SME

Inkontinenciou môžete trpieť aj v mladšom veku

Inkontinenciu si obvykle zvykneme spájať u ženy najmä s obdobím klimaktéria, prípadne vyšším vekom. Tento zdravotný problém vám však môže skomplikovať život aj v mladšom veku.

Inkontinencia trápi viac ženy ako mužov. Vhodnou terapiou sú aj špeciálne cviky, určené na posilnenie svalov panvového dna.Inkontinencia trápi viac ženy ako mužov. Vhodnou terapiou sú aj špeciálne cviky, určené na posilnenie svalov panvového dna.

Za nepríjemným problémom - samovoľným únikom moču, môže stáť viacero faktorov. Okrem veku spomeňme napríklad stres, sedavé zamestnanie, opakované zápchy, infekcie močových ciest, ale aj obezita, pôrod či dvíhanie ťažkých bremien alebo športové aktivity, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Odborníci uvádzajú aj zaujímavý fakt, že inkontinenciou trpia oveľa častejšie belošské ženy v porovnaní s príslušníčkami inej rasy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento problém trápi až 30 - 50 % žien, napriek tomu však len malá časť z nich navštívi odborníka.
„Problém močovej inkontinencie sa popisuje ako sťažnosť na akýkoľvek vôľou neovládateľný únik moču. Týmto ochorením sú približne 2 - 3 krát častejšie postihnuté ženy, čoho dôvodom sú anatomické osobitosti ich panvy a panvového dna, na ktorých dochádza k oslabeniu, zmenám, stratám elasticity a tonusu," vysvetľuje urológ MUDr. Martin Romančík z Fakultnej nemocnice s poliklinikou sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Rôzne typy inkontinencie

Inkontinencia môže mať viacero podôb: ak moč uniká cez močovú trubicu, hovoríme o uretrálnej inkontinencii, ak moč uniká inými otvormi, označujeme ju ako extrauretrálnu.

Mladé ženy a ženy v strednom veku často obťažuje tzv. stresová inkontinencia, keď k ťažkostiam dochádza pri zvýšení vnútrobrušného tlaku. Obvykle sa tak deje pri kašli, kýchaní, smiechu alebo prudkých pohyboch, napríklad skoku.
Pre vyšší vek je skôr typický urgentný únik moču, ku ktorému dochádza v dôsledku nedobrovoľného sťahu svaloviny močového mechúra. Odborníci uvádzajú, že asi pätina žien trpí kombináciou oboch typov inkontinencie.

Príčinou inkontinencie môžu byť ďalšie faktory, ako napríklad dedičnosť, vrodené anatomické alebo neurologické abnormality, gravidity a prirodzený pôrod, pôrodná hmotnosť dieťaťa viac ako 4 kg, diabetes mellitus, zlyhanie srdca, ale aj užívanie liekov, fajčenie, niektoré športové aktivity, fyzická slabosť a prípadne za inkontinenciou môže stáť aj častá konzumácia sýtených nápojov a kofeínu. Zároveň však treba upozorniť, že inkontinencia môže byť sprievodným znakom neurologického alebo iného závažného poškodenia. Rozhodne tento problém netreba ani pri najmenších náznakoch podceňovať a ihneď treba navštíviť lekára, ktorý na základe komplexného vyšetrenia zvolí vhodnú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Cvičenie je účinnou formou terapie

Inkontinencia je v podstate dôsledok závažných problémov a príčiny inkontinencie determinujú aj následný spôsob liečby. Nie vždy, samozrejme, musí ísť o užívanie liekov alebo chirurgické riešenie. Jednou z možností liečby je aj fyzioterapia, ide o špeciálne cvičenie, tzv. Kegelove cviky, ktoré slúžia na posilnenie svalstva panvového dna, prípadne je možné vybrané svaly a nervy stimulovať aj pomocou špeciálneho prístroja.

Spomínané Kegelove cviky majú veľkú účinnosť. „Existujú dôkazy, že cvičenie svalov panvového dna je účinnejšie ako akákoľvek liečba. Vyliečenie alebo zlepšenie sa z dlhodobého hľadiska očakáva v 60 % prípadov. Programy na cvičenie svalstva panvového dna by mali zahŕňať 3 zostavy po 8 - 12 pomalých kontrakcií s maximálnou intenzitou v trvaní 6 - 8 sekúnd. Túto schému treba opakovať 3-krát denne, 3 - 4-krát týždenne a pokračovať v cvičení minimálne 15 - 20 týždňov. Na udržanie dosiahnutých výsledkov treba v cvičení pokračovať, pacientka ich preto musí zapracovať do svojho životného štýlu," uvádza MUDr. Martin Romančík. Táto forma terapie má v porovnaní s medikamentóznou alebo chirurgickou liečbou navyše tú výhodu, že nemá žiadne nežiaduce účinky. Pri stresovej inkontinencii je obvykle nutné zvoliť operačné riešenie, kým pri urgentnej sa pacientky dlhodobo liečia užívaním vhodných liekov.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôžu vhodné pomôcky

Kým problém s inkontinenciou vyriešite, s nepríjemnými dôsledkami úniku moču sa vysporiadate pomocou vhodných absorpčných pomôcok. Odborníci odporúčajú výber takých, ktoré obsahujú buničinu a savý granulát, ktorý dôkladne absorbuje a udrží uniknutý moč. Niektoré pomôcky obsahujú aj špeciálny systém, ktorý bráni množeniu baktérií rozkladajúcich moč a neutralizuje amoniak, čím sa vyhnete nepríjemnému zápachu.

Náklady na absorpčné pomôcky prepláca aj zdravotná poisťovňa a výška kompenzácie závisí od stupňa inkontinencie, pričom odborníci určili tri stupne inkontinencie.
V rámci prevencie je dôležité nepodceňovať dôkladnú liečbu infekcie močových ciest, nemali by ste zanedbávať pitný režim, vhodná je aj úprava zloženia stravy, určite by v nej mal byť obsiahnutý dostatok vlákniny, ktorá je dôležitá pre pravidelné a bezproblémové vylučovanie. Kilá navyše takisto neprospievajú vášmu organizmu ani v tomto ohľade, dôležité je aj dôkladné dodržiavanie intímnej hygieny a vhodné je napríklad vymočiť sa po pohlavnom styku. K prevencii patrí aj posilňovanie svalov panvového dna vhodnými cvikmi. Opäť treba zdôrazniť, že pri objavení sa aj najmenších náznakov samovoľného úniku moču je dôležité čo najskôr navštíviť lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 130
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 447
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 660
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 436
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 373
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 041
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 034
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu