BRATISLAVA. "Každý aspekt v urbanizovanom prostredí môže mať pozitívny aj negatívny vplyv na ľudské zdravie," pripomenula na dnešnej tlačovej besede Katarína Halzlová z Úradu verejného zdravotníctva. Ako podotkla, pri urbanizovaní prostredia je nutné zvážiť množstvo faktorov.
Napríklad obrovský vplyv na klímu v mestách má vegetácia, dôležité je však zvážiť aký druh stromu bude vysadený. Prieskumy ukázali, že v mestách je vhodnejšie vysádzať stromy s hladšími listami, lebo sa na nich zachytáva menej prachu. Stromy s drsnejšími listami ho zachytávajú príliš veľa, čo je veľmi nepríjemné pre alergikov a astmatikov.
Výraznú úlohu pri udržiavaní tepelnej klímy majú tiež vodné plochy, preto je potrebné vytvárať ich a osádzať čo najviac fontán. Ako Halzlová upozornila, dôležité je tiež to, aké materiály sa použijú na budovy a cesty. Kým optimálne sú také, ktoré vsakujú a sú priepustné, na Slovensku je väčšina povrchov z betónu a asfaltu. Práve pre podceňovanie týchto faktorov v mestách vznikajú horúce miesta, ktoré nie sú zdraviu prospešné.
Veľmi negatívny vplyv má tiež hluk a doprava. Pri projektovaní miest je nutné dbať aj na bezpečnosť ľudí. Prieskumy ukazujú, že každé dve minúty zomrie v krajinách Európskej únie človek na následky úrazov. Hlavnou príčinou sú dopravné nehody. Stále podceňovaná je estetika prostredia, pritom architektonicky pekne riešené objekty, upravené fasády domov či kvetinové záhony podľa Holzlovej pomáhajú pri udržiavaní zdravia ľudí odbúravaním stresu.
Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave pri príležitosti Svetového dňa zdravia 7. apríla od 8:00 do 15:00 organizuje vo svojich priestoroch na Trnavskej ceste Deň otvorených dverí na propagáciu zdravého životného štýlu a pracovníci poskytnú krátke zdravotné poradenstvo. Záujemcovia si môžu dať zmerať tlak krvi, vyšetriť cholesterol, zmerať tuk a podobne. Do Svetového dňa zdravia sa zapojí aj ďalších 36 úradov verejného zdravotníctva po celom Slovensku.