BRATISLAVA. Vlani totiž na výzvu občianskeho združenia europacolon počas troch týždňov zareagovalo až 80.000 ľudí, ktorí požiadali o bezplatné zaslanie testu na odhalenie skrytého krvácania do stolice.
Ako objasnila prezidentka združenia Jana Pifflová-Španková, doteraz sa rozposlalo 20.000 testovacích setov. Ďalších 60.000 by sa malo rozdistribuovať v máji. Upozornila, že vzorku späť doteraz poslala asi polovica ľudí, preto apelovala na tých, ktorí majú test doma, aby sa nebáli a vzorku poslali.
Na Slovensku ročne pribudne okolo 3300 nových prípadov kolorektálneho karcinómu, pričom ich počet sa zvyšuje. "Dá sa povedať, že tento trend pokračuje neustále ďalej," konštatoval riaditeľ Národného onkologického ústavu Tomáš Šálek.
Priblížil, že tento typ rakoviny sa ročne diagnostikuje u milióna ľudí vo svete, pričom za toto obdobie ochoreniu podľahne pol milióna osôb, u nás si vyžiada asi 1700 životov. Upozornil, že včasná diagnostika zvyšuje šancu na vyliečenie. Prípadný problém môže už v prvopočiatku odhaliť spomínaný test. Z 11.000 vzoriek, ktoré sa vrátili od ľudí, sa odhalilo skryté krvácanie u 753 osôb.
Pozornosť svojmu zdraviu v súvislosti s prevenciou rakoviny hrubého čreva a konečníka by mali venovať osoby staršie ako 50 rokov, ľudia s pozitívnou rodinnou anamnézou, pacienti s ochorením hrubého čreva a konečníka, obézni a ti, ktorí nedodržiavajú zdravý životný štýl.
Na lekára sa treba obrátiť aj v prípade problémov s vyprázdňovaním, zmeny konzistencie stolice, krvácania z konečníka či tmavej stolice. Problémy tiež môže signalizovať nechuť do jedla, strata hmotnosti, neobjasnená anémia, náhla bolesť brucha, ale aj hrča či pocit masy v bruchu.
Aj tí, ktorí o zaslanie testu nepožiadali, môžu podstúpiť preventívne vyšetrenie. Nárok na bezplatné otestovanie stolice na okultné krvácanie, ktorá môže upozorňovať na vznik rakoviny, majú všetci ľudia starší ako 50 rokov. O test treba požiadať svojho všeobecného lekára.
Preventívne by sa mal opakovať raz za rok. Lekári v prípade pozitívneho testu odporúčajú podstúpiť kolonoskopiu, kde počas vyšetrenia môžu odstrániť aj podozrivý polyp, z ktorého by sa neskôr mohol vyvinúť karcinóm. Ako poznamenala Pifflová-Španková, ktorej samotnej našli polyp, prípadných vyšetrení sa netreba báť, keďže moderná medicína vie uľahčiť ich priebeh.