SME

Pri ceste autom alebo lietadlom vám hrozí trombóza

Ak trávite dlhší čas v aute či lietadle bez možnosti hýbať dolnými končatinami, ohrozuje vás tzv. economy class syndrome. V dôsledku dlhého sedenia v úzkom priestore totiž dochádza k spomaleniu krvného toku a hrozí vám riziko vzniku trombózy. Preto je pri

V úzkom priestore auta môže v dôsledku nedostatku pohybu dochádza k znižovaniu prietoku krvi v žilách.V úzkom priestore auta môže v dôsledku nedostatku pohybu dochádza k znižovaniu prietoku krvi v žilách. (Zdroj: FLICKR.com)

dlhých cestách potrebné robiť prestávky a precvičiť si dolné končatiny.

Štatistiky uvádzajú, že ročne umrie počas letov okolo dvetisíc pasažierov, pričom najčastejšie je príčinou mozgový alebo srdcový infarkt a pľúcna embólia. Práve tieto ochorenia sú najzávažnejšími komplikáciami hlbokej žilovej trombózy dolných končatín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žilová trombóza sa najčastejšie vyskytuje na žilách predkolenia. V hlbokom venóznom systéme sa vytvorí zrazenina, ktorá upchá žilu, a tak následne zníži prietok krvi. Končatina začne opúchať a pociťujeme bolesť. Príčiny žilovej trombózy definoval v roku 1856 nemecký lekár, antropológ, biológ a patológ Rudolf Virchow v tzv. Virchowovej triáde. Jeho teória je dodnes platná a hovorí, že trombóza je dôsledkom spomalenia prietoku krvi, poškodenia cievnej steny alebo urýchlenia procesu zrážania krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Čo najčastejšie spôsobuje uvedené stavy? Prietok krvi môže spomaľovať napríklad dlhé státie alebo čupenie v podrepe, sedavé zamestnanie (aj preto sa pri sedavom zamestnaní zvlášť podčiarkuje dôležitosť pravidelnej fyzickej aktivity, pri práci je vhodné občas vstať a aspoň sa poprechádzať po miestnosti). Rizikovým faktorom je napríklad aj tesné oblečenie, úrazy a tlaky spôsobené znehybnením končatiny sadrou alebo dlahou a, samozrejme, k závažným rizikovým faktorom patria aj varixy.

Na vzniku trombózy sa môže podieľať aj zvýšená zrážanlivosť krvi, ktorú môže spôsobovať gravidita, infekcie, užívanie niektorých liekov, hormonálnej antikoncepcie, ale aj prítomnosť nádorov či vrodená dispozícia. Z tohto dôvodu je v prípade potreby vhodné užívať prípravky, ktoré sú schopné rozpúšťať krvné zrazeniny a redukovať viskozitu krvi a schopnosť jej zrážania.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je trombóza

Pri trombóze sa v žile vytvára krvná zrazenina - trombus, ktorá takmer vždy následne vyvolá aj zápal steny žily. Pri zápale sa trombus pomerne pevne uchytí k stene žily. Tá časť trombu, ktorá je uchytená o stenu žily, býva väčšinou veľmi malá. Zvyšná časť trombu je obvykle väčšia, môže sa uvoľniť a následne spôsobiť embóliu, čiže upchá cievu a znemožní prietok krvi v takejto cieve. Žilová trombóza môže v dôsledku zmeny prietoku krvi spôsobiť napríklad aj závažnú chronickú komplikáciu, ktorou je tzv. posttrombotický syndróm so svojím najťažším prejavom - vredom predkolenia.

Príčiny vzniku trombózy (Virchowova triáda)

  1. Poškodenie vnútornej výstelky cievy - endotelu, ktoré môže nastať v dôsledku mechanického porušenia, často podávaných intravenóznych injekcií, poškodenia ciev pri zlomeninách kostí, pôsobenia zápalových procesov na stene žily.

  2. Spomalenie krvného toku - vzniká napríklad u dlho ležiacich pacientov, pri dlhých cestách autom alebo lietadlom (spomínaný economy class syndrome), príčinou môže byť aj nadváha, gravidita, alkoholizmus a fajčenie.

  3. Zvýšená zrážanlivosť krvi - riziko stúpa po operáciách, pôrodoch, pri krvných a onkologických ochoreniach.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikové faktory žilovej trombózy u pacientov s internými ochoreniami:

  • akútny infarkt myokardu,

  • srdcová nedostatočnosť,

  • ischemická mozgová porážka,

  • infekčné, reumatické a nádorové ochorenia,

  • zápalové ochorenia čreva,

  • vek nad 75 rokov,

  • prekonanie žilovej trombózy v minulosti.

Prevencia a liečba trombózy

Liečba trombózy patrí do rúk odborníka. Nezriedka je súčasťou liečby antikoagulačná liečba, ktorá sa zameriava na to, aby sa zabránilo zväčšovaniu trombu. Tak sa znižuje aj riziko vzniku embólie. Trombolytická liečba zasa sleduje za cieľ zmenšovanie veľkosti trombu. Riziko vzniku trombózy znižuje aj nosenie vhodných kompresívnych pančúch - kompresia by mala byť silnejšia pri členkoch a smerom ku kolenám by sa mala zmenšovať.
V rámci prevencie je dôležité piť veľa tekutín, vynechať kávu a alkohol, eliminovať fajčenie, obmedziť kalorické a ťažké, mastné jedlá. K rizikovým faktorom patrí aj obezita. Najmä rizikoví pacienti by sa mali pripraviť na dlhšie lety a aspoň každé dve hodiny sa podľa možnosti poprechádzať, prípadne podporiť krvný obeh masážou nôh. V rámci prevencie sa napríklad pacientom po operáciách či ženám po pôrode odporúča čo najskôr vstať, u dlho ležiacich pacientov je dôležité polohovať a bandážovať končatiny a zabezpečiť cvičenie na posteli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu