Bangkok 6. mája (TASR) - Podľa vzoru Kanady a Brazílie budú aj fajčiari v Thajsku pri otváraní škatuľky konfrontovaní s farebnými obrázkami zobrazujúcimi možné poškodenie orgánov následkom fajčenia.
Ako dnes informovali miestne médiá, v krátkom čase začne platiť zákon, podľa ktorého musia byť alarmujúce ilustrácie na každom balení cigariet.
Ďalším úderom pre vyznávačov modrého dymu je nariadenie ministerstva zdravotníctva, ktoré s platnosťou od septembra zakázalo fajčenie vo všetkých reštauráciách s klimatizáciou. Minister zdravotníctva rozhodnutie zdôvodnil tým, že doterajšie opatrenie o rozdelení reštaurácií na fajčiarsku a nefajčiarsku časť nebolo účinné a preto bude zákaz totálny.
Výrobcovia cigariet, na čele s firmou Philip Morris, v súvislosti s požadovanými varovaniami na škatuľkách pohrozili žalobou proti thajskej vláde. Podľa nich táto forma varovania zasahuje do ich práva na komunikáciu so zákazníkmi.
Nové varovania budú zobrazovať fajčením spôsobené poškodenia vnútorných orgánov, napríklad srdca a pľúc. Okrem toho budú na cigaretových škatuľkách povinné písomné varovania o tom, že fajčenie môže spôsobiť rakovinu pľúc, zlyhanie srdca, chronické pľúcne choroby, mŕtvicu, erektívnu dysfunkciu, predčasné starnutie, rakovinu ústnej dutiny a farebný povlak na zuboch.
V Kanade, kde varovanie formou obrázkov zaviedli ako prví, sa táto metóda odrádzania od fajčenia ukázala byť účinnou. Z hrozieb žalôb zo strany tabakových koncernov si protifajčiarski aktivisti v Thajsku nerobia ťažkú hlavu.
"Len do toho! Zažalujte nás, ak si myslíte, že môžete zvíťaziť. Nerobte len hrozby," cituje denník Nation Hataia Chinatanondha, prezidenta thajského Inštitútu pre podporu zdravia.