e pri výbere opatrní. „Mnohé z nich sú nesprávne a nepomôžu vám," hovorí odborníčka na detoxikáciu a zdravú výživu, profesorka Katarína Horáková. 1. Chronická zápcha2. Častá plynatosť a nadúvanie3. Nadmerná hmotnosť4. Častá únava5. Infekcia Candida albicans6. Zamorenie parazitmi7. Opakované bolesti hlavy8. Zlý dych9. Hemoroidy10. Precitlivenosť, podráždenosť hrubého čreva11. Časté prechladnutia12. Vyčnievajúce brucho Pozoruhodné je, že naše krvné farbivo, hemoglobín, má okrem ústredného prvku rovnakú štruktúru ako chlorofyl. Ústredným prvkom hemoglobínu je železo, kým chlorofylu je horčík. Rastliny vďaka chlorofylu žijú a dýchajú, ľuďom zlepšuje krvný obraz, urýchľuje hojenie rán a zabraňuje zápalom. Zlepšuje aj okysličovanie organizmu, čím zabraňuje vzniku infekčného prostredia. Chlorofyl je bezpečný dezinfekčný prostriedok pôsobiaci v ľudskom tele. V dostatočnom množstve dokáže nielen paralyzovať a odstrániť škodlivé baktérie, plesne a kvasinky, ale je nevyhnutný aj na tvorbu červených krviniek a riadnu funkciu srdca. Chlorofyl je jedna z najvýznamnejších zložiek potravy pri čistení čriev a ostatných vylučovacích systémov, pečene a krvi. Nachádza sa v každej zelenej zelenine, najmä v listovej. Problémom však je, že potravinová zeleň obsahuje iba pol percenta chlorofylu. Napriek tomu, že alfalfa patrí medzi rastliny s najvyšším obsahom chlorofylu, z ktorej sa chlorofyl komerčne extrahuje, obsahuje iba 4 až 5 kg na jednu tonu. Zelené riasy sú najväčším zdrojom chlorofylu v rastlinnej ríši a zo všetkých doteraz skúmaných zelených rias ho Chlorella pyrenoidosa obsahuje najviac, od 3 do 5 %. To je takmer 20-krát viac než alfalfa a skoro 10-krát viac ako modrozelená riasa Spirulina.
Prostredie v ktorom žijeme, poskytuje také množstvo nástrah a škodlivých vplyvov, že niektorým je ťažké uniknúť či nepodľahnúť. Skeptici, pochybovači a „neveriaci Tomášovia" majú na snahy o zdravý spôsob života nezriedka poruke rôzne protiargumenty. Ak niekto dajme tomu odporúča piť mlieko kvôli prísunu vápnika, budú namietať a poukazovať na intoleranciu laktózy. Ak poviete, že treba jesť veľa zeleniny a ovocia, budú tvrdiť, že sú plné dusičnanov a iných chemikálií. Ak poviete, že ryby sú zdravé, budú vravieť, že sú zdrojom škodlivín a ťažkých kovov... Pravda je však niekedy trochu zložitejšia, musíme akceptovať viacero rôznych hľadísk a rôznych vplyvov, ako aj individualitu každého z nás. Samozrejme, nie všetko dokážeme ovplyvniť, nie na všetko môžeme mať dosah, nie všetko sme schopní zmeniť a nie všetko môžeme vedieť. Ak sme však prístupní informáciám, môžeme sa naučiť, ako postupovať čo najoptimálnejšie v súlade s potrebami a požiadavkami svojho tela tak, aby sme dokázali urobiť maximum pre skvalitnenie svojho zdravia, ktoré je základným predpokladom plnohodnotného života.
Zrejme je medzi nami mizivé percento tých, čo sa stravujú optimálne a zdravo - svedčí o tom aj epidemický nárast obezity. Aj napriek subjektívnym názorom, postojom a orientáciám existujú však objektívne argumenty, ktorými sa dajú podporiť niektoré názory a smery v stravovaní. Asi by nám naozaj nemalo byť jedno, čo kladieme do úst. Mnohé potraviny alebo aj ich kombinácie sú nezriedka, okrem iného, aj zdrojom rôznych škodlivín, a tak je naše telo následne vystavené pôsobeniu rozličných toxínov, čo ku skvalitneniu zdravia určite neprispieva.
Očistite svoj organizmus
Často si ani neuvedomujeme, že tak, ako treba dbať o očistu nášho tela zvonka, nemali by sme zabúdať ani na vnútornú hygienu - ženy určite vedia, že krásna pokožka, krásne vlasy či nechty nezávisia len od správne zvolených kozmetických prípravkov, ale predovšetkým od toho, čo sa odohráva v našich útrobách. Nahromadené toxické látky v našom organizme môžu byť totiž žriedlom mnohých zdravotných problémov, čo sa odrazí aj na našom zovňajšku. Preto je dôležité dbať aj na pravidelnú vnútornú hygienu a venovať dostatočnú pozornosť detoxikácii organizmu. Treba však opatrne vyberať medzi množstvom odporúčaných očistných kúr, mnohé vám môžu skôr uškodiť ako osožiť, v lepšom prípade vám k skutočnej detoxikácii organizmu nedopomôžu.
Odborníčka na zdravú výživu a aj vnútornú očistu organizmu, autorka viacerých populárno-odborných publikácií venovaných zdravej životospráve, prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSC., vo svojej úspešnej knižke Detoxikácia organizmu - zmena života k lepšiemu, z ktorej ukážku vám ponúkame, prináša mnoho užitočných rád, vysvetlení, návodov, ale napríklad aj receptov na očistné kúry či prehľad vhodných potravín, ktoré pomáhajú očisťovať telo od toxických nánosov.
Pravidelne každý deň dbáme o tie časti tela, na ktoré si vidíme a ich čistota je nutná pre komunikáciu s ostatnými ľuďmi. Prečo však zanedbávame vnútornú hygienu tela? Snáď preto, lebo dovnútra si nevidíme a predpokladáme, že je tam všetko v poriadku? Pritom opak je pravdou. Navyše mnohí žijeme v ilúzii, že sme zdraví a svojím chronickým zdravotným problémom nevenujeme dostatočnú pozornosť, skôr ich považujeme za normálne. Znepríjemňujú a strpčujú nám život, pritom, ak sa spamätáme včas, môžeme sa od nich „oslobodiť". Stačí len zbaviť sa rokmi nazhromaždeného odpadu. Najvhodnejšími obdobiami na očistnú kúru sú jeseň, ktorá prekypuje množstvom ovocia a zeleniny, a jar, keď treba telu uľahčiť po „zimných hriechoch" a zregenerovať ho. Zásadným omylom mnohých ľudí je však názor, že organizmus je možné detoxikovať počas krátkej doby (napríklad za jeden mesiac). Mnohoročná skúsenosť s detoxikačnou medicínou je úplne iná - najtrvalejšie sú niekoľkomesačné až niekoľkoročné očisty. Ak sa detoxikácia robí správne, vedie až k premene mysle a psychiky človeka. Naše vnútornosti bývajú pre zlú životosprávu a nesprávne stravovanie preťažené, črevá zleniveli, často sme ospanliví. Neraz sa rýchlo unavíme, ozývajú sa bolesti hlavy, kĺbov a svalov. To všetko sú sprievodné javy tzv. spätnej intoxikácie. Následok toho, že z hustého obsahu čriev, ktorý sa zväčša tvorí zo stravy chudobnej na vlákninu, sa včas nedostali von splodiny rozkladu a potom vnikli do krvného obehu. Na otázku, ako túto situáciu riešiť je jediná odpoveď: Očistou čriev a detoxikáciou organizmu, ktorými zbavíme telo všetkých škodlivých látok. Pod pojmom detoxikácia si rôzne skupiny odborníkov predstavujú niečo iné. Pre niekoho je tou najlepšou metódou pôst, pre iného redukcia toxického preťaženia pomocou tzv. detoxikačného programu.
Očista hrubého čreva a jeho detoxikácia by mali byť prvými krokmi akéhokoľvek „veľkého upratovania". Dokázalo sa, že je to užitočné pre všetkých, ktorí trpia na jeden alebo viac z nasledujúcich stavov organizmu.
Ako sa zbaviť odpadu
Črevo nemožno vymeniť ako trebárs zanesené vodné potrubie. Preto je potrebné včas sa oň starať a vykonávať jeho pravidelnú údržbu. Ľudský organizmus, ak mu vytvoríme vhodné podmienky, sa dokáže prekvapivo účinne regenerovať sám. Už stáročia existujú prirodzené metódy, ktoré dokážu ťažkosti nielen odstraňovať, ale im aj predchádzať. Preto mnohí podstupujú na jar a jeseň prirodzené očistné postupy. Pokročilejší podrobujú svoje telo aj krátkej hladovke o vode, alebo pijú čerstvé zeleninové šťavy.
Prirodzené cesty detoxikácie organizmu
Telo je od prírody pripravené vysporiadať sa s hrozbami, ktoré sú súčasťou nášho každodenného života: s baktériami, vírusmi či s nadmernou fyzickou záťažou. Močom, stolicou, potením i dychom sa náš organizmus denne zbavuje obrovského množstva odpadu. Preto je veľmi dôležité povzbudzovať naše prirodzené detoxikačné mechanizmy k optimálnej funkcii medzi ktoré patrí: pečeň, pľúca, koža, ľadviny, črevá a lymfatický systém.
Detoxikácia organizmu je nikdy sa nekončiaci proces, cesta za ideálom. Je možné robievať ju prakticky v každom veku. Veľmi účinné a výhodné je robiť preventívne očisty na jar a na jeseň. Avšak, aby boli očistné metódy zdraviu prospešné a nie poškodzujúce, je nutné zohľadňovať zdravotný stav organizmu, presné dávkovanie, čas a spôsob. Pri detoxikácii nezabudnime na logickú postupnosť:
zabezpečme organizmu dostatočný prísun potravín s vysokým obsahom vlákniny.
dodržme optimálny pitný režim.
doplňme stravu o špecializované vlákninové a bakteriálne potravinové doplnky na očistu a správnu funkciu tenkého a hrubého čreva - aby sa takpovediac uvoľnil „odpadový kanál"...
Postenie sa pre zdravie, štíhlosť a krásu
V dnešnej dobe využívame „hladovky" nielen ako krajný prostriedok na zníženie hmotnosti, ale „hladujeme", teda postíme sa, aj pre zdravie, štíhlosť a krásu. Hladovky a očistné kúry ako metódy chudnutia a liečenia sú stále populárnejšie aj u nás. Aby sa však splnilo to, čo od nich očakávame, musíme predtým, kým sa rozhodneme pre takúto kúru, dodržať isté podmienky.
Hlad je jedným z najstarších javov v živote človeka a jeho využitie ako metódy liečenia je staré ako ľudstvo samo. Hladovanie býva celkom prirodzenou reakciou akútne chorého organizmu. Ak človek napríklad dostane jarnú chrípku s vysokou horúčkou, jeho chuť do jedla sa zníži alebo úplne stráca, pretože energia potrebná na trávenie opúšťa žalúdok a rozlieva sa po celom tele vo forme zvýšenej teploty. Ako už dnes dobre vieme, zvýšenú teplotu vítame ako znak toho, že imunitný systém pracuje na plné obrátky, aby zlikvidoval nákazy. Hladovka v takýchto prípadoch je najlepšou a niekedy aj jedinou metódou liečby. V podstate ide o to, aby sme zbytočne nezaťažovali žalúdok. Jedlo, ktoré telu nútime počas horúčky, sa dôkladne nestrávi, pretože proces trávenia je spomalený a oslabený organizmus sa zbytočne zaťažuje.
Hladovku môžeme považovať za vynikajúci, jednoduchý a rýchly spôsob, ako odstrániť toxické látky, hlavne z tráviaceho ústrojenstva. Pôstom omladený žalúdok lepšie trávi a spotreba jedla sa zníži až o polovicu - je to dôsledok stiahnutia žalúdka. Hlad vlastne vráti tomuto vakovitému svalu pružnosť, pôvodnú veľkosť a polohu.
Rešpektujme svoju telesnú konštrukciu
Hladovka prospieva rôznym telesným typom rôzne. Existujú typy, u ktorých môže byť hladovka katastrofou. Preto skôr, ako sa pre ňu ako metódu očisty a liečby rozhodneme, mali by sme sa presvedčiť, aké je naše telesné i duševné uspôsobenie, a zhodnotiť aj prítomnosť svojich akútnych alebo chronických chorôb. Prečo?
Pitný režim je základom všetkých detoxikačných kúr. Nenahraditeľná je obyčajná voda, odplavuje splodiny bunkového metabolizmu.
Počas hladovky totiž telo neprijíma žiadnu fyzickú potravu (iba vodu) a tak tráviace šťavy vlastne nemajú čo metabolizovať. Pritom však telo stále vydáva energiu na pohyb, prácu, reč a pod. Tento výdaj energie sa teda musí niečím pokryť. Preto tráviace šťavy začnú vyhľadávať látky na metabolizovanie. V prvých dňoch rozložia toxíny, ktoré sa nachádzajú v tráviacom ústrojenstve, čo samo o sebe znamená veľký prínos pre ozdravenie organizmu. Po metabolizovaní odpadu musí telo siahnuť na vlastné zásoby a začína tak metabolizovať vlastné súčasti. Telo však má prirodzenú inteligenciu a tak sa snaží chrániť dôležité orgány. Ponúka najprv tkanivá, bez ktorých sa môže zaobísť, v prvom rade telesný tuk. Po tuku prichádza na rad svalové tkanivo, telo sa ho však nechce vzdať, pretože ho potrebuje na prácu a prežitie. Hladovka by teda nemala pokračovať za túto hranicu, ak nechceme telo zbytočne stresovať. Tu si musíme uvedomiť, že u ľudí rôznych telesných konštitúcií je hranica rôzna. Tí, ktorí majú veľké zásoby tukového tkaniva, sa môžu bez problémov postiť najdlhšie zo všetkých telesných typov. Kto nemá nadbytok tukového tkaniva, ten by sa nemal postiť dlhšie ako tri dni, i keď je to s cieľom očisty, a pri akútnych chorobách, ako je napr. chrípka, alebo pri chorobách s horúčkou.
Zmiernená forma pôstu - očistné kúry
V mnohých prípadoch je hladovka priam „zázračnou" kúrou. Najrýchlejší, ale súčasne najviac drastický spôsob odstraňovania toxicity z tela. Preto sa mnohí prikláňajú k šetrnejším spôsobom liečby. Ájurvéda napríklad radšej používa byliny alebo korenie (čierne korenie, karí, zázvor), ktoré podporujú látkovú premenu natoľko, že toxíny metabolizujú aj v hlbších tkanivách pri normálnej strave alebo pri monodiéte. V priebehu pôstu je dôležité prijímať dostatok čistej, nechlórovanej vody. Pozor, nesmie byť studená! Studená voda na rozdiel od teplej podporuje toxicitu, kým teplá má detoxikačné účinky. Preto pime výlučne teplú vodovodnú vodu.
Pre citlivejších ľudí je zmiernená forma pôstu namiesto hladovky často prijateľnejšia alternatíva telesnej očisty, pretože pri vhodne zvolenej diéte sa telo očisťuje rovnako a nie je vystavené stresu z hladovania. Očistné kúry môžu byť založené na monodiéte. Pozostáva z prijímania jedného druhu ovocia, ovocných alebo zeleninových štiav, ryže alebo iného obilia a podobne. Ovocná očistná kúra môže priniesť vynikajúce výsledky, osvieženie, omladenie. Samozrejme, iba za predpokladu, že si zvolíme taký druh ovocia, ktorý je vhodný pre náš telesný typ. Napríklad:
jablko, kokos, hrozno, melón, hruška sú najvhodnejším ovocím pre osoby, ktoré majú rýchly metabolizmus
hroznová šťava, hruška, broskyňa, banán a figy sa hodia pre tých, ktorí majú premenlivú chuť - jeden deň majú obrovskú chuť do jedla, že by „zjedli slona", inokedy nemajú chuť čosi zjesť
hruška a jablko sú vhodné pre osoby, ktoré majú pomalý metabolizmus
mimoriadnu pozornosť musia výberu ovocia venovať tí, ktorí sú alergickí, alebo zle znášajú niektoré druhy potravín
Rovnako musíme byť opatrní na množstvo ovocia a nemali by sme sa dať nachytať na módne trendy, ktoré veľa sľubujú, ale väčšinou nezohľadňujú individualitu človeka. Všetci vieme napríklad o liečivej sile citróna. V malých dávkach je citrón vynikajúce detoxikačné ovocie (jeden citrón denne, pozri ďalej), avšak vo väčších dávkach urýchľuje v tele trávenie. Preto je pre ľudí so zvýšeným metabolizmom veľa citrónu prilievaním benzínu do ohňa.
Jarné bylinkové kúry
Príchodom jari sa niektorí cítime zrazu unavení a nie sme schopní vykonať toľko práce ako zvyčajne. U niekoho sa to môže prejaviť pocitom skleslosti a depresie.
Využime silu jarných byliniek - cesnaku medvedieho a pŕhľavy dvojdomej na prekonanie prelomu zimy a jari. V tomto období sa v nich skrýva najväčšie množstvo látok, ktoré môžu pre naše zdravie urobiť nesmierne veľa. Telo ich prijíma ako prirodzenú potravu. Dlhá zima, nedostatok svetla, pohybu i kvalitnej výživy vplývajú na kondíciu každého človeka. Ale i ten, kto sa cíti plný síl, by mal pomôcť svojmu telu nabrať po zime novú energiu. Prečo sa niekto na jarnú únavu sťažuje už od februára, iný prekoná zimu bez úhony? Existuje celý rad dôvodov na vyčerpanosť. Okrem sezónnych ľudských biorytmov to môže byť tým, že mnohí v zime v bežnej strave prijímajú nedostatok vitamínov a minerálov, alebo sú oslabení vírusovými epidémiami a imunitnou obranou proti nim. Aby sa mohli jednotlivé telové bunky dostatočne zásobovať energiou a kyslíkom, na to slúžia v krvi prenášače kyslíka - červené krvinky. Ich najdôležitejším stavebným materiálom je železo. Ak cítime neustálu únavu a napriek výdatnému spánku sme ráno malátni a unavení, je pravdepodobné, že trpíme nedostatkom železa. Niekedy sa však nedajú príčiny únavy a skleslosti určiť tak jednoznačne, ale rady ako ju prekonávať, platia pre všetkých. Pŕhľava dvojdomá a cesnak medvedí nám dodajú potrebné chýbajúce živiny a súčasne sú vhodné na jarné prečistenie organizmu.
Chlorofyl - najúčinnejší čistič prírody
Chcete sa vyhnúť častým chybám v životospráve, ozdraviť svoj organizmus tým, že ho zbavíte nahromadených toxínov a škodlivých usadenín, parazitov, ale aj nadbytočných kilogramov? Odborné a užitočné informácie, recepty a očistné kúry v jednotlivých ročných obdobiach, ako aj prehľad vhodných potravín a liečivých bylín nájdete v knihe Detoxikácia organizmu - zmena života k lepšiemu, ktorej autorkou je prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. V súčasnosti prednáša na STU v Bratislave v rámci Univerzity tretieho veku v dvoch študijných odboroch: Potraviny a zdravie človeka a Starostlivosť o telesné a duševné zdravie, ktorého je súčasne odbornou garantkou.