie doterajšieho očkovania proti prasacej chrípke, keď bezplatnú vakcináciu odmietajú až dve tretiny pacientov i zdravotníkov. Ak by sa pravidlá nezmenili, na jar by mohlo štátu zostať podstatne viac vakcín než zvažovaná strategická zásoba 100.000 dávok.
Od novembra 2009 sa do ČR doviezlo 280.000 vakcín z objednaného počtu jeden milión prípravkov. Očkovanie do prvej dekády februára podstúpilo iba 63.559 osôb.
"Očkovaciu horúčku" by mohli vyvolať informácie o novej vlne chrípky, tej sa však možno aj kvôli dlhotrvajúcim mrazom v Česku našťastie nedarí a priemerná chorobnosť zostáva v krajine približne na polovičnej úrovni počtu 2000 pacientov na 100.000 obyvateľov, od ktorej sa už hovorí o epidémii. Epidemická situácia nie je ani v celej krajine, ani v žiadnom kraji.
Zmenu očkovacej stratégie podnietila ostrá reakcia časti vojakov, ktorí sa pred časom ostro vzopreli rozkazu náčelníka štábu, by očkovanie proti chrípke povinne podstúpilo 16.000 vojakov vrátane časti civilných zamestnancov rezortu. V prípade civilistov to bolo sporné aj podľa niektorých právnikov.
Podporu našli vojaci nielen v českých médiách, ale aj u svojho najvyššieho veliteľa prezidenta Václava Klausa, ktorý inicioval rokovanie bezpečnostnej rady štátu a docielil zrušenie rozkazu náčelníka generálneho štábu.
"Mňa sa to určite nebude týkať. To neprichádza do úvahy. Vetujem možnosť, že by sa kvôli tejto potenciálnej chrípke malo niečo niekomu nariaďovať. To je pošliapanie elementárnej ľudskej slobody," uviedol Klaus na podporu rebelujúcich vojakov a ešte skôr, než sa dozvedel, že povinné očkovanie môžu nariadiť aj jemu.
Klausov záujem o osudy vojakov viedol napokon k tomu, že vedenie rezortu armády svoj postoj prehodnotilo a oznámilo, že očkovanie by sa mohlo týkať iba asi 8000 vojakov, ale iba v prípade, ak pandémia či epidémia chrípky zaútočí v novej vlne.
Z rokovania bezpečnostnej rady však vyplynulo iné prekvapenie: Už od roku 2001 môže povinné očkovanie nariaďovať hlavný hygienik. Podriadiť sa jeho rozhodnutiu by muselo až 200.000 osôb vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a aj časť úradníkov, vrátane tých, ktorí zasadajú v bezpečnostnej rade. To sú nielen niektorí ministri, ale aj prezident. Najvyšší predstaviteľ krajiny Václav Klaus, ktorý predtým verejne označil obavy z chrípky za "bublinu", nové okolnosti už nekomentoval.
Za porušenie nariadenia hlavného hygienika rovnajúce sa spáchaniu priestupku môže hroziť previnilcovi v ČR pokuta až do 10.000 Kč (385 eur). Prezidentov mesačný príjem by postačoval na uhradenie aj dvoch desiatok takýchto pokút, ale hlava štátu by mohla pokute uniknúť aj z titulu svojej imunity.
Vláda Jana Fischera si vyhradila právo byť o prípadnom rozhodnutí hlavného hygienika informovaná vopred, ale právomoc očkovanie nariadiť či zakázať nemá. Samotný verdikt šéfa hygienikov by mohol prísť až po splnení niekoľkých kritérií, ktoré rátajú s presne definovaným celkovým počtom nových prípadov, ale aj s ich klinickým priebehom a počtom pacientov, ktorým chrípka spôsobila komplikácie.
Hlavný český hygienik ČR Michael Vít, respektíve jeho prípadný verdikt o povinnom očkovaní 200.000 ľudí, čo predstavuje každého 50. obyvateľa krajiny, bude pod drobnohľadom médií, politikov i verejnosti. Vít totiž na začiatku februára prišiel o časť svojho kreditu.
Postarala sa o to chrípka, pravdepodobne prasacia, pretože až 90 percent pacientov, ktorí v Česku ochorejú na chrípku, má podľa expertov práve tú prasaciu. Nie že by hlavný hygienik nemohol byť niekedy chorý, ale práve on mal ísť podľa Klausa vzorom a nechať sa proti chrípke včas zaočkovať. Tvrdeniu, že sa tak chystal urobiť, nemusí nikto veriť.
Ojedinelou výnimkou sa v Česku stala ministerka zdravotníctva, ktorá sa z vlastnej iniciatívy nechala očkovať, dokonca pozvala aj fotografov. Jej príklad však nenasledoval ani hlavný hygienik, ani členovia vlády.