Cesnak pomáha znižovať krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu a má tiež antibakteriálne účinky. Podľa niektorých vedcov pôsobí aj ako protilátka pri malárii. Ale tak ako pri všetkom, aj pri cesnaku treba poznať mieru.
Nadmerné množstvo tejto zeleniny môže totiž spôsobiť zápal hrubého čreva, pretože zničí prirodzenú flóru v črevách. Veľké "dávky" cesnaku bránia vzniku krvných zrazenín a vplývajú na funkciu štítnej žľazy.
Podľa Jeya Henryho, profesora výživy na univerzite v Oxforde, kľúčom k rôznym alergiám na potraviny je množstvo prijímanej potravy: "Ľudia si môžu vypestovať alergiu na každé jedlo, ba dokonca aj na vodu," varuje.
Každá liečivá bylinka či korenie, môže mať aj opačné účinky, ako očakávame, tvrdí profesor, ktorý sa vo svojom výskume zameriava najmä na pozitívny vplyv byliniek a korenia. Varuje preto všetkých konzumentov, aby dodržiavali "zdravú" mieru, veď cesnak sa pre svoje antibakteriálne účinky používa už od roku 3000 pred našim letopočtom. Obsahuje totiž síru, aminokyseliny a minerály ako germánium, selén a zinok, plus vitamíny A, B a C.