život pacientov.
V prípade glaukómu, ktorý sa zvykne nazývať aj zelený zákal, ide o skupinu ochorení alebo chorobných stavov, pri ktorých dochádza k progresívnemu poškodzovaniu zrakového nervu. Zradnou stránkou glaukómu je, že klinické príznaky sa často nemusia prejaviť, pacient dlhší čas o tomto ochorení ani nemusí vedieť.
Bez včasnej diagnostiky, pomoci odborníka a adekvátnej liečby dochádza k závažnému poškodeniu zrakového nervu, a tak aj zrakových funkcií, čo vyúsťuje až do straty zraku. Pacienti postihnutí glaukómom podľa prieskumov horšie zvládajú také bežné aktivity, ako je napríklad šoférovanie, rozlišovanie tvárí či chôdza po schodoch. Glaukóm môže byť napríklad aj príčinou pomalšej chôdze, pádov či vyhýbania sa zložitým dopravným situáciám. Všetky tieto obmedzenia znižujú mieru nezávislosti pacientov, ktorú mali, kým nezačali strácať zrak.
Vo vyspelých krajinách je glaukóm druhou najčastejšou príčinou slepoty a riziko stúpa s rastúcim vekom. Podľa odborníkov spomedzi pacientov s glaukómom vie o svojom ochorení iba polovica z nich a ešte menšie množstvo aj podstupuje adekvátnu liečbu.
Nie sú známe všetky príčiny tohto ochorenia, ale jedným zo základných rizikových faktorov je vnútroočný tlak. Ak je v norme, odzrkadľuje rovnováhu medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny, ktorá v oku nepretržite vzniká. Normálne hodnoty tohto tlaku sa pohybujú v rozmedzí 10 - 20 torr. Ak je vnútroočný tlak vyšší ako 21 torr, treba ho už považovať za hlavný rizikový faktor glaukómu. Okrem zvýšeného vnútroočného tlaku spôsobujú glaukóm napríklad aj cievne faktory. Pri glaukóme dochádza v dôsledku poškodenia zrakového nervu k typickým výpadkom v zornom poli. Časom môže dojsť až k atrofii - odumretiu zrakového nervu.
U niektorých ľudí však napriek zvýšenému vnútroočnému tlaku - očnej hypertenzii, nemusí dochádzať k rozvoju typických glaukómových zmien. Naopak, u iných, napriek tomu, že majú vnútroočný tlak v norme, dochádza ku vzniku glaukómu a následne poškodeniu zrakového nervu. Tento typ glaukómu sa nazýva normotenzný.
K základným rizikovým faktorom glaukómu teda patrí spomínaný zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, kardiovaskulárne ochorenia, migréna, diabetes mellitus, príslušnosť k afroamerickej alebo ázijskej rase, rizikovým faktorom je aj rodinný výskyt glaukómu, na vzniku sekundárnych glaukómov sa môžu podieľať aj poranenia očí a rizikom môže byť podľa niektorých odborníkov napríklad aj dlhodobá liečba steroidmi.
Rozhoduje včasná diagnostika
Najmä vďaka často bezpríznakovému priebehu začiatku ochorenia je veľmi dôležité poznať rizikové faktory a uvedomovať si dôležitosť pravidelných preventívnych vyšetrení u oftalmológa. Ich súčasťou je aj meranie vnútroočného tlaku ako jedného zo základných rizikových faktorov a vyšetrenie očného pozadia. Vzhľadom na to, že poškodenia a straty funkcií zraku spôsobené glaukómom sú nezvratné, je o to dôležitejšie včas rozpoznať príznaky a diagnostikovať ochorenie v čo najskoršom štádiu a okamžite začať s liečbou.
K otázke včasnej diagnostiky a liečby MUDr. Erika Vodrážková, prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti a primárka Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave povedala: „Okrem straty nezávislosti postihnutých pacientov, znamená neskorá diagnóza aj zvýšené náklady na liečebnú starostlivosť tak pre pacienta, ako aj pre celú spoločnosť. Veľmi dôležitá je edukácia spoločnosti, ako sa vyvarovať pokročilých štádií glaukómu, aby boli neskoršie náklady spojené so stratou zraku čo najnižšie, keďže priemerný vek populácie sa zvyšuje. V prvom rade však dôležitosť včasného záchytu glaukómu vidím v nasadení včasnej liečby, a tým v zachovaní zraku, ako aj kvality života pacienta."
Takisto MUDr. Jana Mattová z Očného centra Alegreta v Nitre zdôrazňuje, že „len včasnou diagnostikou a včas zahájenou liečbou je možné predchádzať trvalej strate videnia pri progresii glaukómového poškodenia zrakového nervu. V súčasnosti už máme k dispozícii širokú paletu účinných liekov na zníženie vnútroočného tlaku, vďaka ktorým dokážeme mať glaukóm pod kontrolou a pacienti žijú plnohodnotným životom."
Ako u iných ochorení, aj v prípade glaukómu je dôležitá aj prevencia. Lekári odporúčajú ľuďom nad 40 rokov pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára minimálne raz do roka. V prípade diagnostikovania tohto ochorenia je dôležitá včasná a adekvátna liečba, ktorá rozhodne patrí do rúk odborníka a obvykle je doživotná. Určite sa toto ochorenie nedá liečiť samoliečbou. Neliečený glaukóm vedie k závažným poškodeniam zraku až k slepote a vzniknuté glaukómové poškodenia sa nedajú liečbou odstrániť.
Okrem klasickej terapie pomocou špeciálnych kvapiek je vhodné upraviť aj životosprávu. Pacienti by nemali fajčiť, dôležitá je vhodná strava, dostatok spánku a fyzická aktivita, pomáha aj pravidelný prísun antioxidantov a vitamínov. Pacienti s glaukómom by sa mali vyhnúť ťažkej fyzickej námahe, stresu a odborníci upozorňujú, že problémom môže byť aj prijímanie veľkého objemu tekutín naraz.
Skríningové vyšetrenie na celom Slovensku
Počas Svetového týždňa glaukómu 11. marca v čase od 12.00 do 15.00 majú pacienti z rizikových skupín možnosť navštíviť 16 očných ambulancií na celom Slovensku, kde im odborníci poskytnú konzultáciu a na 14 očných pracoviskách budú prebiehať skríningové merania vnútroočného tlaku.
Zoznam pracovísk, kde budú prebiehať skríningové vyšetrenia:
- Očná klinika SZU FNsP Sv. Cyrila a Metoda, Antolská 11, Bratislava
- Očná klinika FNsP Nitra, Špitálska 6, Nitra
- Očná ambulancia, Poliklinika SANAT, sídlisko Rybníky, Nábrežná 3, Levice
- Očné oddelenie FNsP Nové Zámky, Slovenská 11/A, Nové Zámky
- Očná klinika FNsP - Rastislavova 43, Košice 3
- Očné oddelenie FNsP A. Reimana, Hollého 14, Prešov
- Očné oddelenie NsP Topoľčany, Pavlovova 20, Topoľčany
- Očné oddelenie NsP Prievidza, Nemocničná 2, Bojnice
- Klinika Oftalmológie LFUK a FNsP Bratislava, Ružinovská 6, Bratislava Ružinov
- Očné oddelenie FNsP Trnava, A. Žarnova 11, Trnava
- II. Očná klinika SZU FNsP F. D. Roosevelta, Nám Ľ. Svobodu 1, Banská Bystrica
- Očné oddelenie, glaukómová ambulancia NsP Žilina, V. Spanyola 43, Žilina
- Neštátna očná ambulancia Banícka 28, 058 01 Poprad (MUDr. Anna Katialová)
- NZZ Glaukómová ambulancia, Kollárova 13, Martin (MUDr. Lívia Jurková)
- Očná ambulancia, Trieda KVP 1, Košice - v tomto prípade budú skríningové merania prebiehať 10. marca v čase od 11:00 do 18:00 hod.
Zoznam všetkých pracovísk vrátane mien vyšetrujúcich lekárov nájdete aj na www.zelenyzakal.sk