"Srdcové zlyhávanie sa v bežnej populácii EÚ a Spojených štátov vyskytuje u dvoch percent pacientov. V prípade ľudí nad 65 rokov je najčastejšou príčinou hospitalizácie, čo potvrdzujú aj skúsenosti slovenských interných oddelení," priblížila prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti Eva Goncalvesová. Upozornila, že hospitalizačná úmrtnosť dosahuje desať percent, čo je viac ako v prípade akútneho infarktu.
Ako ďalej objasnila, medzi rizikové faktory vzniku srdcového zlyhávania patrí vysoký cholesterol a hypertenzia, ktoré po dlhom pôsobení vedú k ateroskleróze, následnému upchávaniu ciev až k infarktu. Ten srdce poškodí a v prípade viacerých infarktov dochádza k jeho nezvratnému poškodeniu. Upozornila, že pokiaľ sa problém srdcového zlyhávania nerieši, môže sa skončiť smrťou. Podľa predsedu Správnej rady Slovenskej nadácie srdca Jána Murína srdcové zlyhávanie sa týka oboch pohlaví. Zvyšujúci sa počet pacientov vníma ako dôsledok epidémie obezity, hypertenzie a diabetu.
Srdcové zlyhávanie je jediné kardiovaskulárne ochorenie, ktorého výskyt stále narastá. Môže za to celkové starnutie populácie aj pokroky v liečbe akútnych srdcových príhod a najmä infarktu myokardu. Srdcové zlyhávanie je tak v súčasnosti vo vyspelých krajinách medicínskym, spoločenským a ekonomickým problémom.
Čoraz viac pacientov s akútnym infarktom prežije iniciálnu akútnu fázu. Veľmi často však s nezvratne poškodeným srdcovým svalom. Postupne, najmä po prekonaní opakovaných akútnych príhod, sa u nich vyvíja srdcové zlyhávanie. Ďalším dôvodom je diabetes, ktorý je osobitným rizikovým faktorom tohto ochorenia, hlavne u žien. Výskyt diabetu stúpa, za 30 rokov sa na Slovensku zdvojnásobil.
Príznaky srdcového zlyhávania sú v chronickej fáze často nenápadné. Typická je dýchavica pri námahe a zvýšená únavnosť, čo sa často pripisuje veku a starnutiu. Kvalita života pacientov je výrazne znížená a väčšinou vyžadujú asistenciu rodiny alebo profesionálnej opatrovateľskej služby. Ochorenie sa často zhoršuje a vyústi do stavu akútnej dýchavice s dychovou tiesňou a nezriedka rozsiahlymi opuchmi.
Ochorenie má aj ekonomický rozmer. U ľudí nad 65 rokov je srdcové zlyhávanie najčastejšou príčinou hospitalizácie. Podľa niektorých štatistík prostriedky vynaložené na hospitalizáciu a liečbu pacientov so srdcovým zlyhávaním prevyšujú prostriedky na liečbu piatich najčastejších onkologických ochorení.