BRATISLAVA. "Reálny počet je niekoľkonásobne vyšší, ale máme dobre zavedené sledovanie a monitorovanie tohto ochorenia, počítame, že dosť veľký počet je zachytený, ale naozaj ten reálny počet je niekoľkonásobne vyšší," povedal pre TASR vedúci Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR Ján Mikas.
Odhaduje sa, že vo svete má HIV asi 33 miliónov ľudí. Slovensko patrí s výskytom ochorenia medzi najmenej postihnuté krajiny nielen vo svete, ale aj v Európe. Ako však poznamenal Mikas, dá sa očakávať, že počet novodiagnostikovaných prípadov HIV i počet AIDS sa bude postupne zvyšovať, podobne ako v okolitých krajinách. Aj preto kladie veľký dôraz na prevenciu a dostatok informácií, ktorých podľa neho nikdy nie je dosť.
Na Slovensku sa za 25 rokov potvrdilo 318 prípadov HIV, klinické príznaky AIDS sa vyvinuli u 55 pacientov. Zaznamenali sa tiež úmrtia 42 infikovaných. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva v správe o plnení národného programu prevencie HIV/AIDS, ochorenie sa najčastejšie zistilo u mužov. Tento problém sa týka najmä miest, pričom najviac prípadov je evidovaných v Bratislavskom kraji.
Ľudia sa v prípade potreby môžu nechať anonymne otestovať vo všetkých úradoch verejného zdravotníctva alebo Národnom referenčnom centre pre prevenciu HIV/AIDS.