BRATISLAVA. S červenou vyrážkou na tvári, čele, ale aj na iných častiach tela dojčiat, ktorá nemizne, ale zhoršuje sa a najmä v noci svrbí, má skúsenosti čoraz viac rodičov.
V roku 2008 podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií do ambulancií kožných lekárov pribudlo 30 826 nových pacientov, ktorých trápila atopická dermatitída, z toho bolo 14 582 detí. Na konci sledovaného roka evidovali s týmto ochorením spolu 93 098 ľudí, z toho 41 048 detí.
„Ešte v roku 1960 bola situácia výrazne lepšia, stretávalo sa s ním len každé tridsiate dieťa predškolského veku, dnes ho má už každé desiate," hovorí kožná lekárka Renáta Kurišová z Bratislavy.
„Jedna z teórií, prečo ochorenie u detí tak prudko stúpa, sa označuje ako hygienická," povedal bratislavský kožný lekár pre deti Dušan Buchvald. „Paradoxne sú to lepšie životné podmienky a rastúca hygiena. Čím viac dieťa chránime pred bakteriálnymi infekciami, tým je vyššia pravdepodobnosť, že bude náchylné na alergie. Táto teória ale nie je všeobecne akceptovaná."
Zdá sa, že atopické ochorenia postihujú častejšie mestské deti z vyšších sociálnych vrstiev.
Z generácie na generáciu
Ochorenie nie je nákazlivé. „V tomto smere netreba mať vôbec žiadne obavy," povedala Eva Rasochová, primárka Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.
Choroba sa prenáša na základe genetických predpokladov. „Ak majú atopický ekzém obaja rodičia, je až 80-percentná pravdepodobnosť, že ho deti zdedia. Ak sa vyskytuje len u jedného rodiča, riziko klesá na 60 percent," hovorí Buchvald.
Môže sa stať, že dieťa je v rodine prvým nositeľom ochorenia, lebo v jeho genetickej výbave môže dôjsť k novej mutácii. „Atopia sa nedá vyliečiť, ak je raz v génoch, nevieme ju stadiaľ odstrániť," povedal Buchvald. Správnou životosprávou a správnym ošetrovaním kože sa však dá dosiahnuť, aby sa prejavy ochorenia nevracali.
S náchylnosťou na spomenutý ekzém môžu niektoré deti zdediť aj sklon k astme priedušiek, alergickej nádche a k ďalším alergickým reakciám.
„Ak majú atopický ekzém obaja rodičia, je až 80-percentná pravdepodobnosť, že ho deti zdedia. Ak sa vyskytuje len u jedného rodiča, riziko klesá na 60 percent," hovorí kožný lekár Dušan Buchvald.
Porucha kože
Atopická dermatitída je jedným z najnepríjemnejších kožných ochorení. „Je to porucha ochrannej kožnej bariéry, koža ako keby bola 'deravá', a tak umožňuje, aby sa z vonkajšieho prostredia dostávali do organizmu najrôznejšie dráždiace látky a alergény, ako napríklad pele, roztoče, vzdušné plesne a podobne, ktoré vyvolávajú atopický zápal," vysvetľuje doktor Buchvald.
Ochorenie sa začína prejavovať najčastejšie už v prvých mesiacoch života detí. „Prvé prejavy sa zvyčajne objavia na tvári, lícach aj na čele, niekedy sa ale rozšíria aj na celé telo. Koža je červená, objavujú sa na nej malé vyrážky, časté je mokvanie, neskôr tvorba šupín. Vyrážku sprevádza neutíchajúce svrbenie, ktoré sa zintenzívňuje najmä v noci," hovorí doktor.
Vývoj ochorenia ťažko predvídať, niekedy prejavy zmiznú do druhého roku dieťaťa, inokedy dojčenská forma prejde do adolescentnej. Tretia, dospelá fáza môže trvať veľmi dlho.
Treba zmeniť životosprávu
Lekári hovoria, že ani dlhodobé chronické ochorenie by rodičia nemali vnímať ako ťažký údel, ktorý postihol rodinu a dieťa. „Treba sa ho naučiť zvládať a rozumieť mu. Zmyslom liečby je udržať kožu v čo najlepšom stave," radí pražská lekárka Štěpánka Čapková.
„Úspech liečby závisí najmä od toho, ako rodičia spolupracujú s kožným lekárom a ako dôsledne liečbu dodržiavajú. Dieťa musí byť v pravidelnej starostlivosti lekára, nestačí prísť vždy len vtedy, keď je koža zapálená," hovorí doktor Buchvald. „Rodičia musia dodržiavať celý komplex životosprávy, vtedy sa dá zápal udržať pod kontrolou a zvyšuje sa šanca, že ťažkosti postupne ustúpia. Ale nikdy sa nedá vylúčiť, že príde nejaký faktor, ktorý kožu podráždi," povedal.
Doškriabu sa do krvi
BRATISLAVA. „Útrapy, ktoré som od narodenia syna prežila v boji s jeho atopickým ekzémom, sa dajú len ťažko opísať," hovorí Bratislavčanka Eva Jonášová. „Objavil sa mu už v treťom mesiaci a tie noci, keď sme spolu spali posediačky v kresle, len tak ľahko nezabudnem. Kožná lekárka nám len predpisovala a predpisovala." Dnes má syn päť a kožu bez náznaku ekzému. „Ale keď sa tak detsky jeduje, tak sa mu to zviditeľní. Pri ťažkom stave, keď má kožu červenú až zapálenú s extrémne suchými plochami, mu tieto miesta natieram. Uvidím, dokedy medicíny postačia, časom akoby koža zostala odolná voči všetkému, a to je na porazenie."
„Oboch dojčím a zostala som prekvapená, keď sa im objavil ekzém," hovorí o dvojičkách rodiny Ježkovcov z Trenčína ich mama. „Neustále si dávam pozor na jedálny lístok, riadim sa pokynmi lekárky, ale aj tak neraz plačem spolu s deťmi. Vedia sa doškriabať do krvi."
S ekzémom bojuje s rôznou úspešnosťou aj vysokoškoláčka Andrea. „V škole sa mi deti pre fľaky aj vysmievali a hodiny telocviku boli niekedy nočnou morou." Najradšej cvičila v teplákoch. „Vyrážky nebolo vidno, ale zase som sa spotila, čo im neprospievalo. Dnes sa mi ekzém zhorší najmä počas skúškového obdobia. V strese sa mi objaví na dlaniach a rukách."
(or)
Pacientom má pomôcť nová liečba
BRATISLAVA. Na udržiavaciu liečbu atopického ekzému sa po novom môže využívať masť s účinnou látkou takrolimus. Rozšírenie jej indikácií schválila Európska lieková agentúra.
Ak má pacient stredne ťažký alebo ťažký atopický ekzém, odborníci odporúčajú liečbu s lokálnym imunomodulátorom, ktorý sa aplikuje na postihnutú kožu dvakrát denne až do úplného vymiznutia nálezu. U pacientov, ktorí mali časté „vzplanutia" ekzému, sa pokračuje v novom režime udržiavacej liečby dvakrát týždenne, aj keď pacient nemá prejavy ekzému. Výhodou je priebežná kontrola spiaceho zápalu, predchádzanie vzplanutiam a predĺženie obdobia, keď sa ochorenie zlepší. Nižšia spotreba protizápalovej liečby a emoliencií znižuje náklady.
Lokálne imunomodulátory hradí pacientom do 35 rokov čiastočne poisťovňa, doplácajú 3,8 eura. Pacienti nad 35 rokov platia celú cenu, asi 31,5 eura. Veková hranica je len u nás, hoci aj u dospelých pacientov má ochorenie často ťažký priebeh.
(or)
Rady rodičom atopických detí
Doktor Dušan Buchvald rodičom detí s atopickým ekzémom radí:
Chodiť k moru?
Vo všeobecnosti prímorský pobyt robí deťom dobre, ale nie úplne každému. Na vydráždenej, výrazne zapálenej a rozškrabanej koži môže slaná morská voda štípať a deti kúpanie netolerujú. K moru sa preto treba vybrať až po skľudnení zhoršenia ekzému, po ošetrovaní podľa odporučenia kožného lekára. Pri výbere destinácie treba uprednostniť takú, ktorá nie je príliš horúca a nemá vysokú vlhkosť vzduchu. Atopické deti horšie tolerujú prehriatie ako chlad. Optimálne sú pláže s kamienkami a nie piesok, ktorý môže deti dráždiť. Bazény s chemicky upravovanou vodou nie všetky deti tolerujú.
Očkovanie
- Deti je možné očkovať iba v období, keď majú ekzém v úplnom pokoji.
Šport
- Šport nemôže uškodiť, ale v rozumnej miere.
Bielizeň
- Spodná bielizeň by mala byť biela, bavlnená, pri praní by sa nemala používať aviváž.
Zvieratká
- Ak je v domácnosti dieťa s atopickou dermatitídou, neodporúča sa, aby v byte chovali zvieratko.
Nikel na rifliach
- Pozor na nikel v mnohých kovových predmetoch, šperkoch, gombíkoch na texaskových nohaviciach a inom oblečení. Môže zhoršiť zdravotný stav.
Hračky
- Deti by sa nemali hrať s plyšovými hračkami, ktoré môžu citlivú atopickú kožu dráždiť.
Herpes
- Veľmi nebezpečný môže byť pre deti s atopickým exémom kontakt s ľuďmi, ktorí majú herpes. Infekcia by mohla ohroziť aj život dieťaťa. Kedy do nemocnice?
- O vhodnosti hospitalizácie vždy rozhoduje kožný lekár. Odporučí ju vtedy, keď sú ťažkosti výrazné a rodič ochorenie nemôže doma zvládnuť. Hospitalizácia tiež prispeje k výchove rodičov ako treba dieťa ošetrovať. Naučia sa napríklad správne ložiská obväzovať.
Stres
- Ak je v rodine psychické či emočné napätie, stres, môže to zvýrazniť exémové ťažkosti. (or)