Hamburg 7. mája (TASR) - Veľa ľudí sa domnieva, že nové lieky musia byť aj lepšie. S týmto rozšíreným názorom nesúhlasí Peter Schönhöfer, profesor klinickej farmakológie a spoluvydávateľ kritického občasníka Lekárske telegramy.
Nové lieky sú v zásade nebezpečnejšie ako osvedčené medikamenty, tvrdí nemecký farmakológ v rozhovore pre najnovšie vydanie časopisu Der Spiegel. Účinná látka v novom prípravku sa pred svojím definitívnym zavedením na trh testuje najčastejšie na vzorke 300 až 1500 pacientov. Odhaliť všetky nebezpečné účinky nového lieku je preto nemožné už zo štatistických dôvodov.
Vo väčšine krajín, kam patrí aj Nemecko, sa účinok nových liekov po ich zavedení na trh už ďalej nesleduje. Zrejme aj kvôli tomu sú údaje získané z poisťovní alarmujúce. Len nemocnice v Nemecku prijmú ročne 210.000 pacientov s dočasne alebo trvalo poškodeným zdravím v dôsledku užívania liekov - 16.000 z nich umiera.
Príslušné dozorné úrady sa však dozvedia len o 4000 až 5000 takýchto prípadoch. Je to primálo na to, aby bolo možné sústavne sledovať účinky nových liekov, tvrdí profesor Schönhöfer.
Súčasne upozorňuje na to, že 50 až 70 nových látok, ktoré sa každý rok dostávajú na farmaceutický trh, patrí k tzv. pseudoinováciám, vylepšeným variantom už známych látok, ktoré nie sú lepšie, môžu však mať nebezpečnejšie účinky a koncerny ich vyvíjajú z ekonomických dôvodov.
V závere rozhovoru pre Der Spiegel profesor Schönhöfer konštatuje, že lekári sú voči bombastickým reklamám farmaceutických koncernov maximálne nekritickí a vyslovuje sa za dôslednú reformu štúdia medicíny, počas ktorého by mali medici získať dôsledné vedomosti z farmakológie a vypestovať si profesionálny nadhľad nad ponukami výrobcov liekov.