aj koža záhradkárov, ktorí nepoužívajú ochranné krémy. „Všetky dopadli negatívne, neodhalili sme ani jeden melanóm. Preventívne vyšetrenia však ukázali iné očné problémy. Odhalili sme tri sivé zákaly a viacero zmien na sietnici, ktoré si vyžadujú operáciu," povedal oftalmológ Radovan Piovarči z Medissima.
BRATISLAVA. Najzhubnejším kožným nádorom sú melanómy. Za posledných tridsať rokov sa ich výskyt strojnásobil. Na Slovensku ročne pribudne 400 až 500 pacientov s melanómom. Pribúda najmä malígnych (zhubných) melanómov, podľa štatistiky Národného onkologického ústavu v Bratislave v rokoch 2007 až 2009 počet novozistených stúpol na 864 prípadov. Priemerný vek pacientov sa pohyboval medzi štyridsiatym až päťdesiatym rokom.
Nádory sa objavili aj v ústach, na nose, na očiach či na genitáliách. U žien sa najčastejšie vyskytujú na rukách a nohách, u mužov na trupe.
Slnenie vyrába znamienka
Melanómy spôsobujú z nádorov kože najviac úmrtí, hovorí prednostka Kliniky dermatovenerológie a oddelenia dermatovenerológie košickej Fakultnej nemocnice L. Pasteura Jagienka Jautová. „Tvoria asi tri percentá všetkých nádorov, objavujú sa u mladých ľudí, ale aj u detí a starších ľudí. Väčšina z nich je svetlovlasých so svetlou pokožkou."
Kedy vyhľadať odbornú pomoc
Ak materské znamienko začne meniť tvar, farbu alebo veľkosť.
Ak začne svrbieť, je nerovnomerne sfarbené alebo má nerovnomerné okraje.
Ak je asymetrické, zdravé znamienka majú byť okrúhle.
Ak začne mokvať alebo krvácať.
„Pod zvyšujúci sa počet zhubných nádorov kože sa pravdepodobne podpisuje prílišné slnenie," hovorí Jautová. Jej bratislavská kolegyňa, dermatovenerologička Michaela Dubčeková dodáva, že ľudia sa opaľujú viac ako kedysi, za teplom cestujú aj niekoľkokrát do roka, bežná je exotika, používajú soláriá.
„Ľudia sa niekedy pýtajú, prečo majú tak veľa znamienok, keď iní majú kožu takmer čistú," hovorí Dubčeková. „Počet znamienok je daný jednak geneticky, najviac sa nám ich vytvorí do tretieho roku života, to sú takzvané vrodené znamienka. Potom k nim môžu pribúdať rôzne solárne a iné druhy znamienok vyprodukované slnečným žiarením a rôzne hyperpigmentačné pehy. Ich vzniku napomáhajú výdatne dávky slnečného žiarenia."
Na vyšetrenia prichádzajú aj ľudia po päťdesiatke, ktorí pri opaľovaní ešte nikdy nepoužili ochranný krém. Najčastejšie ide o záhradkárov, ktorí si kožu niekoľkonásobne vážne spálili.
Bez ochranných faktorov do pokožky prenikne celé spektrum nebezpečných rakovinotvorných ultrafialových lúčov. „Tí, čo majú po tele veľa znamienok, by mali prehliadku absolvovať každý rok, vo všeobecnosti je u nich vyššia pravdepodobnosť vzniku melanómu," upozorňuje Dubčeková.
Pozor na retiazky aj opasky
Kto má znamienko v oblasti opasku, pri gumičke ponožiek, na pleci, kde často nosí ruksak, ženy pod kosticou podprsenky, mal by si ho dať čím skôr skontrolovať lekárom. Najrizikovejšími oblasťami sú však dlane a chodidlá.
„Akékoľvek mechanické dráždenie je jednou z príčin, prečo dochádza alebo môže dôjsť k tomu, že sa znamienko zvrhne. Preto odporúčame v týchto miestach znamienka odstraňovať," zdôrazňuje Dubčeková.
Neexistuje síce úzus, že znamienka by sa mali odstraňovať len v istom ročnom období, no podľa oslovených lekárov je vhodnejšia zima. „V tomto období sa rany všeobecne hoja lepšie, človek sa nepotí, nehrozí sekundárna infekcia," povedala Dubčeková. „Ak by čerstvá jazva bola vystavená UV žiareniu, mohla by sa zahojiť opäť hyperpigmentáciou. Jazva je menejcenné tkanivo, nemá klasické vrstvy kože."
Znamienko sa môže vrátiť
Komu hrozí nádor kože
Viac ohrození sú ľudia so svetlou pokožkou a svetlými vlasmi, ale aj tí, ktorí majú po tele veľa znamienok a pehy.
50 až 90 pigmentových materských znamienok zvyšuje riziko vzniku malígneho melanómu až dvakrát.
Približne 30 až 50 percent melanómov vznikne z podkladu pigmentového znamienka.
Väčšie riziko hrozí, ak sa v rodine už nejaká rakovina kože vyskytla.
U žien sa melanóm ako zhubný nádor najčastejšie objavuje medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom veku.
Ideálnym časom na kontrolu kože, materských znamienok či pigmentových škvŕn sú mesiace od jesene do jari. Po lete koža odpočíva, hovoria lekári.
Stáva sa, že po odstránení znamienka na rovnakom mieste časom vyrastie nové. Dubčeková hovorí, že v takzvaných rekurentných névoch môže opätovne vzniknúť nové znamienko, najmä ak to pôvodné nevybrali v celej hĺbke a šírke. „Bunky melanocyty, ktoré vytvárajú pigment, sú schopné precestovať z okolia kože do rany a už sa nám počet znamienok opäť rozrastie."
Deťom lekári odporúčajú znamienka odstraňovať až v čase, keď zvládnu lokálnu anestéziu, aby ich nemuseli uspávať. Je to tak v šiestom, siedmom roku. „Ale ak ide o znamienko, ktoré bolo poškodené, odtrhnuté, alebo je vo veľmi rizikovej oblasti, kde pri kontrolách dochádza opakovane k nejakým zmenám, tak týmto deťom treba znamienka odstrániť aj skôr," povedala Dubčeková.
Vyšetrenie kože je bezbolestné - robí sa dermatoskopom, ktorý umožňuje lepšie vidieť okraje znamienka. Ak lekár zistí, že má znamienko podozrivý tvar, odstráni sa zákrokom, ktorý trvá niekoľko minút a predchádza ďalším komplikáciám. Zanedbané nádory kože totiž môžu vytvárať metastázy, ktoré napádajú nielen kožu, ale aj pľúca, mozog či pečeň.
S kontrolou netreba čakať na akciu
Bezplatne si dať vyšetriť znamienka prišli počas celoeurópskej akcie tento pondelok stovky Košičanov aj Bratislavčanov. Lekári v oboch mestách sa nezastavili od rána do večera. Medzi pacientmi boli aj mamičky s malými deťmi.
BRATISLAVA, KOŠICE. V Košiciach a v Bratislave lekári vyšetrili v pondelok znamienka asi 500 pacientom.
V Košiciach prišlo najviac pacientov na dve pracoviská Fakultnej nemocnice L. Pasteura - Kliniky dermatovenerológie a oddelenia dermatovenerológie. Tamojší odborníci vyšetrili 220 ľudí. Šiestim odporučili operačný zákrok, pretože u nich hrozí riziko kožného karcinómu.
„Hoci sme mali robiť len do druhej, ešte aj o tretej sme mali záujemcov o vyšetrenie znamienok dermatoskopom," povedala prednostka kliniky Jagienka Jautová. „Z celkového množstva sú tri či štyri prípady, keď znamienka treba vybrať určite, lebo je pri nich podozrenie nie na melanóm, ale iný druh karcinómu kože."
FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Tretinu poslali pod nôž
V bratislavskej Nemocnici s poliklinikou Medissimo vyšetrili 225 pacientov, mnohých museli odsunúť aj na ďalší deň, lebo nával sa nedal zvládnuť.„Polovici z vyšetrených pacientov sme odporučili pravidelné sledovanie a kontroly v ambulancii dermatovenerológov, tretine chirurgické odstránenie jedného či viacerých znamienok. Nachádzali sa na mieste mechanického dráždenia a v budúcnosti by mohli predstavovať riziko," povedala dermatovenerologička Michaela Dubčeková.
„Presné výsledky získame až po histologickom rozbore jednotlivých znamienok, už teraz však vieme povedať, že sme diagnostikovali dva bazaliómy a niekoľko desiatok displastických névov (dvoj- a viacfarebné znamienka), ktoré je nevyhnutné urýchlene odstrániť," hovorí chirurg Jakub Rybár. „V budúcnosti by sa z nich mohli vyvinúť melanómy kože."
Kontrola je bezplatná vždy
Kožná lekárka Alžbeta Kissová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave, ktorá mala tiež preplnenú čakáreň, upozornila, že pacienti môžu prísť na bezplatné kožné vyšetrenie kedykoľvek počas roka.„Sú pacienti, ktorí odkladajú návštevu lekára a práve v tento deň sa prídu ukázať," povedala. Viac na prevenciu podľa nej dbajú mladší pacienti.
(or, kg)
Melanóm oka tentoraz nenašli
BRATISLAVA. V pondelok na celoeurópskej akcii lekári robili aj prehliadky, ktorými zisťujú melanóm oka. Ochorenie je nebezpečné tým, že nebolí a v skorých štádiách nemá žiadne príznaky.
(or)