Súvisí to najmä s fajčením, ktoré zapríčiňuje pľúcnu rakovinu. Tabakový dym obsahuje asi 1200 látok, ktoré sa môžu podieľať na procese premeny normálnej bunky na nádorovú. Ako však priblížil onkológ Peter Beržinec, z dlhodobého hľadiska dochádza k poklesu počtu prípadov rakoviny pľúc u mužov a pomerne významne narastá počet prípadov u žien. Výskyt u žien je aj napriek tomu výrazne nižší. Podľa Beržinca je to dôsledok toho, že pred 50 či 40 rokmi nebolo bežné, aby napríklad ženy fajčili na ulici.
V prípade rakoviny existujú tri základné metódy liečby, a to chirurgická, rádioterapeutická a chemoterapeutická. Vďaka pokroku v medicíne je najčastejší typ rakoviny pľúc, nemalobunkový karcinóm, možné liečiť už aj užívaním tzv. tabletovej cielenej terapie. Pacient tak dlhodobo raz denne zapíja tabletku. Ako uviedol Beržinec, tento typ liečby, ktorá je plne hradená poisťovňami, sa nasadzuje po zlyhaní chemoterapie u pacientov, ktorých stav sa nezlepšuje a dochádza k zhoršeniu nádorového ochorenia. Objasnil, že na rozdiel od chemoterapie, ktorá poškodzuje viaceré orgány v ľudskom tele, cielená liečba sa zameriava najmä na nádorovú bunku. Pacienti tak nie sú vystavení nežiaducim účinkom ako napríklad zvracanie či problém s udržaním stolice.
Rakovina pľúc si ročne v Európe vyžiada okolo 340 000 životov. Na Slovensku sa ročne zistí okolo 2000 nových prípadov. Úspešnú liečbu komplikuje najmä to, že pacienti často k lekárovi prichádzajú už v pokročilých štádiách alebo s metastázami. Tento typ rakoviny sa totiž v počiatočných štádiách neprejavuje. Menej ako tretina chorých sa tak odhalí vo včasných štádiách. Keď sa však rakovina rozšíri alebo metastázuje, nie je možné ju liečiť chirurgicky. Lekári tak môžu využiť ožarovanie, chemoterapiu alebo tabletky. Podľa Beržinca je problémom najmä to, že chemoterapiou je možné väčšinu nádorov zlikvidovať, ľudia to však neprežijú. Cielená liečba nie je taká agresívna, pričom na rozdiel od chemoterapie nie je jej cieľom nádor úplne zničiť, ale zabrániť jeho rastu.