BRATISLAVA. Obyvatelia Slovenska najčastejšie umierajú na choroby srdca a krvného systému. V európskom porovnaní sme medzi krajinami s najväčším podielom takýchto úmrtí.
Srdcovocievne ochorenia podľa štatistík ohrozujú až deväťdesiat percent ľudí v produktívnom veku. Môžu za to najmä nezdravý životný štýl a to, že ľudia nechodia na preventívne prehliadky. Tieto vážne fakty včera vládu presvedčili, aby prijala Národný program prevencie ochorení srdca a ciev. Štát to má stáť 4,7 milióna eur.
Choroby v srdci Európy
Slovensko má v Európskej únii piaty najvyšší počet úmrtí na srdcovocievne choroby;
na ischemickú chorobu srdca zomiera 1,5krát viac ľudí ako v Česku;
z okolitých štátov Európskej únie sme mali za 14 rokov najnižší pokles úmrtí na srdcovocievne choroby ;
za deväť rokov štvornásobne stúpol počet hospitalizácií na chronické zlyhávanie srdca;
iba 10 percent ľudí do 65 rokov nie je ohrozených srdcovocievnymi ochoreniami.
Medzi piatimi najhoršími
Kardiológovia dokument vítajú, upozorňujú však, že plán ešte neznamená skutočnú nápravu. V starostlivosti o srdce patríme v Európe medzi najhorších. Spolu s Lotyšskom, Litvou, Bulharskom a Rumunskom sme boli podľa štatistík z roku 2006 v poslednej päťke Európskej únie. Novšie čísla vláda včera nemala.
Situácia na Slovensku sa nezlepšuje. Počet hospitalizácií na chronické zlyhávanie srdca za deväť rokov do roku 2006 stúpol až štvornásobne.
Tlak mimo kontroly
Dôvodom je aj to, že rizikoví pacienti nemajú pod kontrolou svoj krvný tlak. Kardiológ Gabriel Kamenský hovorí, že takmer polovica ľudí s vysokým tlakom sa nelieči a ďalších 40 percent o tom ani nevie.
Problémom je však aj zlá životospráva, nedostatok pohybu. Výrazne podľa Kamenského stúpa aj obezita mládeže. Ďalším rizikovým faktorom je fajčenie, aj k cigaretovému dymu si mladí nachádzajú čoraz častejšie cestu.
Experti vo vládnom materiáli tvrdia, že zdravšie srdce majú obyvatelia veľkých miest. Naopak, najväčšie srdcové problémy sú na juhu a východe Slovenska, teda na miestach, ktoré sú najchudobnejšie.
Na srdce bicyklom a behom
Ministerstvo zdravotníctva chce srdcia liečiť najmä prevenciou a osvetou. Navrhuje vytvorenie národného registra ľudí s vysokým tlakom. V krajských mestách majú pribudnúť ambulancie špeciálne pre ľudí, ktorí prekonali napríklad infarkt.
Preventívny program vlády možno pomôže aj športovcom budovaním nových cyklotrás a ihrísk, kde konkrétne však nespomína. Peniaze majú ísť aj na zdravé stravovanie v školských jedálňach.
Kardiológ Ivan Majerčák plány oceňuje. Dôležitejšie však podľa neho je, či ich štát naozaj zavedie do praxe. Pripomína, že pri podobnom programe boja proti obezite sa to doteraz veľmi nepodarilo.