Zimné oblečenie ukrýva kŕčové žily na nejednej mužskej, ale najmä ženskej nohe. Vo vyspelých krajinách chronickým žilovým ochorením trpí podľa doktorky Viery Štvrtinovej z II. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave až polovička populácie, z čoho 80 percent tvoria ženy. „Väčšina ľudí ale o svojom ochorení a jeho následkoch netuší. Nevšímajú si ho i napriek tomu, že vysiela signály," hovorí doktorka.
Výsledky epidemiologického prieskumu z roku 2008 dokazujú, že väčšina pacientov vyhľadá pomoc až po niekoľkých rokoch trápenia s bolestivými a opuchnutými nohami. „Prichádzajú do ambulancií už s kŕčovými žilami, teda až potom, ako počiatočné ochorenie prerastie do oveľa závažnejších ochorení," vysvetľuje Štvrtinová. „Pritom až tri štvrtiny postihnutých pociťujú bolesť a kŕče už v úvode ochorenia, keď zmeny na končatinách ešte nie sú viditeľné," hovorí cievny chirurg Vladimír Šefránek. DOLNÝ KUBÍN. Cievna poradňa v dolnokubínskej nemocnici ordinuje dva razy do týždňa, v utorok a vo štvrtok. Ročne v ambulancii vyšetria približne dva a pol tisíca ľudí. Podľa cievneho špecialistu Jána Neznámeho už pacientky nechodia s takými zanedbanými žilovými ochoreniami ako v minulosti. „Snáď je to spôsobené osvetou, väčšou informovanosťou a tým, že ľudia o poradni vedia. Súčasné ženy o seba aj viac dbajú ako kedysi," hovorí lekár Ján Neznámy.Rozdiel badať medzi ženami z mesta a z dediny. Mestské ženy sa zväčša viac starajú o svoj zovňajšok. Vidiecke ženy pravdepodobne nemajú toľko času a ani ich zdravotná uvedomelosť nie je taká vysoká. Preto prichádzajú s pokročilejšími formami žilových ochorení. Pacienti navštívia odborníka vtedy, keď kŕčové žily na ich nohách začnú byť viditeľné. Horšie je, keď cítia už aj bolesti, kŕče, majú zápaly žíl a puchnú im nohy. „Sú viaceré spôsoby liečby kŕčových žíl. Pacientov liečime medikamentmi, pomáha tiež nosenie špeciálnych elastických pančúch, poslednou možnosťou je operácia," vysvetľuje Ján Neznámy.Dolnokubínska cievna ambulancia bola v roku 1978 medzi prvými na Slovensku, ktoré liečili kŕčové žily pomocou takzvanej sklerotizačnej liečby. Uplatňuje sa pri menej výrazných kŕčových žilách. Vpichne sa do nich látka, ktorá žily uzatvorí. Ročne podstupuje v Dolnom Kubíne tento zákrok zhruba tristo pacientov. Na Orave zatiaľ neexistuje liečba kŕčových ochorení pomocou lasera. Z roka na rok však pribúda pacientov, ktorí chcú túto liečebnú metódu podstúpiť. Je menej bolestivá a človek sa rýchlejšie zotavuje ako po bežnej operácii. Pacient si ale zákrok hradí sám. Stojí okolo tristo eur. Cievnu atestáciu majú na Orave dvaja lekári. Ján Neznámy, primár chirurgie v Dolnooravskej nemocnici, druhým je Ján Papán, primár na rovnakom oddelení v Hornooravskej nemocnici v Trstenej.
Plošné vyšetrenie
BRATISLAVA. Odborníci upozorňujú, že až 75 percent prípadov chronických žilových ochorení sa nelieči. Aj preto sa Slovensko zapojilo do medzinárodného programu, v rámci ktorého sa až do 19. marca koná v 800 ambulanciách všeobecných lekárov plošné vyšetrenie. Pacienti sa môžu zapojiť zodpovedaním na otázky v dotazníku. Jeho výsledky budú známe do dvoch mesiacov.
„Projektom chceme upozorniť na potrebu prevencie v tejto oblasti, teda aby ochorenia žíl v najskorších štádiách diagnostikovali už všeobecní lekári vo svojich ambulanciách. Chceme, aby takto ubudlo ochorení žíl a sprievodných komplikácií spôsobených zanedbaním prevencie," povedal doktor Peter Lipták, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Tento cieľ má podporiť aj nová webová stránka www.opuchnutenohy.sk, na ktorej odborníci odpovedajú na otázky pacientov.
Čo si všímať
Podľa doktora Liptáka by si ľudia najmä s pozitívnou rodinnou anamnézou mali všímať také prejavy, ako sú kŕče v lýtkach, rozšírenú žilu na predkolení či opúchanie končatín po dlhšom státí i záťaži. Opuch, ale aj kŕče sa môžu objaviť aj po horúcich kúpeľoch.
Doktorka Štvrtinová hovorí, že pre dievčatá by prvotným signálom malo byť už to, keď po dlhom dni strávenom na vysokých podpätkoch cítia pálenie, pocit chladu alebo napätie. „Ak sa u nich tieto signály, ktoré nie sú vonkoncom prirodzené, objavujú, je to dôvod na návštevu lekára," zdôrazňuje odborníčka.
V prípade neliečenia totiž dochádza k zhoršeniu stavu. „Následkom sú kŕčové žily, opuchy končatín, kožné zmeny či dokonca až vredy predkolenia," povedal doktor Šefránek.
Počiatočné štádiá liečia všeobecní lekári, závažné už patria do rúk angiológa či cievneho chirurga. Doktorka Štvrtinová zdôrazňuje, že návštevu odborníka rozhodne netreba odkladať, dôležité je diagnostikovať, či ide o poškodenie hlbokého, alebo povrchového žilového systému. Od toho závisí aj nastavenie následnej liečby.
Rizikové faktory
dedičná predispozícia
vek
tehotenstvo
užívanie antikoncepcie
fajčenie
obezita
záťaž, nesprávne posilňovanie, silové športy a časté zdvíhanie ťažkých bremien
tesná spodná bielizeň
obuv na vysokých opätkoch
strava s nízkym obsahom
vlákniny
prekonaná žilová trombóza
Dedičnosť a strava
Na vznik kŕčových žíl má síce veľký vplyv dedičnosť, ale doktorka Štvrtinová hovorí, že ženy by si mali dávať pozor aj na ďalšie skutočnosti. „Ak je v ich strave nedostatok vlákniny, málo sa pohybujú, v práci veľa sedia, nosia nevyhovujúcu obuv, pritesné oblečenie a po príchode domov sa s chuťou najedia, nahrávajú ochoreniu," hovorí.
Vyvarovať sa treba aj horúcich kúpeľov a zohrievacích fliaš, príliš častého pobytu v saune, prehnaného opaľovania, horúčav. To všetko spomaľuje krvný obeh.
„Prudké zvýšenie okolitej teploty spôsobí rozšírenie žíl, a tým spomalenie žilového odtoku z končatín smerom k srdcu. V teplých mesiacoch sa preto zhoršujú nepríjemné pocity ťažkých nôh, tlaku, pálenia, bolesť a opuchy," vraví lekárka. Aj preto sa v letnom teplom období sklerotizačná ani operačná liečba kŕčových žíl neodporúčajú.
Ako predísť žilovým chorobám
Pomôcť môže cvičenie, pravidelná chôdza, tanec a dobrá masáž. Pozor si dajte ne niektoré športy, tesné oblečenie, obuv s vysokými podpätkami, prehriatie či opaľovanie.
Ak máte zamestnanie, v ktorom dlhodobo sedíte alebo stojíte, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa poprechádzate, alebo aspoň robte s nohami krúživé pohyby. Platí to aj pri dlhých cestách autom alebo niekoľkohodinovom lete lietadlom.
Žilovému obehu najviac prospieva chôdza. Musí byť ale pravidelná a vo vhodnej obuvi. Vhodná je aj jazda na bicykli, plávanie, tanec. Nevhodné športy sú hádzaná, tenis, squash, basketbal. Dochádza pri nich totiž k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.
Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, horúcim depilačným voskom, horúcim kúpeľom aj saune.
Pocit ťažkosti a bolesti v nohách dokáže zmierniť na konci sprchovania studená voda. Vhodná je chôdza vo vodnom prúde studenej vody.
Aj príliš tesné oblečenie, ktoré dnes nosí väčšina mladých žien a dievčat, sa môže podpísať pod problémy so žilami. Džínsy, opasky, korzety, príliš pevné ukončenie ponožiek či podkolienok tlačia na žily a bránia žilovému návratu.
Nevhodné sú aj topánky s príliš vysokým opätkom alebo bez podpätku. Najvhodnejšie sú s troj- až štvorcentimetrovým opätkom.
Nohy treba masírovať smerom od chodidiel ku stehnám.
(or)
Na Orave laserom žily neoperujú
Cievna poradňa v dolnokubínskej nemocnici bola otvorená v roku 1978. Za ten čas sa v nej vystriedali tisícky pacientov.
(sm)