SME

Verejnosť stále verí v mýty a nepravdy o duševných poruchách

Vyliečiteľnosť duševných porúch sa vo všeobecnosti pohybuje na úrovni 20 až 30 percent tak, ako aj u iných závažných ochorení.

Psychické problémy sa týkajú každého z nás a v extrémnej situácii môžu prerásť do duševnej poruchy.Psychické problémy sa týkajú každého z nás a v extrémnej situácii môžu prerásť do duševnej poruchy. (Zdroj: FLICKR.com)

Bratislava - "Podľa údajov Svetovej psychiatrickej asociácie (WPA) sa viac ako 50 percent prípadov depresie po adekvátnej liečbe, čím sa myslí aj psychoterapia a podľa potreby aj psychofarmaká, úplne vylieči," uviedla v tejto súvislosti Olga Valentová z Ligy za duševné zdravie (LDZ) SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

U schizofrénnych porúch sa v 20 až 30 percentách po preliečení prvej epizódy ochorenie už nikdy nevráti. Aj napriek týmto faktom, verejnosť podľa Valentovej ešte stále verí v mýty a nepravdy o duševných poruchách. LDZ SR preto každoročne organizuje informačné kampane, aby tieto mylné názory korigovala.

SkryťVypnúť reklamu

"Verejnosť je napríklad presvedčená, že ľudia s duševnou poruchou sú nebezpeční a agresívni, a pritom podiel ľudí s duševnou poruchou na násilných činoch a zločinnosti je rovnaký ako u ostatnej populácie," hovorí Valentová. Taktiež nie je pravda, že väčšina duševných chorôb sa nedá liečiť. V mnohých prípadoch vhodná liečba potlačí príznaky poruchy tak, že pacient pracuje a žije tak, ako predtým. Väčšinou sa podarí stav pacienta aspoň výrazne zlepšiť.

Zdrojom stereotypných predstáv o ľuďoch trpiacich duševnou poruchou je podľa ligy nevedomosť a strach z duševnej poruchy a jej nositeľov. "Pritom psychické problémy sa týkajú každého z nás a v extrémnej situácii môžu prerásť do duševnej poruchy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý štvrtý človek sa v priebehu svojho života stretne s duševnou poruchou," skonštatovala Valentová.

SkryťVypnúť reklamu

Aj z týchto dôvodov realizuje LDZ SR v spolupráci s neziskovou organizáciou Otvorme dvere, otvorme srdcia v rámci Národného programu duševného zdravia a s podporou Ministerstva zdravotníctva SR informačnú kampaň na podporu destigmatizácie a na prevenciu depresie a samovrážd.

Tohtoročná informačná kampaň pod názvom "Daj stop stigme! O duševných poruchách bez mýtov a neprávd. Neváhaj vyhľadať pomoc!" prebieha v marci 2010 v médiách a prostredníctvom informačných letákov v čakárňach praktických lekárov a v lekárňach na celom Slovensku.

Stigma znamená znak. "O stigme hovoríme, ak niekoho neoprávnene označíme a prisúdime mu vlastnosti, ktoré znižujú jeho ľudskú dôstojnosť a hodnotu," vysvetlila Valentová s tým, že stigma prináša pocit hanby a zneváženia, a vedie k tomu, že označený nemôže žiť plnohodnotný život a spoločnosť ho vylúči na okraj. Jednou z možných príčin stigmatizácie je, že duševná porucha nie je taká čitateľná ako telesné ochorenie.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci kampane prebehnú v regiónoch Slovenska diskusie pre verejnosť s odborníkmi, ktoré organizujú združenia pacientov a príbuzných. Diskusie odborníkov, psychiatrov alebo psychológov s verejnosťou budú v marci v Bratislave, Žiline, Prievidzi, Trenčíne, Trnave, Zvolene, Rimavskej Sobote, Považskej Bystrici, v Košiciach a v Prešove.

Informačná kampaň vyvrcholí Koncertom LDZ SR, na ktorom sa 18. marca 2010 budú slávnostne odovzdávať Ceny Ligy za duševné zdravie SR za prínos v oblasti duševného zdravia. Čestnú záštitu nad koncertom prevzal minister zdravotníctva SR Richard Raši a primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 79 352
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 410
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 117
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 928
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 236
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 206
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 299
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu