New Hampshire 3. mája (TASR) - Americkí vedci z Dartmouth Medical School dokázali, že hlavná zložka aspirínu - kyselina acetylsalicylová, znižuje riziko vzniku rakoviny čreva o 40 percent, črevných polypov o 19 percent. Oznámil to farmaceutický koncern Bayer.
Výskumu sa zúčastnilo 1121 mužov a žien, ktorým črevné polypy operatívne odstránili. Črevné polypy sú spočiatku nezhubné nádory, neliečené sa však môžu zmeniť na zhubné.
Po operácii dostávala časť pacientov tri roky placebo a časť 325 alebo 81 miligramov aspirínu denne. Po skončení štúdie vedci zistili, že u 47 percent pacientov, ktorí užívali placebo, sa opäť vytvorili črevné polypy.
V skupine, ktorá dostávala malé dávky aspirínu, bolo takto postihnutých iba 38 percent pacientov. Riziko vzniku rakoviny čreva sa znížilo o 40 percent v porovnaní s 19 percentami u pacientov, ktorí dostávali dennú dávku 325 miligramov aspirínu.
Vedci sa domnievajú, že účinok aspirínu súvisí so schopnosťou zabraňovať tvorbe prostaglandínov. Práve v nádoroch je koncentrácia týchto látok podobných hormónom veľmi vysoká.
Rakovina čreva je medzi rakovinovými ochoreniami druhou najčastejšou príčinou smrti. Na celom svete pribudne každý rok asi 850.000 nových prípadov.
Hoci sú šance na uzdravenie v prípade včasného diagnostikovania dobré, len v USA zomrie na rakovinu čreva každý rok 48.000 ľudí. Rizikovými faktormi pre vznik ochorenia sú okrem iného nesprávna výživa, nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatok pohybu. Určitú úlohu zohrávajú aj génové defekty.