BRATISLAVA. Vakcína proti sezónnej chrípke, ktorá k nám príde na jeseň, v sebe spojí zbrane proti prasacej a bežnej chrípke.
Jednotlivé krajiny majú na výber, či budú naďalej pichať oba druhy vakcíny samostatne, alebo objednajú novú kombinovanú látku. Slovensko sa podľa epidemiológa Ivana Bakossa z Úradu verejného zdravotníctva rozhodlo pre druhú možnosť.
Darina Sedláková, riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku vysvetľuje, že vakcínu budú tvoriť chrípkové kmene vírusu prasacej chrípky A(H1N1) a kmeňov bežnej chrípky A(H3N2) a B.
Účinné látky do jednej vakcíny podľa virológa Františka Kostelanskeho spájajú rozmnožovaním jednotlivých chrípkových kmeňov na kuracích embryách alebo na bunkových kultúrach. Takto „vyrobený“ vírus čistia od prímesí, ktoré by mohli spôsobiť alergie, ďalej sa buď štiepi alebo ho ešte „čistia“.
Nový druh vakcíny nevieme vyrobiť sami na Slovensku. Musíme ju kúpiť od väčších farmaceutických firiem tak, ako sme na jeseň kupovali vakcínu na prasaciu chrípku.
Na otázku, koľko kusov a za koľko peňazí Slovensko zvyčajne kupuje vakcíny proti sezónnej chrípke, neodpovedalo ani ministerstvo zdravotníctva, ani úrad hlavného hygienika. Nie je ani jasné, či na novú vakcínu vyhlási štát súťaž.
Vakcíny proti novej chrípke sa na Slovensku veľmi nemíňajú. Záujem nemajú lekári ani tehotné ženy. Farmaceutické firmy podľa Sedlákovej budú o registráciu novej vakcíny žiadať na jeseň.
Blíži sa doba postpandemická
Svetová zdravotnícka organizácia zvažuje ústup od pandemického stupňa.
BRATISLAVA. Pandémia novej chrípky sa neskončila, experti sú však už pokojnejší. Zástupkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Slovensko Darina Sedláková hovorí, že možno poľavia v protipandemických opatreniach. WHO rozhodne v utorok.
„Pri dlhodobejšej stabilizácii situácie je WHO pripravená redukovať stupeň pandemickej pohotovosti na nižší post-pandemický stupeň,“ hovorí.
Zástupkyňa organizácie však pripomína, že pandémia sa môže vrátiť vo viacerých vlnách. Dopĺňa, že kým v severnej Amerike a v západnej Európe prasacia chrípka slabne, v juhovýchodnej Európe a severnej Afrike naberá na sile.
„Z toho dôvodu WHO odporúča starostlivo sledovať vývoj pandémie ďalších šesť až dvanásť mesiacov,“ hovorí riaditeľka. O konci pandémie nemožno hovoriť ani podľa virológa Františka Kostelanskeho.
Počet nových prípadov u nás pritom klesá. Zatiaľ, čo do začiatku roka pribúdali týždenne desiatky prípadov, tento týždeň vírus zistili len u piatich ľudí.Ján Krempaský