SME

Kliešťov pribúda. Môžu privodiť aj smrť

Najrozšírenejší a najnebezpečnejší kliešť obyčajný sa už vyskytuje aj na severe a v horách.

Entomológ mapuje výskyt kliešťov v nitrianskom parku. Prechádza flanelovou látkou po tráve, kliešte, ktoré  sa na látku prichytia, potom pozbiera a spočíta.Entomológ mapuje výskyt kliešťov v nitrianskom parku. Prechádza flanelovou látkou po tráve, kliešte, ktoré sa na látku prichytia, potom pozbiera a spočíta. (Zdroj: SME – JANKA SCHLARMANNOVÁ)

Proti kliešťovej encefalitíde, neexistuje liek. Pomáha iba ostražitosť a očkovanie.

BRATISLAVA. Sú takmer neviditeľné, ale môžu svojmu hostiteľovi spôsobiť smrť. Kliešte na Slovensku z roka na rok rozširujú územie svojho výskytu. Ich doménou už nie sú len listnaté a zmiešané lesy v rovinatých oblastiach, ale prenikajú aj do hôr. Na svedomí to má podľa odborníkov globálne otepľovanie. V tejto sezóne kliešťom praje aj aktuálne teplé a vlhké počasie.

Proti kliešťovej encefalitíde, ktorú tieto parazity prenášajú, neexistuje liek, iba ostražitosť a prevencia. Ročne na Slovensku ochorie niekoľko desiatok ľudí, niektoré prípady sa môžu končiť smrťou.

Na sever a do hôr

Ako vytiahnuť kliešťa
  • Pinzetou uchopíme kliešťa čo najbližšie pri pokožke.
  • Jednou až dvomi otáčkami, nezáleží v akom smere, ho pomaly vytiahneme kolmo proti koži.
  • Miesto po prisatí vydezinfikujeme.
  • Po týždni začervenanie zmizne. Ak nie, vyhľadáme lekára.
Kam sa najviac prisávajú
Muži
  • stehná
  • chrbát
  • ramená
  • slabiny a pohlavné orgány
Ženy
  • stehná
  • chrbát
  • ramená
  • hrudník
Zdroj: Parazitologický ústav

„Zvyšuje sa počet kliešťov tam, kde doteraz neboli,“ hovorí Branislav Peťko, riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Typickým príkladom podľa neho je Orava, kde bol zhruba pred 30 rokmi výskyt kliešťa ojedinelý. Podobne sú na tom Liptov či Spiš.

Presunu u nás najrozšírenejšieho kliešťa obyčajného z juhu na sever a do vyšších polôh žičí teplejšie a vlhkejšie podnebie aj v týchto nadmorských výškach. Práve tento typ kliešťa podľa zoológa Mirka Slováka najčastejšie napáda človeka.

Napriek presunu do vyšších polôh sa kliešťom podľa Ivana Bakoša, odborníka na očkovanie proti kliešťovým zápalom, stále najviac darí „na západnom Slovensku, v okolí Nitry, Topoľčian, Rožňavy, Levíc, Nových Zámkov, Štúrova, Košíc a na Považí“.

Peťko dodáva, že výskyt kliešťov sa viaže na ich konkrétny druh – na Slovensku sa vyskytujú tri, v konkrétnom prostredí. Napríklad pijak lužný sa vyskytuje v lužných lesoch v okolí Moravy, Dunaja, Ipľa a na Východoslovenskej nížine.

Naopak pijak stepný vyhľadáva suchšie oblasti Krupinskej planiny či Slovenského krasu. Tento druh podľa Slováka najčastejšie útočí na zvieratá, na ľudí výnimočne.

Riziková zóna: do metra

Z lesov sa kliešte stále častejšie dostávajú aj do miest. Darí sa im vo vysokej tráve neudržiavaných parkov či v záhradkárskych oblastiach v blízkosti lesov.

Hlavná sezóna najrozšírenejšieho kliešťa obyčajného trvá od polovice apríla do polovice augusta. Bakoš poznamenáva, že ochorenia, ktoré kliešte spôsobujú, sa vyskytujú od februára do novembra. Peťko dodáva, že v poslednom období zaznamenali jeho výskyt aj počas miernych zím.

Všeobecne rozšírenú predstavu, že kliešte číhajú všade v prírode, odborníci vyvracajú: „Kliešte neskáču zo stromov,“ uvádza na pravú mieru laickú fámu šéf parazitologického ústavu. Vysvetľuje, že sa vyskytujú v prízemných častiach lesov a lúk do výšky jedného metra. „Drží sa na obrátených stranách stebiel tráv a listov krovín,“ spresňuje Bakoš.

Zoológ Slovák poznamenáva, že kliešte vyhľadávajú aj miesta so zvýšeným výskytom oxidu uhličitého. Ide najmä o lesné cestičky, ale aj o asfaltové cesty, po ktorých jazdia autá.

Kliešte si vyberajú

Parazit sa prichytáva na nechránenej koži alebo na odeve. Vďaka blanitým prísavkám môže po tele hostiteľa nepozorovane chodiť až niekoľko hodín, kým si nájde vhodné miesto na prisatie.

Takýmito miestami sú zvyčajne stehná, slabiny, podpazušie alebo intímne miesta. Najskôr kliešť nožničkovými klepietkami prereže kožu. Potom do nej vnorí dlhý chobôtik. Miesto vpichu znecitliví slinami, ktoré pôsobia ako anestetikum.

Miesto, na ktoré sa prisal kliešť, po 24 hodinách začervenie, opuchne a mierne svrbí. Kliešte prenášajú na človeka najmä kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Prvá môže spôsobiť trvalé ochrnutie až smrť. Najlepšou ochranou proti nej je očkovanie, ktoré však zdravotné poisťovne nepreplácajú. Borelióza sa lieči antibiotikami.

klieste-web.jpg

Ochorenia, ktoré hrozia z kliešťa

Kliešťová encefalitída

V prvej fáze vypukne horúčka, bolesti hlavy a svalov. Po nich prichádza niekoľkodňové zlepšenie. Potom sa vracajú prvotné príznaky, ku ktorým sa pridružuje svetloplachosť, stuhnutosť šije, neschopnosť sústrediť sa, nespavosť, spomalená reč, poruchy pamäti, ochrnutia končatín a smrť. Účinný liek neexistuje. Najúčinnejšie je očkovanie. Ochorenie možno dostať aj z neprevareného mlieka.

Lymská borelióza

Na začiatku sčervenie koža, pridá sa horúčka, bolesti svalov. Neskôr choroba postihuje srdce, nervový systém, oči, pečeň a kĺby. Ochorenie sa lieči antibiotikami. Očkovanie proti ochoreniu neexistuje.

Zdroj: Ivan Bakoš a ÚVZ SR
Nákazu možno predbehnúť

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde zdravotné poisťovne nepreplácajú.

BRATISLAVA. Ostražitosť a očkovanie – to sú dve kľúčové slová v ochrane človeka pred kliešťami. Do prírody treba preto nosiť vhodné oblečenie a po návrate z výletov sa detailne kontrolovať.

Proti zápalom, ktoré prenášajú sa dá očkovať. Vakcináciu však zdravotné poisťovne nepreplácajú. „Obyvateľom v rizikových oblastiach s vysokým výskytom kliešťov sa odporúča nosiť ošatenie pokrývajúce čo najväčšiu časť tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky a pevnú obuv,“ radí epidemiologička Viera Jančulová z Úradu verejného zdravotníctva. Táto zásada platí hlavne pre tých, ktorí sa v týchto oblastiach pohybujú na okraji lesa, vo vysokej tráve a v krovinách. Zoológ Mirko Slovák radí nosiť svetlé oblečenie, na ktorom je kliešte jasne vidieť.

Na nekryté časti tela odporúča Jančulová použiť špeciálne repelenty odpudzujúce kliešte. Napriek týmto opatreniam je dobré po návrate z prechádzky dôsledne skontrolovať celé telo. Kto nechce výlety do prírody absolvovať v „skafandri“, pre toho je jediným a racionálnym spôsobom ochrany proti kliešťom očkovanie, tvrdí Ivan Bakoš, odborník na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

Vysvetľuje, že očkovať by sa mal dať záujemca už v zimných mesiacoch, aby na jar, keď sa začína sezóna kliešťov, mal už vybudované protilátky. Kto sa však dá zaočkovať v lete, stihne si ešte vytvoriť imunitu na jesennú sezónu kliešťov.

Na získanie imunity sú podľa Jančulovej potrebné najmenej dve dávky očkovacej látky z troch. Protilátky sa podľa nej vytvárajú do 14 dní po vakcinácii. Po treťom očkovaní, ktoré sa po prvom vykoná do roka, je imunita zaručená na tri roky.

Cena jednej očkovacej látky sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 20 eur.
Ján Krempaský
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu