Bratislava - "Podľa údajov Svetovej psychiatrickej asociácie (WPA) sa viac ako 50 percent prípadov depresie po adekvátnej liečbe, čím sa myslí aj psychoterapia a podľa potreby aj psychofarmaká, úplne vylieči," uviedla v tejto súvislosti Olga Valentová z Ligy za duševné zdravie (LDZ) SR.
U schizofrénnych porúch sa v 20 až 30 percentách po preliečení prvej epizódy ochorenie už nikdy nevráti. Aj napriek týmto faktom, verejnosť podľa Valentovej ešte stále verí v mýty a nepravdy o duševných poruchách. LDZ SR preto každoročne organizuje informačné kampane, aby tieto mylné názory korigovala.
"Verejnosť je napríklad presvedčená, že ľudia s duševnou poruchou sú nebezpeční a agresívni, a pritom podiel ľudí s duševnou poruchou na násilných činoch a zločinnosti je rovnaký ako u ostatnej populácie," hovorí Valentová. Taktiež nie je pravda, že väčšina duševných chorôb sa nedá liečiť. V mnohých prípadoch vhodná liečba potlačí príznaky poruchy tak, že pacient pracuje a žije tak, ako predtým. Väčšinou sa podarí stav pacienta aspoň výrazne zlepšiť.
Zdrojom stereotypných predstáv o ľuďoch trpiacich duševnou poruchou je podľa ligy nevedomosť a strach z duševnej poruchy a jej nositeľov. "Pritom psychické problémy sa týkajú každého z nás a v extrémnej situácii môžu prerásť do duševnej poruchy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie každý štvrtý človek sa v priebehu svojho života stretne s duševnou poruchou," skonštatovala Valentová.
Aj z týchto dôvodov realizuje LDZ SR v spolupráci s neziskovou organizáciou Otvorme dvere, otvorme srdcia v rámci Národného programu duševného zdravia a s podporou Ministerstva zdravotníctva SR informačnú kampaň na podporu destigmatizácie a na prevenciu depresie a samovrážd.
Tohtoročná informačná kampaň pod názvom "Daj stop stigme! O duševných poruchách bez mýtov a neprávd. Neváhaj vyhľadať pomoc!" prebieha v marci 2010 v médiách a prostredníctvom informačných letákov v čakárňach praktických lekárov a v lekárňach na celom Slovensku.
Stigma znamená znak. "O stigme hovoríme, ak niekoho neoprávnene označíme a prisúdime mu vlastnosti, ktoré znižujú jeho ľudskú dôstojnosť a hodnotu," vysvetlila Valentová s tým, že stigma prináša pocit hanby a zneváženia, a vedie k tomu, že označený nemôže žiť plnohodnotný život a spoločnosť ho vylúči na okraj. Jednou z možných príčin stigmatizácie je, že duševná porucha nie je taká čitateľná ako telesné ochorenie.
V rámci kampane prebehnú v regiónoch Slovenska diskusie pre verejnosť s odborníkmi, ktoré organizujú združenia pacientov a príbuzných. Diskusie odborníkov, psychiatrov alebo psychológov s verejnosťou budú v marci v Bratislave, Žiline, Prievidzi, Trenčíne, Trnave, Zvolene, Rimavskej Sobote, Považskej Bystrici, v Košiciach a v Prešove.
Informačná kampaň vyvrcholí Koncertom LDZ SR, na ktorom sa 18. marca 2010 budú slávnostne odovzdávať Ceny Ligy za duševné zdravie SR za prínos v oblasti duševného zdravia. Čestnú záštitu nad koncertom prevzal minister zdravotníctva SR Richard Raši a primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.