loveka vyvoláva určité príznaky, lieči ochorenie, ktoré sa podobnými príznakmi prejavuje. O homeopatickej medicíne hovoríme s MUDr. Janou Mrázovou.
Aké sú ďalšie kritériá pre výber účinných látok?
Pri výbere homeopatického lieku nás zaujíma človek ako celok, nielen príznaky ochorenia, s ktorými prichádza. Snažíme sa nájsť príčinu, ktorá ochorenie vyvolala. Napríklad: Je rozdiel, či prechladneme v mrazivom suchom vetre alebo v daždivom počasí, alebo ochorenie spustila nejaká psychická trauma či stres. Takisto je dôležité vedieť, aké okolnosti pacientovi stav zlepšujú alebo zhoršujú. Je teda rozdiel, či sa nádcha s tvorbou hlienov zhoršuje na čerstvom chladnom vzduchu alebo v teplej miestnosti. Pri bolestiach žalúdka nás napríklad zaujíma, či sa bolesti zlepšujú popíjaním teplých tekutín alebo studenej vody a pod. Lekár homeopat potrebuje na výber lieku oveľa viac informácií o pacientovi ako len samotné príznaky choroby. Na základe individuálnych reakcií pacienta, lokálnych a celkových príznakov ochorenia, zmeny správania počas choroby potom určujeme konkrétnu homeopatickú liečbu.
Ďalším kľúčovým princípom homeopatickej medicíny je princíp nekonečne malých dávok, ktorý spočíva v opakovanom riedení účinnej látky rozpustenej obvykle vo vode alebo liehu a jej následnej dynamizácii - trasení. Za najúčinnejšie liečivá sa vraj považujú tie, ktoré neobsahujú ani molekulu účinnej látky...
Lieky, ktoré neobsahujú žiadnu molekulu účinnej látky nie sú najúčinnejšie, len pôsobia v odlišnom systéme v organizme. Koncentráciu látky v lieku volíme podľa toho, aké ochorenie liečime. Ak liečime lokálny zápal sliznice, stačí nám nízke riedenie látky, kde sa molekuly dajú dokázať. Pri liečbe psychosomatických ochorení potrebujeme vysoké riedenie (tam už molekuly látky nedokážeme), lebo pôsobíme na nervový systém. Homeopatia je v prvom rade reaktívna liečba. To znamená, že podporujeme vlastné mechanizmy v tele, aby sa organizmus dostal zo stavu choroby do stavu zdravia.
V prípade homepatickej liečby sa zvykne hovoriť o placebo účinku. Je pravda, že mnohé metaštúdie vraj potvrdili a presvedčili aj skeptických vedcov, že v prípade homeopatickej liečby nejde o placebo efekt?
Určite áno, je dosť štúdií, ktoré svedčia o tom, že homeopatické lieky nie sú placebo. Viaceré štúdie boli publikované aj v odborných časopisoch. Samozrejme, vždy sa nájdu takí, ktorí sú proti homeopatii a nepresvedčí ich žiadna štúdia ani skúsenosti.
Už starovekí lekári operovali názorom, že o tom, či je konkrétna látka liekom alebo jedom rozhoduje jej dávka. Dá sa predávkovať homeopatickým liekom?
Homeopatickým liekom sa nedá predávkovať, lebo procesom spracovávania východzej látky, jej riedením a dynamizovaním stráca látka toxicitu. Homeopatický liek teda nie je toxický.
V čom sa líšia homeopatiká, ktoré môžeme bežne kúpiť v lekárni, od tých, ktoré predpíše lekár?
V lekárňach sú voľne dostupné tzv. homeopatické špeciality. Ide o lieky určené na liečbu akútnych bežných ťažkostí. Napríklad liečba kašľa, liečba chrípky, nádchy a pod. Tieto lieky sú vyrobené z viacerých látok, ktoré sa najviac a najčastejšie používajú pri liečbe daného problému. Dajú sa kúpiť prakticky v každej lekárni. Jednozložkové lieky sú na lekársky predpis a predpisuje ich lekár na základe komplexného vyšetrenia pacienta. Ide hlavne o lieky, ktoré sa používajú pri liečbe komplikovanejších ochorení a hlavne chronických stavov.
Často sa poukazuje na rozpory alebo odlišnosti homeopatie a štandardnej medicíny. Čo však majú spoločné?
Aj v klasickej medicíne aj v homeopatii musí byť pacient riadne lekársky vyšetrený. Používame všetky vyšetrovacie metódy vrátane RTG a laboratórnych vyšetrení. Potom po zhodnotení stavu pacienta sa rozhodneme, či predpíšeme len homeopatický liek, alebo pridáme homeopatický liek ku klasickým liekom. Homeopatia sa s klasickou medicínou v žiadnom prípade nebije.
Opiera sa homeopatia aj o psychoanalýzu či orientálne smery, ako je napríklad ajurvéda alebo tradičná čínska medicína?
Nie. Homeopatická liečba má presne stanovené pravidlá. Dôležitý je zákon podobnosti, o ktorom sme už hovorili a lekár musí mať veľmi dobré vedomosti o látkach, z ktorých sa lieky pripravujú, aby vedel nájsť ten konkrétny správny liek. Homeopatia sa neopiera o žiadne psychoanalytické závery ani o orientálne smery.
Homeopatický spôsob liečby zrejme predpokladá aj správne „naladeného" pacienta. Je teda ktorýkoľvek chorý vhodný stať sa pacientom lekára, ktorý sa zaoberá homeopatickou liečbou?
Správne naladený pacient na homeopatiu neexistuje. Je len chorý človek, ktorému sa dá alebo nedá homeopatiou pomôcť. Niektoré ochorenia sa homeopaticky liečiť jednoducho nedajú a nemôžu. Ide o rakoviny, rôzne vrodené ochorenia, poruchy metabolizmu, kde je potrebné podávať klasické lieky.
Homeopatická liečba sa často odporúča ako doplnková ku klasickej. Ako potom vieme, či homeopatiká účinkovali?
Homeopatická liečba často veľmi dobre dopĺňa klasickú liečbu. A ak máte na mysli to, že nevieme, čo viac pomohlo, či klasické lieky alebo homeopatické, tak je to jedno. Lekár má len jednu úlohu - pomôcť pacientovi. A pacient má len jednu túžbu - byť zdravý. Je úplne jedno, akým percentom sa na kombinovanej liečbe podieľa klasika a homeopatia.
Môže sa stať plnohodnotným homeopatom aj nelekár?
Nie nemôže. Homeopat musí byť lekár, aby vedel správne posúdiť stav pacienta, vedieť ho vyšetriť, stanoviť diagnózu a potom liečiť. Už som spomínala, že nie všetky choroby sa dajú liečiť homeopatiou. A tu lekár na základe svojich odborných vedomostí musí rozhodnúť, či je daný stav vhodný na homeopatickú liečbu alebo nie. U nelekára je veľké riziko, že prehliadne príznaky vážneho ochorenia, ktoré vyžaduje len klasickú závažnú liečbu a pacient stratí niekoľko mesiacov, keď sa už mohol adekvátne liečiť.
Na Slovensku máme Slovenskú akadémiu klasickej homeopatie. Záujemcovia o štúdium však nemusia mať lekárske vzdelanie. Je absolvovanie lekárskeho minima v rámci štúdia dostačujúce na to, aby sa potom absolventi tejto Akadémie mohli profesionálne venovať homeopatickej liečbe?
K tejto otázke by som sa nerada vyjadrovala, pretože nepoznám rozsah lekárskeho minima v rámci ich štúdia. Osobne si však myslím, že nikdy nemôže nahradiť 6-ročné každodenné štúdium medicíny a hlavne prax, ktorú počas riadneho štúdia poslucháč absolvuje.
Objavili sa v homeopatii nejaké novinky alebo tento spôsob liečby zotrváva na starých osvedčených metódach? Ako je to s objavovaním nových účinných látok?
Homeopatia je 200-ročná metóda, ktorá má svoje zásady. V tomto sa nedá zmeniť nič. Nové lieky sú samozrejme vo vývoji. Stále sa sledujú pôsobenia rôznych účinných látok, a tým vzniká aj možnosť výroby nových liekov.