BRATISLAVA. Srdcové zlyhávanie je jediné kardiovaskulárne ochorenie, ktorého výskyt stále narastá a prognózy sa zhodujú v tom, že tento nárast bude pokračovať. Môže zato celkové starnutie populácie, aj pokroky v liečbe akútnych srdcových príhod a najmä infarktu myokardu. Srdcové zlyhávanie je tak v súčasnosti vo vyspelých krajinách medicínskym, spoločenským a ekonomickým problémom.
Čoraz viac pacientov s akútnym infarktom prežije iniciálnu akútnu fázu. Veľmi často však s nezvratne poškodeným srdcovým svalom. Postupne, najmä po prekonaní opakovaných akútnych príhod, sa u nich vyvíja srdcové zlyhávanie. Ďalším dôvodom je diabetes, ktorý je osobitným rizikovým faktorom tohto ochorenia, hlavne u žien. Výskyt diabetu stúpa, za 30 rokov sa na Slovensku zdvojnásobil.
Príznaky srdcového zlyhávania sú v chronickej fáza často nenápadné. Typická je dýchavica pri námahe a zvýšená únavnosť, čo sa často pripisuje veku a starnutiu. Kvalita života pacientov je výrazne znížená a väčšinou vyžadujú asistenciu rodiny alebo profesionálnej opatrovateľskej služby. Ochorenie sa často zhoršuje a vyústi do stavu akútnej dýchavice s dychovou tiesňou a nezriedka rozsiahlymi opuchmi.
Ochorenie má aj ekonomický rozmer. U ľudí nad 65 rokov je srdcové zlyhávanie najčastejšou príčinou hospitalizácie. Podľa niektorých štatistík prostriedky vynaložené na hospitalizáciu a liečbu pacientov so srdcovým zlyhávaním prevyšujú prostriedky na liečbu piatich najčastejších onkologických ochorení.
V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave sa dnes uskutoční seminár so zahraničnou účasťou s názvom Problematika srdcového zlyhávania. Jeho cieľom je upovedomiť širokú odbornú, ale najmä laickú verejnosť o tomto ochorení a podporiť aktivity smerujúce k modernizácii systému starostlivosti o pacientov so srdcovým zlyhávaním. Na Slovensku bude prvý Deň srdcového zlyhávania 7. mája 2010.
TASR o tom informovala Silvia Horváthová, manažér pre marketing a komunikáciu NÚSCH.